Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Mundial_de_Esgrima_de_1978 Castellfollit_de_la_Roca Boulogne_sur_Mer Casa_de_las_Americas Casa_Palacio_del_Marques_de_Manzanedo_y_su_jardin Blastodermo Baboo Blas_Jose_Pico Caja_de_inyeccion_directa Buenas Bolas_de_dragón Brenta_(río) Castiglione_(Alta_Córcega) Bulbophyllum_macraei_var._autumnale Bøsse Caulnes Bandera_de_jalisco Celia_Sánchez Campo_de_la_Rata Caracas_Fútbol_Club_B Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_1954 Butler_(Oklahoma) Casa_Museo_"Guayasamín" Bhaktisiddhanta_Sarasvati Campeonato_Sudamericano_de_Rugby_A_2003 Calanthe_furcata_f._masuca Cevenini Banda_zoe Bölthor Badevel Bersani Bartolome_Ruiz Catedratico_universitario Cancion_para_mi_muerte Cercopithecus_doggetti Canto_General_(álbum) Años_260_a_C Chamaespartium B_17G Calle_127 Bruno_Apitz Bota_de_Oro_1973–74 Año_1894 Bichos_Criollos Catedral_de_Santa_Maria_de_Sevilla CA_Pinto Batallon_Thälmann Cesar_Augusto_Valoyes_Cordoba Breathe_Carolina Castillo_de_Marinen Cantueso_común Balbino_Gálvez Bloc_Jove C.R._Béni-Thour Blue_skies,_broken_hearts...next_12_exits

html map