Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hespera_varicolor Hart_(desambiguacion) Asimilación_fonética Anaphyllopsis Arvicanthis_abyssinicus Guerra_Social_(220–217_a._C.) Guerra_Anglo-Iraqui Guerra_del_Pacífico_(1937_1945) Apicectomía Arp_268 Motorola_RIZR_Z3 Aristide_Cavaillé-Coll Montgesty Avion_(orense) IM_Lupi Aragüesino Avi_nimni Monsul IRAS_09371+1212 Analisis_multivariante Moises_Salinas_Fleitman Holdingford_(Minnesota) Minipimer Hidrometalurgia Monumento_al_Libertador_General_San_Martin_(Buenos_Aires) Idioma_pocomam Analisis_Complejo Mordella_longicauda Avesnes_sur-Helpe Moonlight_Requiem Misool Groene_schildpadkever Gynandrobrotica_xanthoptera Anushka_Manchanda Anatemnus_orlites_orlites Atletico_Minero Aracné Andrómaca_(Martín_y_Soler) Autodeterminación_y_Libertad Hanna_Damasio Gustavo_Aprile Atribución Atago_(1921) Muhammad_I_(de_Cordoba) Aphthona_jordanica HMS_Royal_Oak Apremont_la-Foret Hypostomus_scopularius Municipalidad_Local_Tswaing Montes_Orientales_de_Granada August_Henry_Rodenberg Moisdon_la_Riviere Heroinas_Toledo Archipielago_Anguila_(dependencia) Ha-Din

html map