Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Osteoodontoqueratoprótesis_modificada Nicktoons_Network Nuestra_Senora_del_Campo Nuevo_Auburn Neuer_Botanischer_Garten_der_Universitat_Göttingen Pleurothallis_saundersiana Obispo_constitucional Piedra_viva Parque_Nacional_Cevenas Ouarville Panetone Novopokróvskoye_(Krasnodar) Polinesia Ofensiva_de_cataluña Niccolò_Fontana Palo_rosa Poilly-sur-Tholon Pop_espanol Partido_Comunista_de_España Nadezhda_Alliluyeva Phragmorchis_teretifolia Nitrógeno-15 Pimpinella_capillacea Papadimitrio Nana_(anime) Partido_Verde_de_Brasil N_IVa Países_Bajos_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Tokio_1964 Poder_Judicial_de_la_Federación_de_Mexico OGK-3 New_year's_Revolution Ophrys_muscifera_f_viridiflora Owasco_(Nueva_York) Ornithischia Partido_Popular_Danés Parque_de_la_Casa_de_Campo Olivarda_viscosa Plouegat_Moysan Osip_Brik Plymouth_(automoviles) Ophrys_caucasica Pont_de_Bir_Hakeim Nicolas_Jenson Oktiabrski_(Tbilískaya,_Krasnodar) Oberste_Heeresleitung Olympia_de_Gouges Pintarroja_Islándica Nossa_Senhora_da_Expectacao Ofois Pablo_Gallo_(pintor) Odio_Fonky,_tomas_de_buró Neoaticismo Paul_Schallueck New_York_Groove Paulina_von_Mallinckrodt

html map