Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Secretaría_de_Educacion_del_Estado_de_Quintana_Roo Sistemas_de_navegacion_por_satelite Síndrome_de_fatiga_cronica Sistemas_de_información_de_dirección Sociedad_deportiva_Dinamo Transdanubio_Meridional Spiricoelotes Società_Chimica_Italiana Tenaro Sharepoint Sergei_Terejov Tobias_y_el_angel_(opera) Sesquióxido_de_aluminio San_Javier_Yacanto_y_La_Población Tigranakert_(Artsaj) Sulcorebutia_lanata San_Vicente_de_Lerins San_Juan_Bautista_(desambiguación) Soberanos_de_Oro Segismundo_Morey_Andreu Ses_Figueretes Stephen_Merchant Selección_andorrana_de_futbol Say_No_More_Impermeable_un_regreso_subacuático Section_25 Sisavang_Vong Today Steve_Javie Selección_de_fútbol_sala_del_Brasil Tomás_Rodríguez_Rubí Saltarín_coroniazul Spring_Hope Shosholoza Television_en_España_en_1968 Tradición_hindu The_U.S._vs._John_Lennon Teatro_Romea_(Barcelona) Soplando_(album) Serapias_latifolia Sobreviviré This_is_only_the_beginning Swizz_Beatz Shuffle_(desambiguación) Sarzana Temporada_2010_de_Fórmula_1 Seeing_Red_(Buffy_the_Vampire_Slayer) Tetraonyx_cuyana Tim_Russert Shōjo_Sect Segunda_entrada_en_Madrid_del_Archiduque_Carlos San_Vitaliano Team_Lotus_(malasia) The_Grapes_of_Wrath_(pelicula) Sinfonia_n._5_(Dvorák) Tomoderus_cantaloubei

html map