Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carlos_Alvarez_(barítono) Busdongo Cabrias Cercanias_Asturias Baccio_d'Agnolo Bulbophyllum_imbricatum Barrio_Alto_de_Maguncia Channing_Thomas_Frye Campos_de_Hellín Botanicheskie_Materialy_Gerbariya_Instituta_Botaniki_i_Zoologii_Akademii_Nauk_Uzbekskoi_S_S_R Campeonato_de_los_Cuatro_Continentes_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo Blastania_fimbristipula Brownsville_(Washington) Bícol Carne_de_avestruz Bibliografía_de_Edgar_Allan_Poe Causa_probable_(Estados_Unidos) Batalla_de_File Bactridium_orientalis Barrio_Luduena CIPO-Ricardo_Flores_Magon Capellen Bruxelliano Campeonato_Mundial_de_Halterofilia_de_1970 Cairo_(aldea) Chamaesyce_celastroides_var._tomentella Bullterrier CCyD_El_Tanque_Sisley Bauhinia_americana Cecil_Blount_DeMille Cantón_Babahoyo Ceremonia_de_clausura_de_los_Juegos_Olímpicos_de_Pekín_2008 Bosque_de_Protección_San_Matías_San_Carlos Benito_Suárez_Lynch Cedrela_whitfordii Brezo_común Capiz Babbitt_(metal) Breda_M35 Boophis_picturatus Brian_Dwight_Taylor Banco_Nacional_de_Grecia Capsicum_frutescens_var._baccatum Caudebec_en_Caux Calle_Canal_(linea_de_la_Calle_Nassau) CAT01 Batalla_de_majoma Bugle Candelaria_(Cuba) Begonia_×_carminata Camada_de_Fenris Baños_árabes_(Palma_de_Mallorca) Centro_Dramatico_Gallego Bakrol Castejón_de_Monegros_(Huesca)

html map