Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gymnothorax_neglectus Hipertension_arterial Anne_sofie_von_otter Heliodoro_Diaz_Escarraga Mirian_I_de_Iberia Hermanos_Tonetti Arterias_ciliares Montastraea_annularis Himno_de_León Hesperides_(A-33) Arteria_plantar_medial Arturo_Arango_Arias Apatophyseini Haploidización Guillena Gubernia_de_Tiflis Andrés_Latorre Aristidis_Moraitinis Anagogía Helvetroglobotruncana Hack_SIGN Historia_de_Albania Andrés_Avendaño Anna_Swenn-Larsson Azaderas Atilio_Mellone Aphanopetalaceae Asociación_Civica_Nacional_Revolucionaria Hyalinobatrachium_eurygnathum Monografia Arquitectura_de_flujo_de_datos Anarquía_en_Somalia Haute-Loire Hacienda_Santo_Tomas_de_las_Lomas Araneae Moç Hook_Me_Up_(cancion_de_The_Veronicas) Higuera_la_Real_(Badajoz) Moncontour Antonio_Garabal Andres_Bello_Televisión Apis_mellifera_monticola Henri_Émile_Allouard Mosé_Ben_Sen_Tob_de_Leon Asamblea_de_anillos Highline_Public_Schools Mukti_(hindismo) Halles_sous_les_Cotes Ministerio_Publico_del_Perú Idioma_lombardo Holbrook_(Arizona) Montes_Cantábricos Ars_magica Associação_academica_de_coimbra Idioma_chimariko

html map