Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_Popo Extensible_Authentication_Protocol Fadrique_Alvarez_de_Toledo_y_Palafox El_Sodoma Exodo_del_Mariel Ferdinand_Adolf_August_Heinrich_Graf_von_Zeppelin El_Hombre_Que_Ríe Esteban_III Etrelles_et-la-Montbleuse Festival_de_Cine_de_Gijon Enciclopedia_Auñamendi Estación_Sarmiento_(Córdoba) Fobia_a_las_alturas Epitenodera Estatuto_Básico_del_Empleado_Público Fenogenética Francisco_Sánchez_Pizjuán Eucalyptus_pauciflora Erotico Fereiria Elefantes FC_Kavkaztransgaz-2005_Ryzdvyany El_Ultimo_Concierto_A Enrique_de_Villena Fran_Estévez Escudo_de_Alava Folklore_(album) Elecciones_generales_de_Italia_de_1992 Federico_Zambianchi Fineza Escudo_de_Bogotá,_D._C. Figols_i_Alinya_(Lérida) Estadio_Municipal_Joaquin_Muñoz_Garcia El_cartero_siempre_llama_dos_veces_(1946) Foundations_(canción) Elegant_Frog Florencio_Gómez_Nunez Eduardo_Abaroa_Hidalgo Favila_(duque) Estación_Ibicuy Festuca_pseudomyuros Eduard_Zeller Francisco_Sainz_y_Fernández_de_la_Peña Farilhoes Equisetum_campestre Estadio_Nestor_Díaz_Pérez Estación_km_81 Epicauta_subglabra El_planeta_libre Flor_de_octubre El_castillo_maldito_(pelicula_de_1940) Eponimia Estrella_de_hierro Elephas_maximus Euphorbia_calderensis

html map