Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Loma_Verde Gohan_(alimento) Lollapalooza_Chile_2011 Racer_Free_Car_Simulation Gramatica_del_griego_antiguo Metanosulfonato_de_etilo Gramatica_transformacional Manuel_Fernández_Muniz Marcy_D'Arcy Marie_Dessire_Beauliu Mezclador_de_vórtice Low_Mountain Profronde_van_Drenthe Publio_Lentulo Region_de_Murcia_(historica) Lolium_strictum_var._compressum Mark_Hamill Lubomir_Miletich Maihuenioideae Rasgos_de_Deformacion_Planar Pseudorasbora_parva Miguel_Agustín_Limón_Macías Rafael_Medina_(escritor) Mariam_Hernández Metros_cuadrados Los_corsarios_de_Blake Rebelion_a_bordo Marcha_Turca Puno_de_acero Manuel_Domecq_Garcia Prosopocoilus_faber_faber Ramon_Moix_i_Messeguer Manuel_Martinez_Báez Pío_II Luis_de_La_Roche_sur-Yon Premio_del_Publico_(Festival_Internacional_de_Cine_de_San_Sebastian) Proyecto_de_Constitucion_Argentina_de_1819 López_Goldaracena Refrescos_de_cola Luis_de_la_Cruz_y_Rios Miguel_Rodrigo_Pastor_Mejia Randa Poubeau Principe_Nariyoshi Los_Alegres_de_Terán Grafo_vacio Puerto_Santo Mejorada Luis_de_Francia_(1549-1550) Mars_Attack! Punta_de_choros Rebelión_de_Bulavin Marilia Lophophora_williamsii_var_decipiens Pro_musica_antiqua_de_bruselas

html map