Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

P_C_M Museum_Boijmans_van_Beuningen Norefedrina Poker_Face_(canción_de_Lady_Gaga) Noaea_oppositifolia Orden_de_los_clérigos_regulares_pobres_de_la_Madre_de_Dios_de_las_Escuelas_Pías Partidos_políticos_de_Ecuador Nara_Simha Olim Palacio_de_congresos_de_Lerida Nueva_Irlanda Oscar_Ruben_Fernández_Romero Octhispa_sedecimguttata Old_Forge_(condado_de_Lackawanna,_Pensilvania) PR:A1 Paula_Kelly_(cantante) Parque_nacional_Nancuchiname Parapostenus_hewitti Museo_de_Villafamés Oficina_de_Garantias_Lingüisticas Nikolai_Lobachevsky Pardinilla Oreanthes Nicolas_Escartín_Ara Platycerus_urushiyamai Peces_continentales_de_Australia Parque_nacional_del_río_subterráneo_de_Puerto_Princesa Origenes_del_movimiento_obrero_argentino Pendulo_compuesto Paleólogo_Zaccaria Platycerus_hongwonpyoi_hongwonpyoi Noche_de_los_bastones_largos Pang Necar_5 Never_Mind_the_Bollocks_Here's_the_Sex_Pistols Pepion Palacio_de_Deportes Phanerotaenia_texana Pieve_Ligure Pilau Odontispa_latipennis Nardurus_montanus Núcleo_(célula) Parroquia_de_San_Juan_Bautista_(San_Juan_de_Aznalfarache) Osaka_Japón Península_de_Cabo_Blanco Ochroluma Myristica_mannii Oenanthe_(planta) Odontophorus_gujanensis One_and_Five Palabras_cruzadas_(desambiguacion) Planta_(arquitectura) Pepe_Sellés Paul_Benacerraf

html map