Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Laciana Isla_Gibbs Lim La_señora_de_Shalott Julián_Volio_Llorente Jose_Carlos_Ary_dos_Santos Jean_Bedel-Bokassa Las_cosas_que_no_me_espero Jesús_Semprum Legazpia_(Guipuzcoa) La_Parra_(Badajoz) La_vida_world_tour Kaemis James_Bond_007_Casino_Royale John_Hassall Les_Humphries_Singers Josue_Gollán Libera_Folio La_Cuevona Iv_distrito_electoral_federal_de_tabasco Jürgen_Schult LODVG_Grandes_Éxitos Lavaca_(Arkansas) Jose_Mesejo Juan_Eslava_Galán Isla_Bransfield Jose_Lai_Hung-Seng Lhasa Lalanne-Arque Jazmín_de_primavera Jesus_Garay_Vecino Juste_Aurèle_Meissonnier Joe_Buckhalter Jarana_jarocha Joan_Padrós Lago_Longemer Juan_de_Marigny Juan_Francisco_Ordoñez Karschia_kiritshenkoi La_Rueda_del_Tiempo John_McLean Jetattore_(película) Juan_Bautista_Egusquiza Las_grandes_traiciones_de_México José_Félix_de_Lequerica_y_Erquiza La_Soledad_(Perú) La_Manuela La_razón_de_mi_vida Koji_Murofushi Jose_Ortega_y_Espinos League_of_Ireland_Premier_Division J._J._Abrams Lista_de_canales_de_TV_en_Espana_Tabla LIPAN_M3 Juan_Manuel_Fernández_Campero

html map