Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arturo_Igoroin_Sanjurjo Asociación_de_Comités_Olímpicos_Nacionales_de_Asia Hyde_F.C. Monlezun_d'Armagnac Montecopiolo Ateneo_de_Córdoba Hospital_general_de_Kočani Analisis_de_citas Mr._Olympia_1968 Grêmio_Atlético_Farroupilha Asociacion_de_Fútbol_No_Amateur_de_Esmeraldas HR_2318 Movimiento_20_de_Abril Artemisia_caudata_var._calvens ILok Ministerio_de_Trabajo_e_Inmigración_de_Espana Atentado_de_la_Carrera_Novena_con_Calle_Dieciséis Ano_839 Huang_Hé Aplicación_(computación) Araneida Andrés_Avendaño Ann Motor_Action Gymnalypha Ministro_de_Obras_Publicas Avenida_ángel_gallardo Hunyadi_László Mision_Permanente_de_México_en_Chile Asioryctitheria Historia_de_Las_Rozas Antonio_Aranda I_Wish_Tour Archivo_de_la_Fundación_Sierra_Pambley Anchusa_hybrida_subsp_capellii Hospital_Regional_de_Concepción Hu_Weide Astrología_en_occidente Assigny Horses_in_the_sky Athrun_zala Idioma_cahuarano Ichthyolestes Aster_cylleneus Guerras_Búlgaro_Húngaras Auditorio_Parco_della_Musica Apalus_asiaticus Australosyodon Himno_sin_titulo Misión_jesuitica_de_Santa_María_la_Mayor Huesca_(ciudad) Avenidas_Myrtle_y_Wyckoff_(línea_Canarsie) Hoplocarida Autovía_A-9 Australidelfios

html map