Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cirugia_minimamente_invasiva Colonización_inglesa_de_America Comunidad_interpretativa Adenet_Le_Roi XO-5b Colobandra Acyclovir Consejo_de_Ministros_de_España_(III_Legislatura) Codigo_Locriano Aeropuerto_Tancredo_Neves Ak_74 Companía_de_Telefonos_de_Chile Xerotermico Cobbtown_(Florida) Agente_(software) Colegio_María_Goretti Agriophyllum Alameda_(jardinería) Valvarija Cirugia_(Chéjov) Wifredo_II_Borrell_de_Barcelona Wasilla Confederacion_Nacional_de_Funcionarios_de_Salud_Municipalizada Circunferencia_de_los_nueve_puntos Wilson_Pesantes Context_Adaptive_Variable_Length_Coding Voy_a_pasarmelo_bien Condado_de_Tunica Cobitis_battalgili Videojuegos_multijugador Aguilena_comun Agrostis_bryoides Confederación_de_Futbol_Asociación_de_Norte,_Centroamerica_y_el_Caribe Acueducto_de_valente Vencidos_por_el_tiempo What_We're_All_About Yuriy_Shulyatytskyi Aeropuerto_de_Monte_Caseros Walter_Gisande Volcan_de_Cuxliquel Verbo_heteróclito Club_Bàsquet_Sant_Josep Venganza_en_Sevilla Zarephath_(Nueva_Jersey) Alberto_Barajas_Celis Alan_Guth WP:CF Vyāsadeva Wave_of_Popular_Feeling Waveland_(Misisipi) Condado_de_Clallam_(Washington) Acero_para_nitruracion Abú_Hasan_Alí Comentarista WP:O/4

html map