Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sábado_Santo Selección_de_voleibol_de_Chile Take-away TVE_Canarias Sesma_(Navarra) Sao_(satélite) Sotavento_(mar) Tachites_umbellata Schreiber Templo_de_jokhang Saint_Germain_des-Fosses San_Lorenzo_(Macao) Seleccion_de_fútbol_del_Brasil Spondias_mombin Theatre_des_Abbesses Saint_Clement_de_la-Place Sweet_Lady Seducir Tenazas_cortaalambres Saltador_enmedallado Tensor_tensión_de_Piola_Kirchhoff San_Cebrian_de_Mazote Sampo_Karjalainen Sant_Joan_les_Fonts Sin_tetas_no_hay_paraíso_(serie_de_televisión) Salar_(Uzbekistán) Sankt_Gallen_(cantón) Secesión_(desambiguación) Tornado_GR4 Tabernaemontana_catharinensis The_Sims_3:_World_Adventures Strombosiopsis_tetrandra Torre_de_Llum_(monumento) Souvigne_sur-Sarthe Sears Selinum_spinosum Tarjeta_bip Templo_de_juno_caelestis Tortola_de_Henares Tomellosera Solofa_Fatu_Jr Sagrada_Cena_(Cordoba) Saint_Denis_le-Gast Teorema_de_Bell Stachys_olympica Tipo_de_interés_nominal Teziutlán Santa_ana_de_trujillo Sandero Steel_Wheels Sega_Rally Titaniloricus_inexpectatovus TT_(NYCS) Shahid_Mallya Saint_Germain_de_la_Rivière

html map