Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Región_de_Fergana Rafael_Gómez_Montero Lluis_Domènech_i_Montaner Mazama_zetta Primero_sueño Real_Convento_de_Nuestra_Señora_de_la_Candelaria Macrodorcas_groulti Rabi_Moše_Arragel Puniša_Račić Razonamiento_a_partir_de_las_Escrituras Manihot_aipi_var_latifolia Mamecas Locos_Dieciséis Mallor Mauricio_García_Vega Provincia_de_Pingtung Refinería Mansilla_de_las_Mulas Ramón_del_Valle_Inclán_y_de_la_Pena Lucky_Star_(desambiguación) Raymond_Offner Premio_El_Mundo_al_Mejor_Futbolista_de_América Godos_(desambiguación) Punta_Salinas_(BS-42) Melquiades_Alvarez_(desambiguacion) Luis_I_de_Borbon,_principe_de_Conde Mega_match María_Elena_Lago_Canzobre Marfil_Barberini Menestra_de_verduras_en_texturas Radio_Santa_Fe Propagación_multicamino Pubertad_masculina Realismo_en_las_artes Malthinus_reflexus Melonero Manuel_García_(desambiguación) Queens_of_the_stone_age Prunus_ichangana Matsia-purana Luis_de_Borbon_Montpensier Marparaíso Los_exitosos_Pérez Malagueño_(provincia_de_Cordoba) Graptartia Miguel_Buiza_Fernández_Palacios Margotia Maria_de_Mater_O'Neill Malthinus_nakanishii Premio_Don_Balon_al_mejor_futbolista_espanol Mercus-Garrabet Metro_de_Praga Marcelino_de_Cartago Meréaucourt Provincia_de_Phatthalung

html map