Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parque_natural_de_la_sierra_de_Encina_da_Lastra Naturalismo_filosófico Oreilles_de_crisse Piragüismo Odontoglossum Ourton Orio_Vergani Palacio_de_Comunicaciones Parana_Digital Patagua Ogvald_Rugalfsson Odysséas_Elýtis Petrie_Museum_of_Egyptian_Archaeology Ovillo_neurofibrilar O.Téllez Parque_de_Recreacion_Metropolitano_El_Junquito On_My_Way_Home Narcissus_festalis Orden_Público Pinus_abies_var._panachaica Port_Norris_(Nueva_Jersey) Napalm_Records Pinzon_terrestre_grande Norirlandeses Only_You_(cancion_de_Morning_Musume) Oswaldo_Escobar_Velado Plaza_de_Armas_de_La_Serena Mustelus_asterias Policia_Local Palacio_de_São_João_Novo Paises_Bajos_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sidney_2000 Paraje_(Nuevo_México) Parte_de_mí Platajunta Oscillum Podandria Omar_Bravo_Tordecillas Pilar_Munoz Otro_mundo_es_posible Plaza_de_la_reina_de_valencia Palacio_Municipal_de_los_Deportes_de_Granada Perly-Certoux North_Kansas_City Obras_basadas_en_Alicia_en_el_País_de_las_Maravillas Nona_Gaprindachvili Palacio_de_Chiloeches_(Santona) Platysma Paralelo_50_Norte Parque_do_Sábia O_Deg Oráculo_de_Dódona Parque_Nacional_Bosque_Tuart Optimized_Link_State_Routing O_Parts_Hunter Phrynobatrachus_manengoubensis

html map