Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rio_Acima General_guy Municipio_de_Lotts_Creek_(condado_de_Ringgold,_Iowa) Russel_Fish:_The_Sausage_and_Eggs_Incident Rickreall_(Oregon) Función_convexa Tyrannochthonius_infernalis Generación_Bullenbeisser Iguanodectes_spilurus Fuerza_Expedicionaria_Británica_(Segunda_Guerra_Mundial) Generación_del_50_(Perú) Municipio_de_Big_Lake_(condado_de_Misisipi,_Arkansas) Gnathochromis_permaxillaris Generador_de_kelvin Rio_Narew Municipio_de_Mullett_(condado_de_Cheboygan,_Míchigan) Ruta_40_(desambiguacion) Represa_hidroeéctrica_de_Yacyreta-Apipé Rene_Echevarria Rerradiación Triboldingerbohl Municipio_de_Portage_(condado_de_Brown,_Dakota_del_Sur) Universidad_de_Reading Trofeo_Colombino Rodolfo_Lehmann Roja_como_la_sangre GP_Ringerike Rhagodinus_incertus Términos_de_Lucha_Libre_Profesional Fuerza_gravitacional Robert_Garcia_(The_King_of_Fighters) V382_Carinae René_Marcelin SMLE Una_de_asno Rio_daugava Fuerte_de_Santo_Domingo_(Formosa) Gestión_de_producto Iglesia_de_la_Purisima_Concepción_(Álamos) Rock_'n'_Roll_(album_de_Motörhead) Revista_Proceso Turk_Edwards Río_Pronia Imad_Mugniyeh Municipio_de_Montrose_(condado_de_Genesee,_Míchigan) Rial_anzibarí General_Enrique_Martínez Inmigración_salvadorena_en_México Rio_Grande_de_San_Pedro George_y_el_dragón Municipio_de_Gainsboro_(Arkansas) Union_Buenos_Aires Fuente_bibliográfica Roffe_50!_15.01.91 Geografía_de_Irlanda_del_Sur

html map