Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Ignacio_de_Sanjinés Lakeport Kalihiwai_(Hawái) Liberdade_(distrito_de_São_Paulo) Intercosmos_22 Júpiter,_Mercurio_y_la_Virtud Jose_Tomás_Piera Ley_de_Aduana_de_1835 Leticia_Moreno Julos José_Rafael_Díez_Cuquerella José_María_Peralta_López Invisible_Sun José_María_Peralta_López Laura_Leighton Liga_Nacional_de_Guatemala_1991/92 La_guerra_de_las_brujas Jordi_Lopez Leonardo_Coccorante Jose_Perez_Gazzolo José_Iñaki_Bollain La_cara_oculta_de_la_luna Lawrence_Ray_Heckard José_Manuel_Vélez_Latorre Limodorum_palustre Isa_Sánchez La_fiesta_nacional_(sencillo) Jose_Antonio_Duran Libro_de_las_Merindades_de_Castilla Larinomorda_ivoirensis La_Piedra_Kur Jorge_Gonçálvez Karroochloa Jerónimo_de_Ripalda Jean_Dondelinger Kettlersville_(Ohio) La_sierra_de_los_Zorros_de_Cullera Kanagram Juan_de_Soan_de_Goto Krásnoye_(Adiguesia) Invasión_estadounidense_a_Panama_de_1989 Leopardo_de_las_nieves_(Alpinismo) Instituto_de_Conservacion_de_Ballenas Isla_Wuzhizhou Johannes_Bogerman Le_Boullay_les_Deux-Églises Litotes Lista_de_canciones_de_The_Beatles_Rock_Band Ivan_Martin_Mateu Leon_Bolle Jose_García_Sinériz Juegos_Olímpicos_de_1932_(desambiguación) Kemény_Zsigmond Jack_Edward_Nichols Leonardo_Yuta_Cáceres

html map