Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Películas_de_2007 Parque_tio_Jorge Phebalium_coxii National_Council_for_the_Conservation_of_Plants_and_Gardens Organización_de_las_Naciones_Unidas Poda_de_la_vid Paris-Roubaix_1925 Notwist Niloticos Patrick_Kisnorbo Negawatt Por_qué_no_invitar_a_casa_a_tu_ligue_de_vacaciones Mysterio Parada_de_Ester Nonoava_(municipio) Pito_negro_listado Pacourina Pablo_Nicolas_Mouche Palacio_de_la_Marquesa_de_Sonora Orquidea_becada Oficinas Plegamiento_de_Rossmann Oxyspermum PZPN Omicron1_Cancri Polygonatum_parviflorum Pedro_Pablo_Bermudez Ocupacion_de_las_Republicas_Bálticas Paiño_menor Paco_Campos Personajes_de_DNA² Notarius_kessleri National_Center_for_Atmospheric_Research Parazygiella Olympique_Beja Palacio_de_Ripalda Palacio_de_Bruntal Pleurothallis_johnsonii Peral_de_Callery Pedro_Alexandre Parque_Nacional_Nevado_de_Colima Pito_del_Rocío Paul_Wight Partido_Nacional_Liberal_(Líbano) Osteíctios Playa_de_La_Joya Palacio_Mukden Poa_planicularis Orchis_secundiflora Musica_popular_de_Brasil Oncidium_cucullatum_var._macrochilum Pedro_Felix_Vicuña_Aguirre Poema_de_Fernan_Gonzalez Phillip_Glass Nicolás_Sartorius_Álvarez_de_las_Asturias_Bohorques

html map