Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Economia_distributiva Cortes_catalanas Código_de_Copiale Distrito_Judicial_de_Cuzco Discolisis Distrito_Escolar_de_United Alexandra_Schepisi Dopaje_en_España Amazona_de_La_Espanola Corazón_de_Metal Dinglfing Cuna_de_la_Humanidad Diente_de_leon_(desambiguacion) Coudray_Rabut Deutschland David_Teniers_I Cuatro_Meses_Despues Daniel_de_la_Cámara Doncel_de_Siguenza Eddie_Miller Crotto Cutugno Copa_de_África_de_Ghana_2008 Craniolaria Cyphostigma Darker_Days Echinodorus Creditos_de_pago Alejandría_de_Oxiana DHC-6 Alqueria_del_Fargue Ectrodactilia Dios_Shivá Decision_(canción) Discografia_de_los_Backstreet_Boys DSO_Dynamo_Ceské_Budějovice Crisis_del_techo_de_gasto_de_Estados_Unidos_en_2011 Distrito_de_Châteaubriant Cromantis_oligoneura Címolos Edificacion_pública_(antigua_Roma) Alfredo_Casero Domingo_Tessier Diego_Mateo_Alustiza Cristóvão_Alão_de_Morais Dancourt Cora_de_Martulah Diego_Torres_Ortíz Ediciones_la_Cupula Almaz Dideba Cronica_del_alba_Valentina Daniel_Carvalho Drosera_ferruginea Descarbonizante

html map