Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Universidad_Sertoriana_de_Huesca Un_Requiem_aleman_(Brahms) Religion_comparada Repechaje Gigi_Fernández Funkadelic SK_Slavia_Praha Roßwein Imagenes_de_disco_optico Ilkka_Remes Union_por_la_Democracia_y_el_Progreso_Social Ricardo_Dominguez_Urbano-Taylor Galungung Roccapalumba Inglés_(desambiguación) Galerucella_nipponensis Rosenstock Física_de_astropartículas Municipio_de_Marlboro_(Nueva_Jersey) Gerald_Edelman René_Juarez_Cisneros Republica_de_la_Armenia_Montañosa Resistente Rising_High_Records Un_rostro_de_mujer_(película_de_1941) Romain_Sato UPM_(desambiguacion) Inducción_(electricidad) Municipio_Santos_Michelena_(Aragua_Venezuela) Glycyrrhiza_asperrima_var_uralensis Municipio_de_Odessa_(condado_de_Jewell,_Kansas) Rizal_de_Kalinga SGS Municipio_de_Shiloh Rodolfo_Felix_Valdés German_Gil_y_Yuste Unconditional_Love_(canción) Roberto_Salas Galaxie_Corporation Retratos_de_El_Greco Muri_bei_bern Municipio_de_Sioux_(condado_de_Lyon,_Iowa) Roberto_D'Alessandro Franz_Boas René-Antoine_Ferchault_de_Réaumur Rumania_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión Ruppia_salina Rumba_flamenca Frantisek_Čermák Ingeniería_de_Software_Avanzado Galium_occidentale From_Kumbia_Kings_To_Kumbia_All_Starz:_Fan_Edition Municipio_de_Cedral Generoso_Jiménez Geno_Segers

html map