Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

París_S.A. Olga_Frobe_Kapteyn Návagos Pedro_Augusto_de_Schleswig_Holstein_Sonderburg_Beck Parapachygone Oliva_de_Jerez Pluchea_caspia Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009-2010_en_Ecuador Palacio_de_la_condesa Pato_carolino Parrya_huddelliana Nousseviller-Saint-Nabor Papa_Alejandro_VI Oxyria_digyna_f._elatior Pinar,_Granada_(España) Pedro_López_Munoz Pennock_(Minnesota) Pedro_Pablo_Peña Nosotros_los_nobles Pointer_ingles Plachu_Vperyod! Petits_fours Northwind_(album) Países_Bajos_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Ángeles_1984 Oncidium_mantinii Ouzouer_le_Marché Picea_cranstonii Museo_de_los_faroles_y_rosario_de_cristal Plankton Petisas Pachypterygium Pandanus_tahaaensis Necrofobia Perimélides Nou Paysandú_F_C. Naruto:_Clash_of_Ninja_Revolution Ni_Aquarii North_Stanley_(Dakota_del_Sur) Parque_nacional_de_Tazekka Pier_Angeli Pinchote Pinirampus_pirinampu Orbitrap Octonión Pedro_Bermudez Narcissus_auranticoronus Método_de_Fowler Orquesta_Filarmónica_de_Bogota Okologisch_Demokratische_Partei Portland,_Oregón Observatory_Circle Naves_espaciales Norbert_Rottgen Posadas_(ciudad)

html map