Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

International_swimming_hall_of_fame Instituto_Argentino_de_Normalización Lista_de_Corporaciones_por_capitalización_de_mercado Jardin_Botánico_de_la_Academia_de_Ciencias_de_Uzbekistán Les_Luthiers_grandes_hitos La_Leyenda_de_Zelda:_La_Princesa_del_Crepúsculo Joachim_Stachuła John_J._Parker Iván_Moreno_Dellano Isfara Jim_Fox Leonard_John_Fraser Ion_(obra) Lightsaber Kallstroemia_grandiflora Litoral_esloveno José_María_Sánchez_Verdu Juan_de_la_Encina Joaquin_Ibáñez_Cuevas Jean_Pierre_Andrevon Japón_(pelicula) Jose_Loreto_Arismendi Kassina_cochranae Lacustricola_lacustris Janisławice_(Gran_Polonia) Lepán José_Sanchis_Sinisterra James_Adam_Belushi Istvan_Tomorkény Jose_Maria_Orellana Juegos_Insulares JRF Jose_Marquez_Serres Juan_Manuel_Bellon_Lopez Jontanea Jeja_de_Cataluña JTWC K-8_Karokorum Judo_en_los_Juegos_Sudamericanos_de_2010 Jesús_Díaz,_martir_de_Uruapan Kileskus La_carótida_externa Islas_de_la_Decepción Kublai LHS_2213 Kröpcke Kriván Invasión_de_Normandía Islas_Anambas Leogeats Jimmy_Hart Jiří_Menzel Jardín_Botánico_de_la_Universidad_Estatal_de_Rusia,_Immanuel_Kant Larga_jornada_hacia_la_noche Lista_de_episodios_de_Gran_Mazinger

html map