Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rapazuela Materiales_actuales_del_Ejercito_de_España Marco_Fabio_Vibulano_(consul_457_adC) Mayreau Proto_oncogen Reginaldo_Rossi Lockout_(film) Live_at_Budokan:_Bonez_Tour Maria_de_Fatima_Acosta Presidente_de_la_Nacion_Argentina Malaxioides_grqandicornis Golpe_de_praga Malda MAPU-OC Marcos_Abraham_Freiberg Radiotelevision_Kosovar Mark_E._Eaton Matteo_da_perugia Primera_división_venezolana_1998_99 Love_Again Lázaro_Pérez_Jiménez Prefijos_del_español MSDN_Library Primera_dinastía_Jin Locura_(álbum_de_Nuria_Fergo) Prolegomenos_a_toda_metafisica_futura Luminosidad Reich-Ranicki Mazières_en-Gâtine Melanodes Proletarización Publio_Licinio_Craso_Muciano Marcel_Vacherot Lucanus_laminifer Pozo_de_cimentación Lucho_Aviles Mauro_Lustrinelli Protección_frente_a_revisiones_del_núcleo M._C._Escher Rafael_de_La-Hoz_Arderius Masacre_de_Hama Punjab Rally_de_Córcega Lonchura_striata_domestica Mariano_Fortuny_Marsal Manuel_Savio Referéndum_de_Martinica_de_2010 Punta_de_Bombón Luis_Ammann Lobeira Rebecca_Latimer_Felton Priazóvskaya Protogabunia Mercado_de_Motores Marsupializacion

html map