Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Boris_Kustodiev Canal_UNO Calvos_de_Randín_(Orense) Bahía_de_Kino Cereus_platygonus CLAEM Bristow_(Iowa) Cancion_protesta Campeonato_nacional_de_Estados_Unidos_1907 Blanca_Delfina_Soto_Benavides Campeonato_del_Reino_Unido_(snooker) Carlos_Sotelo_Garcia Bolcocius_elongata Boeza Bollo_de_jamon_y_huevo Canton_de_Noroy_le-Bourg Cambridgeshire Canine_minute_virus Bien_baldío Basilica_Santuario_de_Santa_Rosa_de_Lima Basilica_de_santa_cruz_(florencia) Bill_Williams_(actor) Campeonato_Provincial_de_Segunda_Categoría_de_Los_Ríos Campeonato_Mundial_de_Ajedrez_1998 Boy_(I_need_you) Calosteca Batalla_de_temmokuzan Bissy-sous-uxelles Blechnum_ambiguum Catedral_de_la_Seo_Vieja_de_Lerida Brayan_López Caracara_ventriblanco Cadena_de_distribucion BBC_World_News Carme_Barbarà C.A._Universal Cacharrero Belarima_violacea Batalla_del_paso_de_embudo Baúl_(Baza) Caixaforum Castellano_Colombiano Chai_Vdvoyom Centreville_(Virginia) Bazoges_en-Pareds Bob,_Carol,_Ted_y_Alice Campeonato_Europeo_de_Voleibol_Masculino_de_2009 Caryota_griffithii_var_selebica Bactridium_heydeni Central_nuclear_de_Kewaunee Cereus_atacamensis Batería_de_plomo-acido Ben_barnes Calostemma Casa_palafítica

html map