Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cabardinos Buglossum_sempervirens Cereo Celtic-punk Ceska_filmová_a_televizni_akademie Billy_bond_and_the_jets Batalla_de_marengo Bernardo_de_irigoyen_(desambiguación) Cancion_triste_de_Hill_Street Batalla_de_Kamenets-Podolsky_Pocket Challenger_de_Túnez Byrsella_fractiflexa Cesar_González-Ruano Bulbophyllum_mandrakanum Basílica_de_San_Francisco_(La_Paz) CIMTA Balian_de_ibelin,_senor_de_arsuf Carbonero_mexicano Bahia_Merrymeeting Ceruchus_reginae C'était_la_guerre_des_tranchées Cedacillo_de_España_con_tembladeras Capulinero_de_orejas_negras CD_Mutriku Boughton_(Norfolk) Carlos_Sanchez_del_Rio_Sierra Campanula_glauca Centaurea_spinulosa Benigno_Aquino_Jr. Campeonato_de_Primera_División_1951_(Argentina) Barbate_(Cádiz) Carmaux Barranco_Usía Baldosa_(desambiguación) Canton_de_Rivesaltes Bandera_de_las_Islas_Virgenes_Britanicas Bomba_oka Catedral_de_Valencia_(Venezuela) Body_area_network Bainbridge_(Nueva_York) Bagrichthys_hypselopterus Bloody_roar:_primal_fury Cafe_del_Príncipe Año_secular Cascade-Chipita_Park Capellán_Institucional Cabanisia Causa_Radical Bromus_gaudinii Calle_Fulton_Broadway_Calle_Nassau_(estación) Castillo_de_las_Siete_Villas Cereus_coccineus Busdongo_de_Arbas Calle_86_(línea_de_la_8_Avenida) Buitres_del_Nuevo_Mundo

html map