Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mapa_de_Fra_Mauro Los_colimbas_se_divierten MTOW Malibú_California Premier_League_1996/97 Grand_Ronde_(Oregón) Miguel_de_la_Madrid_(1827_1895) Línea_3_del_Metro_de_Santiago Mary_of_Scotland Matilda_de_Heinsberg Microordenador Raión_de_Dobropilia RATM Recalentamiento_(desambiguacion) Mariz Gran_cunado Love_Hurts_(album_de_Cher) MTV_Video_Music_Awards_2010 Powiat_radziejowski Gramatica_del_ido McMuffin Mambo_No._5 Matvei_Gusev Lágrimas_de_Júpiter Premio_Nébula_al_mejor_guión Michael_Nostradamus Radio_Educación Psylliodes_solarii Ragama Locas_Vacaciones_sobre_Ruedas Main_Street_U.S.A Metrica_del_taxista Línea_9_(EMT_Málaga) Punjab_FC Línea_3_(TUS_Santander) Radiactividad_beta R_A_T_M. Luís_Cristovão_dos_Santos Maruja_Fernandez Presa_Jose_Lopez_Portillo Gram_(desambiguación) Marignac_Lasclares Midiajo_Frío Rally_Acrópolis_de_1978 Professor_Layton_and_the_Diabolical_Box Maria_Celeste_(crater) Real_Academia_Catalana_de_Bellas_Artes_de_Sant_Jordi RabbitMQ Miguel_Eguiluz Milledgeville_(Tennessee) Ramiro_Sánchez_de_Pamplona Matthieu_Lievremont Mama_supernumeraria Provincia_de_Tundama Gran_Wyoming

html map