Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sodiroa Sauce_(desambiguacion) Sorga Santa_marta_de_tera Spermatophyta Tepu Sifón_(biología) Temnoléskaya_(Krasnodar) Serbia_y_Montenegro_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision Segundo_concilio_de_Éfeso TC_Televisión Snapper_Carr Tetsuzō_Iwamoto Self_-_Realization_Fellowship Sutura_del_cráneo Servlet T_A_L_O_S. Soma_(dios_veda) Sarcoxie_(Misuri) Socavación Salvizinet Stein_(Mittelfranken) Sorondo Tejedor_común Selección_de_béisbol_de_Argentina Tercer_raíl Sthaṇviśvara Torreespana Sigrid_Valdis Sviatoslav_Teofílovich_Richter St_Jame´s_Park Thorkell_de_Dublín The_Other_Side_of_AIDS Saint_Clément-de-Valorgue Saint-Victor-d'Épine Shadyside_(Ohio) The_Commitments Sinfonia_n_º_9_(Beethoven) Salvador_Zubirán_Anchondo San_Martín_Zapotitlán Tales_of_the_Jedi:_Knights_of_the_Old_Republic Temporada_2010_del_futbol_colombiano Sucumbíos Sofía_Malacco Saint_Bauzille_de_la-Sylve Scamper The_Elder_Scrolls_IV:_Oblivion Tasa_de_esquilache Tartu_Ullikool_Rock Sage_Derby Santa_Ursula_(estacion_de_Metrobus) Tetrahidrogestrinona Steve_Overland Taginaste_de_Gui-Güi Speculator_(Nueva_York)

html map