Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Valle_del_Trapagaran Abu_Bakr_Yahya_al-Ğazzar_as-Saraqusṭī Colombiès Vivir_Intentando Club_Deportivo_Chivas_USA Af_guardian Víctor_Hanescu Acmella_oleracea A_comer_merluza/Hablo_contigo_hermano Conchifera Conferencia_americana_(nfl) Abeja_de_Turquia Acuerdo_de_paz_de_guatemala Coelorinchus_sheni Adrián_Campos,_Jr. Abjazia ARV_Simon_Bolívar_(BE-11) Albert_H Ville_la_Grand Vinogradova Cicaré_Helicopteros Velvet_Underground_and_Nico Viktor_Emil_Frankl Aldo_Clementi Cohete_de_Maul Agencia_de_Seguridad_Nacional Vaisnavista Vonny_Cornelia Westmere_(Nueva_York) Ciudad_de_Tigre Codigo_AMI_RZ William_Lamb,_2º_Vizconde_de_Melbourne Víctor_Andres_Belaúnde_y_Díez_Canseco Chií Abadia_de_Saint-Remi_de_Reims Constitucion_Cubana West_University_Place_(Texas) Airbus_A_330_MRTT Acción_hipotecaria Alberto_Morais_do_Valle Adonis_flammea_var._cortiana Abangares_canton Variables_complejas Consonante_epiglotal Who_Needs_Information Aeropuerto_de_oxford_house Aaron_Siskind Alberto_Aguero Viñedo_de_Languedoc-Rosellon Aeropuerto_Internacional_General_Heriberto_Jara Cistérniga Comarca_de_Almazan Aguada_Cecilio Colegio_de_la_Encarnacion_(Madrid) Adriana_Alcock

html map