Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Finlandia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Garmisch-Partenkirchen_1936 Escuelas_públicas_de_Mayagüez España_negra Estacion_Comandante_Granville Egaleo_F_C El_ferial Fermín_Ferrer Esquema_de_Jakobson Emeterio_Muga_Díez Euphorbia_longifolia Federacion_Unitaria_de_Trabajadores_Mineros,_Energéticos,_Metalúrgicos,_Químicos_y_de_Industrias_Similares Eylo Faro_Punta_Rasa Ejército_Popular_de_Liberacion Estela_decorada_del_guerrero_de_Almargen Expansión_del_metro_de_Nueva_York_(1929_1940) Euforbiaceas Estación_Canning Folies_Bergères Falacia_de_la_verdad_a_medias Esgrima_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Amsterdam_1928 Etnoherpetología El_Honrado_Juan_y_Gedeon Escala_francesa_de_Charrière Estación_de_Vilanova_i_la_Geltrú El_infierno_llega_a_Quahog Estación_Lucas_González El_Carmen_(Cuscatlán) Elodes_bertiae Escuela_regional_de_Bellas_Artes_de_Angers Equipo_ciclista_Burgos_Monumental El_Palomar_(desambiguacion) Ferécides_de_Atenas Federacion_Internacional_de_Tiro_con_Arco Estadio_Apostolos_Nikolaidis Figura_de_diccion Fiquefleur-Equainville Epsilon_no_Fune Enseñanza_básica El_baile_de_los_malditos Fox_Film El_Cajon_California Fedia_cephalophora F1rem El_amor_coloca Ercole_de_Roberti Erewash FN_SCAR Ferocactus_californicus Emperador_Chūai Esfinter_externo_de_la_uretra Emiliania_huxleyi Festuca_pubescens Estación_Ferroviaria_de_São_Pedro_da_Torre Eugenio_Gomez

html map