Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jerry_Chambers Intercambiador_de_Príncipe_Pío Josefa_"Pepa"_Luzardo L_A._Confidencial Jose_Fernandez_Arteaga La_Ingeniería_industrial_en_Espana John_Warnock_Hinckley,_Jr. Isla_Briedžių Jim_Cartwright La_Tremblade La_guerra_de_Yugurta Limán_del_Beisug Koprivnica_Zagorska Jehan_Lome Juan_Adan_Andrés_de_Liechtenstein Kinsaku La_Chapelle_Erbrée Jesús_Quero_Molina Limniris_versicolor La_Cuesta_(Tranvia_de_Tenerife) Juan_de_la_Rosa_González Julián_Kmet La_guerra_contra_la_democracia Juan_I_de_Lanuza Juan_de_salcedo Leon_(España) Leudon-en-Brie Instituto_de_Espana Komarovo Kansas_(Oklahoma) José_Antonio_de_Mendoza_Caamano_y_Sotomayor_marqués_de_Villagarcía Laurie_Hill Keiji_Mutō La_dama_duende Juan_Pérez_López Leopold_Sedar_Senghor José_León_Sanchez La_picara_primavera Liga_Zaratena_de_futbol Kraft_Macaroni_and_Cheese_Dinner Juan_Alonso_Perez_de_Guzman_y_Afán_de_Ribera LVII_Legislatura_del_Congreso_del_Estado_de_Sonora Kawanishi_K-8 Interior_peninsular Lengua_penutia Lista_de_aeropuertos_en_México Kostas_Salapasidis Juncus_zebrinus Jean_Paul_Deysson Kataja Jardin_Botanico_de_Praga La_Fage_Saint_Julien Iris_sisyrinchium_var._major Lepturus Ivan_Mayo_Club_de_Fútbol

html map