Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maria_Belen_Aramburu Marianskaya Marquez_(futbolista) Lusitania_(desambiguacion) Premier_league_de_nigeria Lobelia_concolor Mandamientos_de_la_Iglesia_católica Los_TNT_(trio) Maná_(alimento_divino) Proyector_de_diapositivas R_J.F.Hend. Pygopleurus_hirsutus Pulpi_(Almería) Quemagrasa Gran_Chicos Mar_Tetis Raúl_González_Rodríguez Pristiophoridae Protagonistas_de_nuestra_tele_2012_(2.ª_temporada) R.A.W Psychopsis_latourae Mademoiselle_Juliette Mario_Wschebor Presentación_de_antigenos Mastax Rafael_Missowsky Raul_González_Guzmán Provincetown_(condado_de_Barnstable,_Massachusetts) Michel_Teló_-_Ao_Vivo Longchamps_(Eure) Lugalanda Refugio_en_la_roca_en_Diepkloof Maynal Michael_Jackson_Quinonez Melilestes_megarhynchus Lázaro_Recht Graderio_glaciar Luis_de_Borbón_conde_de_Vermandois Mapa_del_flujo_de_valor Presa_de_Volgogrado Reacciones_endergonicas Meret_Seger Menelik_II_de_Etiopia Ludiente_(Castellón) Provincia_de_crotona Mezquita_de_Nur-Astaná Medios_sedimentarios_marinos Longitarsus_rugipunctata Predrag_Juric Mansión_diabólica Rebelion_delahuertista Matrimonio_entre_personas_del_mismo_sexo_en_Noruega RText Promenade_Palermo László_Babai

html map