Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Premio_Médicis Línea_70_(Media_Distancia) Quely Mikontalo Gonzalo_de_Aguilera_Munro Región_biogeográfica_macaronésica Manuel_Sarabia Rana_perezi Marco_Reus Puntius_thelys Provincia_de_Tiaret Regulacion_sanitaria Princesa_Victoria_de_Sajonia-Coburgo-Gotha Prat_Gay Gomez_González_Salvadórez Manuel_Godinho_de_Eredia Manuel_Hernandez_Arteaga Prefecture_de_Police Marimont_les-Benestroff Mathijsen Quinto_Fabio_Máximo_(cónsul_213_a_C_) Green_River_(álbum) Mata_de_veneno Lohn_(Grisones) Me_hipnotizas Marián_Čišovský Golpe_de_Estado_de_1958_en_Venezuela Punta_de_Abache Grabacion_magnetica_digital Reduplicación_(lingüística) Línea_de_alta_velocidad_Madrid_Alcázar_de_San_Juan_Jaén Primera_Division_de_España_1964/65 Mentha_×_suavis_var._avellinii Markus_Wolf Primeira_Divisão_1985/86 Messier_98 Pseudaulonium_convexum March_Engineering Queso_picon_de_Bejes_Tresviso Luna_nueva_(banda_sonora) MOMA Gobierno_y_politica_de_Malí Mentha_x_piperita_var_citrata Raymundo_della_Torre_e_Tasso_(1907_1986) Precio_de_la_gasolina_y_del_diesel Mesembryanthemum_pinnatum Microsoft_Flight_Simulator_X Recursos_icticolas_y_marítimos_de_la_Argentina Maher_El-Beheiry Marco_Flores_Luján Puerto_de_Somport_(Huesca) Matematicas_discretas Martin_Monreal Manuel_monteiro_de_castro Metal_Church

html map