Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Marmosa_gracil_de_Aceramarca Pseudogastromyzon_myersi Real_Sporting_de_Gijon Louis_Bert_Lindley_Jr Radio_en_Argentina Martín_Barrera_Masesma Pritchardia_pacifica Línea_B30_(Córdoba) Manual_de_Epicteto Punta_Atico Radio_Melodia_FM_99.4 Ramal_A14_del_Ferrocarril_Belgrano Miguel_Direnna Magnus_Gustaf_(Gösta)_Mittag_Leffler Masao_Sato Margarita_de_Borbon_(1211-1256) Quintana_del_Puente_(Palencia) Medio_oeste_de_los_Estados_Unidos Psylliodes_insularis Pre_Nectárico Los_Cerrillos_(Canelones) Pueblo_Victoria Gran_Hermano_2011:_La_Nueva_Era Manzana_de_Adán Rana_leopardo Microscopio_Electrónico_de_Barrido Maxville_(Montana) Mi_familia_mágica Metroid_(Criatura) Real_Avilés_Industrial Marcel_Granier Regímenes_aduaneros_y_tributarios_especiales_territoriales_de_Venezuela Los_cuentos_de_ALF Presidente_de_la_República_de_Letonia Max_Whitlock Maravillas_tudescas Luis_Antonio_Moncin Magaly_TeVe Metro_de_belo_horizonte Ptychonotus_(Istiocercus)_cristatellus Marqués_de_Valdespina Pumas_Sub_20 Logrono_(Santa_Fe) Marinus_van_Reymerswale Marta_Taboada Merpins Puebla_(estacion) Mapola Martin_Género Miguel_Anabalón Regimiento_Talavera_de_la_Reina Mercado_de_abastos_de_burriana Prétot_Sainte_Suzanne Margaritas_de_monte M_A._G._I._C.

html map