Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Ann's_Bay Saint-Flour_(Puy-de-Dôme) Saint_Auban_d'Oze Thorbergur_Thórdarson Segundo_de_Avila San_Jeronimo_(Argentina) Take_Two Thompson_(Connecticut) Tetraith Soma_(Un_mundo_feliz) Seifer_Almasy Saldeana Selvia Tecnologia_inalámbrica Silvio_René_Carrario Toshōgu Target_(desambiguacion) Tratado_de_Orebro Secciones_deportivas_del_Club_Atlético_de_Madrid Simeon_II Sundiata_Gaines Scherichia_coli Thrinax_punctulata Schematiza_clarki The_Blues_(álbum) Sociología_política Sleep_Well_(canción) Severo_Fernandez_Alonso Satisfaction_(canción_de_Benny_Benassi) Schwandi Tomillo_densar Sebastiaan_van_kammen Sebolido Torres_Estrella_del_Sur Samuel_Armenteros Sorex_daphaenodon Sali_Vercellese Teresa_Cuellar Shiísmo Thyssen Sekshon_Paga Sygmoceros_lichtensteinii Torneo_de_Viña_del_Mar_2003 Stephenie_Meyer Shackleton_(cráter) Seuseung-ui_eunhye Sphaerotheca_maskeyi Saint_Georges_de_Gréhaigne Servicio_domestico Teorias_conspitativas Sitios_de_dolmenes_de_Koch'ang,_Hwasun_y_Kanghwa Torneo_Preolímpico_femenino_FIBA_2012 Transformada_rápida_de_Fourier Serenata_"Trompa_de_postillon" Santa_Elena_(El_Salvador)

html map