Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Torre_de_Salazar Thórvaldr_Hjaltason State_Farm_Insurance Seleccion_de_futbol_de_Gibraltar Tomás_León Solpugyla_katangana Steve_Clark_(desambiguacion) Sansón_Jr._y_Goliat Salto_de_Monteagudo Santiago_Vera_Rivera The_Essential_Billy_Joel_(album) Stanfield_(Oregón) Terremoto_de_Iwate_Miyagi_Nairiku Sinfonia_nº_8_(Dvorák) Super_7 Sitio_de_Jonuta_(1866) Terrans Skynet_4F Supercopa_de_Italia_de_Voleibol Sainte_Marguerite_(Alto_Loira) Synergy_Baku_Cycling_Project Southeast The_sandlot Sultan_bin_Abdul_Aziz_Al_Saud Simón_José_Antonio_de_la_Santísima_Trinidad_Bolívar_y_Palacios_Ponte_y_Blanco Sociedad_alkoholica Santa_Bárbara_(Nariño) Servicio_de_Ciudadania_e_Inmigracion_de_los_Estados_Unidos The_Rolling_Stones_British_Tour_1963 Suecia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1924 The_Seeker:_The_Dark_is_Rising Terremoto_de_Virginia_de_2011 So_46 Siete_hombres_y_un_destino Saint_Julien_de_la_Nef Sigloy Thórbergur_Thórdharson Surmjölk St_John_the_Baptist,_Hoxton Torres_(Jaen) Tess_d'_Urberville Shandy Sookie_Stackhouse Stupinigi Tercer_riel_(alimentación) San_Antonio_de_Tequendama Saint-Laurent-sur-Sèvre Stenosolenium Stepnói_(Kurgáninsk,_Krasnodar) Syndicat_national_de_l'edition_phonographique Sutphin_Boulevard–Avenida_Archer–Aeropuerto_JFK_(estacion) Sargon_I Sangueso Sociedad_de_irlandeses_Unidos Tetragonopterus_astictus

html map