Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caracteres_cúficos Cascada_Vernal Brčko_(ciudad) Catalan_valenciano_balear Blackout_(album_de_Scorpions) Batalla_de_la_Bahía_de_Manila Cerámica_prehistórica Carpintero_orejigualdo Caltha_alpina Batalla_de_Minden Casabianca_(Tolima) Casa_rural Betty_Veizaga_Siles Camilo_Andres_Rodríguez Campeonato_Mundial_de_Biatlón_de_1975 Beta_motos Carludovica_mattogrossensis Aída_Cuevas Basílica_del_Señor_de_los_Milagros_(San_Pedro_de_los_Milagros) Benzotiazida Bursera_obovata Campana_(ciudad) Castillo_templario_de_Fregenal_de_la_Sierra Billabong_International Campeonato_mundial_de_balonmano Batalla_de_Paraguari Candy_(canción) Cabrerizas_Altas Blancfosse Catastrofe_demográfica_tras_la_conquista_espanola_de_America Campeonato_de_Fútbol_de_Costa_Rica_1946 Balls_of_steel Canto_de_la_Independencia Barbuda_(moneda) Centro_Cultural_de_España_Guatemala BGI Bhramaramba Cañon_(geografía) Casa_encantada Cattleya_labiata_var._reineckeana Balon_de_Oro Campeonato_Pan_Pacífico_de_Natación Cantón_de_Perpinán_7 Blytheville Benjamin_Villafañe Blanca_Pozas Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_en_Pista_1998 BWV_1069 Blat_picat Carolina_Panthers Betula_maarensis Caso_Nottebohm Bouhans-et-Feurg Barítono_(desambiguación) Barça_Madrid

html map