Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parque_nacional_Pukaskwa Nord-du-Quebec Museo_de_Genji_Monogatari Paolo_Girardi Métis-sur-Mer Pedro_de_Mezonzo Plásmidos Myospyrum Phalaris_glomerata Peraleda_de_la_mata Potamogeton_owaihiensis Poliacrilato_sodico Ojas_(sánscrito) Plaza_de_Toros_Monumental_de_Pamplona Myodes_rufocanus Ophelia_(álbum) Nacer_Bouhanni Palestina_(Guatemala) Naselle_(Washington) Mutualidades_Laborales Operación_Independencia Pelusos Oeceoclades_parviflora Parque_Nacional_de_Tijuca Nacunán Octavo_Día Ophrys_cernua Okamejei_boesemani Penelopides_affinis Periquito_crisóstomo Pestosas Omar_Torrijos Port_Saint-Pere Petracanthus Plataforma_de_Google Mylabris_pubescens Palacio_de_Claveria_(Aldea_del_Rey) Picapiedras NGC_417 Ocupacion_de_Japón Paraíso_(Castelo_de_Paiva) NDSL Nuevediario Play-yan Pontifical_Academy_of_Science Obispado_de_Pamplona Nyctophilus_microdon Mírame_Televisión Phyllitis_scolopendrium_var._americanum Operation_Provide_Comfort Nacida_para_correr Niebla_(desambiguación) Natacion_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_-_Cuatro_estilos_400m_femenino Orden_monastica Peso_Argentino_(moneda_1983-1985)

html map