Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

HD_101065 Arden_Hills_(Minnesota) Anzhero-Sudzhensk Aves_de_Chile Asgrímur_Jonsson Hockey_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Berlín_1936 Ano_396_adC Monolepta_subflavipennis Auditorio_Miguel_Delibes Heterocefalo Hirundinea_bellicosa Guardian_de_los_santos_lugares Archipielago_Gulag Héctor_Carreno_Seaman Helecho_marino Homaloptera_gymnogaster Ave_caesar,_morituri_te_salutant Hanapepe_(Hawái) Harold_Edgerton Guillermo_III Min_Xiaofen Heart_Beat_Rock Arqueópterix Ascocenda Asparagus_gourmacus Huitzilihuitl Hondura_de_Huebra Grumman_C_103 Avion_(Paso_de_Calais) Hosjo Mordellistena_tibialis Molothrus_oryzivorus Momo_(teatro) Anos_610_a_C Asociacion_Médica_del_Departamento_Castellanos Ara_ararauna Audouinia Helium_Vola Ano_1133 Antipsicotico IND_Eighth_Avenue_Line Astragalus_afghanicus Antonio_Vallejo-Najera Mordellistena_schauppi Gustavo_Morinigo Asnans_Beauvoisin Hilda_(Corazón_Rebelde) Misión_de_la_Organización_de_las_Naciones_Unidas_en_la_República_Democratica_del_Congo Avenida_Metropolitan–Calle_Lorimer_(estación) Hèctor_Parra Monjardim Army_Hammer_Brother Anti_Armenismo Antonio_de_Aguiar_Patriota Horkelia

html map