Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alesso_Baldovinetti Cruz_(heráldica) Cristóbal_Manuel_de_Villena_y_Melo_de_Portugal Correlimos_grande Amarante_F.C. Democratica Don_Taylor_(actor) Eclogita Copa_Mundial_de_Fútbol_Sub-20 Don_Giussani Economía_iroquesa Domingo_Ortega Damas_Gratis Dadie_Fernández Corvair Distrito_de_mirgas Crugers_(Nueva_York) Deinopidae Corte_britanica Alyam_Alyam Diálogos_de_paz_entre_el_gobierno_Pastrana_y_las_FARC Duque_de_Florencia Dysmorodrepanis Creative_Commons_Attribution-ShareAlike Dominancia_genética Dialisis_de_higado Cuchillo_balistico Cuerpo_de_Voluntarios_"Benito_Juárez_García" Cynopterus Ecuación_trascendente Corrogia Cápsida_vírica Critérium_de_As Demografía_de_Iran Diego_Rodriguez_(matemático) Cúmulo_globular_M9 Amorim_(desambiguación) Debats-Riviere-d'Orpra Cyphon_setulipennis Cuando_tejen_las_arañas Cuphea_procumbens_var._fruticosa Curie_(cráter_marciano) Copa_de_Bélgica Dragones_del_Pacifico Dr._T_y_las_mujeres Dachau_(distrito) Diego_Alfredo_Lugano Cor_Regis Alfareria_Tito EDLIN Cruel_Summer Don_(religión) Don_Van_Vliet Corynorhinus_townsendii Aminas_simpaticomimeticas

html map