Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Odet_de_Foix Parque_Nacional_de_Diversiones Museo_de_arte_de_basilea Palacio_de_Dolmabahçe Pedro_Páramo Nuestra_Señora_de_Loreto_Concho Política_Economica_Y_Tributaria Partido_Comunista Plastico_celuloide Otto_Herschmann Parque_Xochipilli Plaza_Castilla_(Metro_de_Madrid) Portadores_(Uruguay) Piccolo_teatro_di_milano Nuevo_Universo_DC Ninja_gaiden_black Porto_da_Carne Oystein_Sevåg Obesidad_genética Natko_Zrncić-Dim Ocimum_thyrsiflorum Parque_Nacional_Blackbraes Pediocactus_pubispinus Obrint_Pas Nicaraos Ole_Olé_(álbum) Musica_de_marimba_mexicana Parque_nacional_de_Gobustan Pierre_Dubois_(autor) Phoenix_(constelacion) N-pentilamina Nesosilicato Organización_territorial_de_la_República_Checa NSI_Runavík Paso_montanoso Nectophrynoides_tornieri Oides_metallica Partidas_de_Alfonso_X Pepe_Cibrian_Campoy Nombres_japoneses NO-DO Omphalolappula_concava Negromantis_lutescens Música_extradiegética Nickelodeon_+1_(España) Orchis_pseudoconopea Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(Tlaxcala) New_York_University_Violets Pilar_Peña Pantalla_multifunción Nycteris_nana Netbeans Neobisium_maxbeieri Pomerania_(perro) Otto_Martin_Torell

html map