Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Momence_(condado_de_Kankakee,_Illinois) Ignaz_Bösendorfer Republica_Lanfang Fórmulas_de_tratamiento Reinos_Romano_Germánicos Iglesia_de_San_Pedro_el_Viejo_(Almería) Ruta_pentosa-fosfato Rene_Higuita Municipio_de_Spencer_(condado_de_Aitkin,_Minnesota) Fénix_(mitologia) Frisinga_(distrito) Ross_(California) Municipio_de_Grant_(condado_de_Reno,_Kansas) Reserva_Nacional_Alacalufes Municipio_de_Spring_Bay_(condado_de_Woodford,_Illinois) Rio_Moletta Rio_san_mateo Geltwil Iglesia_de_San_Antonio_de_Padua_(Capilla_del_Monte) Rómulo_(mitologia) Rhinolophus_rex Troncocónico Illya_Kuryaki Río_Taymura Rupias_(India) Triddana Geam_Pride Fullinsdorf Trepatronco_de_corona_rayada GSX_R750 Galería_de_escudos_de_estados_soberanos Respiración_paradójica Treppo_Carnico Gastrosofia Gary_McAllister Tribune Trompita Fábrica_de_La_Igualadina_Cotonera Tronco_(árbol) Ricky_Martin_En_Vivo:_Australia_2013 Río_Tercero_(Córdoba) Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Asunción_(Llanes) Reino_Zulu Municipio_Santa_Bárbara_(Monagas,_Venezuela) Ilybius Municipio_de_Turbett_(condado_de_Juniata,_Pensilvania) Rubén_Iván_Martinez_Andrade Municipio_de_St._Thomas_(Pensilvania) Friedrich_Dessauer Georgsmarienhütte Municipio_de_Main_Shore_(condado_de_Greene,_Arkansas) Galeria_Guemes Municipio_de_Mountain_(condado_de_Barry,_Misuri) Gea Félix_Burriel

html map