Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Flandes_zelandes Escuadron_(estación) Elecciones_generales_de_Bolivia_de_2002 Fragata_Almirante_Lynch_(FFG-07) Estados_vasallos_y_tributarios_del_Imperio_otomano Fedorenko_(Krasnodar) El_Sueño_de_Morfeo._Destino_Eurovisión Estación_de_Benalmadena_Arroyo_de_la_Miel Formacion_Kirtland Evelyn_Fox_Keller Franciscanos_conventuales_reformados Enzimas_de_restriccion_caseras Fernando_Cabrera Esteban_I_(Papa) El_Pueyo_de_Araguás_(Huesca) Enallagma El_Legado_Libro_4 Ego_zebra Espurio_Carvilio_Maximo_(consul_234_a._C.) Eliecer_Salesman Essanay_Studios Eviota_rubra Ejercito_Republicano_Irlandés_Provisional Emma_Kulz_Trosse Facultad_de_Arquitectura_Urbanismo_y_Artes_(UNI,_Peru) FK_Púchov Era_(cronologia) Eritroblastopenia_congenita_de_Blackfan_Diamond Elecciones_generales_del_Perú_de_2006 Escuela_Técnica_Superior_de_Ingeniería_y_Sistemas_de_Telecomunicación_(Universidad_Politécnica_de_Madrid) Evansville,_Indiana El_Centenillo_(Jaén) Feni Fernando_de_los_Ríos_Urruti Franklin_Gutiérrez_(escritor) Eric_Melvin Etenería El_Sr._Teacherman Fiat_Siena Estación_de_Gérgal Familia_real Ferley_Raúl_Villamil Fernando_de_Alencastre_Norona_y_Silva Estadio_Fray_Honorato_Pistoia Ermita_del_Santo_Ángel_Custodio Florentino_Gorleri Felix_Murcia Espanol_andorrano Formula_Renault_Eurocopa Emblema_nacional_de_Afganistán Euristeo Escala_Medvédev-Sponheuer-Kárník First-past-the-post Explotacion_indirecta Eupatorium_weinmannianum

html map