Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Pair_sur_Mer Supremo_Consejo_de_Castilla Scheldt Tenampulco Traunia Sant'Anna Tetraleurodes_ursorum Tortrix_viridana Simpsonichthys_virgulatus Sociedad_de_masas Tilópodos Santa_Pilar_(San_Felipe) Seelyville_(Indiana) Scaramuccia Selección_catalana_de_futbol Segundo_Vicepresidente_de_Panama Teoría_de_matrices_y_Algebra_lineal Saccolabium_pachyglossum Tasqueña_(estación_de_Tren_Ligero) This_Is_The_Day Saint-Reverend Tanquián_de_Escobedo_(municipio) Superior_(empresa) Spechbach-le-Bas San_Genaro_(municipio) Stephen_Kramer_Glickman Taxón_Lazaro Sande_(Marco_de_Canaveses) Toguz_Kumalak Schult Tarja_(desambiguacion) Toxina_semejante_a_Shiga The_Story_of_the_Clash,_Volume_1 Tom_Pillibi TecnoBahía The_Shinee_World Sainte_Beuve Soyuz_TMA-09M Tetrataxacea Sociedad_Geográfica_Española Transports_express_regionaux Talk Syngramma Sebastian_Martínez_Domecel Tirich_Mir Tolox Sonyadora_octuguttata T_A.T.u._Best Tomalá Satélite_CryoSat-2 Speculator Toro_de_Clifford Tira_comica San_Pedro_de_Romeral_(Cantabria) Social_gaming

html map