Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ramon_Martinez_(politico_venezolano) Mariano_Saez Marina_de_los_EE.UU. Matrimonio_entre_personas_del_mismo_sexo_en_Mexico,_D._F. Markus_Proll Psidium_pyriferum_var._glabrum Graficos_volumenes Mariano_Pina_Olaya Rebelión_de_junio Grama_de_caballo Recopa_de_Europa_1991-92 Mighty_Mightor Luis_Carlos_Perea Provincia_de_samut_songkhram Lydia_Morant_Varo Malthinus_lasithiensis Green_Day Marialita Michael_Ballack Manuel_Turrión McKees_Rocks_(Pensilvania) Masa_del_Sol Mijail_Alexandrovich_Shólojov MCMXCIX Memorial_do_convento Puku Quiriat-Jearim Microdynamis Pueblo_Francés Mateo_de_Toro_Zambrano_y_Ureta Region_mesoamericana Lophochernes_frater Radio_e_Televisiun_Rumantscha Provincia_de_bam Mia_Rauz Precious_(canción_de_The_Jam) Metropolis_VI Miguel_Kiwi Longitarsus_membranaceus Rally_Cataluna_de_2010 Gonzalo_García_Núnez Marquesado_de_Villapanés Radar_secundario_de_vigilancia Luisa_Isabel_de_Borbón-Conde MAPK3 Marta_Vergara Psion_(cómic) Manchego_Club_de_Futbol Pável_Pogrebniak Programa_sovietico_de_las_armas_termonucleares Rapsodia_hungara_n_2_(Liszt) Primera_Division_de_Espana_1991/92 M_31 Ramón_Garcia_Martinez Ranjith

html map