Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aparigraha Anhalt-Köthen Hilary_Mantel Hijos_de_Iluvatar Aristóteles_(cráter) Guerra_Civil_Española_en_Villanúa HSB Asociacion_Internacional_de_Estudios_Junguianos Idioma_Muromiano Anfiteatro_Castrense Asuka-kyo Herbitzheim Moisés_Arteaga ISM Area_Metropolitana_de_Guadalajara Anaspis_nigrovittata Mosonszentandrás Armada_Real_Malaya Angrobia_dyeriana Hidden_Spring_(Idaho) Hayward_(California) Haemulon_sciurus Anibal_Maria_di_Francia Hamatocactus Axelle_red Haiphong HTML:form Apophyllum_anomalum Misa_Pastorale Monasterio_de_San_Andrés_de_Arroyo Aphyllanthes_monspeliensium Identidad_espanola Hypostomus_sipaliwinii Authon-du-Perche Arkia_Israel_Airlines Mortadelo_y_Filemon_El_señor_todoquisque Aventurera_(película) Aspidium_filix_femina Artamisa Hermanos_Scholl Heart_Heart_Heartbreak IEEE/ACM_Transactions_on_Networking IWork Guarnición_(arma) Athim_Rooper Moscagua André_Thieme Asociación_de_Fútbol_de_Turkmenistán Arboreto_y_Jardin_Botanico_del_Condado_de_Los_Ángeles Monacita-(Sm) Monolinguismo Astyanax_chico Mucho_ruido_y_pocas_nueces_(película_de_1993) III_República_francesa Minerales_de_arcilla

html map