Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

MiWuLa Raiza Michelangelo_Amerighi Lobelia_caespitosa Primer_amor_(álbum) Ranuras_de_expansión Premio_nacional_de_arquitectura_de_chile MINAE Loarre_(Huesca) Martínez_Baez Radiografía_de_tórax Ray_Meagher Gran_Ayatola_Sayyid_Ali_al_Sistani Mesorregion_del_Sur_de_Roraima Mijaíl_Alexeyev Protocolo_de_Kioto Maria_Bueno Magnolia_spectabilis Mejor_quinteto_de_la_aba Mieussy Lunzenau Micrelenchus_tenebrosus Matt_Hyson Mesorregion_del_Sertão_Alagoano Max_Schmeling_(desambiguación) Grachëvka Magarza_silvestre Mercado_de_san_miguel Pousada_(Guarda) Radiación_Fotosinteticamente_Activa Reflejo_de_marcha_automática Malato_de_potasio Luis_Felipe_Rodríguez Raton_Perez Presa_Kafue_Gorge RC_Haitien Magnasco Maria_Casanova María_Coloceo_Rojas Prefectura_autónoma_kirguís_de_Kizilsu Péter_Pázmány Primarias_del_Partido_Republicano_de_2012_en_Pensilvania Miles_Morales Rabindranath_Tágor Manifiesto_de_lausana Miguel_Ángel_Martin_Perdiguero Gonfoterio Gran_Premio_Città_di_Misano-Adriatico Macuteno Mendoza_(Ciudad) Goniosomoides_viridans Provincia_de_Teramo Maxthon Mayo_Clinic Presa_y_pantano_de_El_Pintado

html map