Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

PBMC Nikuman Parque_Nacional_Caguanes Parque_Nacional_Nightcap No_Woman_No_Cry NGC_1990 No_Angels Oryahovo Nyctimantis_rugiceps Neorudolphia_volubilis Palatal Patos_Serrucho P.S._I_lo... Patricia_Poleo_Brito Palacios_de_Compludo Palacio_de_la_Pizza Norroy_le-Sec Partido_Socialdemócrata_de_Cataluña NLX Penalty_shootout_(association_football) Pavo_muticus Olmillos_de_castro Oodes Peter_Vroom Pablo_Martínez Onírico Ovejero_Alemán Omalanthus_populifolius Perdiendo_el_control_(desambiguación) Orden_de_Santo_Domingo_de_Guzmán Perlesvaus Nomonyx_dominicus Parisoma_buryi Only_teardrops Photonectes_albipennis Peter_Yang Orséis Museos_reales_de_Bellas_Artes_de_Bélgica Noctiluciphyceae Paz_de_Turín Nevus_epidermico Peltariopsis_drabicarpa Ook. Parroquia_28_de_Mayo_(Zamora_Chinchipe) Organizacion_político-administrativa_de_la_República_Árabe_Saharaui_Democratica Pitón_arborícola_verde Nenana Partido_Conservador_Colombiano Palacio_de_Velarde Nivación Opel_Ascona Nivel_Laser Panicum_deflexum Pedro_de_Monteruc Portada_del_Alhori_(Alcaraz)

html map