Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castrillo_de_los_Polvazares Cabalistica Carlos_García_Gual Campeonato_Sub_17_de_la_AFC_de_2000 Campeonato_de_Primera_División_1988/89_(Argentina) Burnout_(Almacen_13) Centruroides_suffusus Campeonato_del_Mundo_de_Atletismo_en_Pista_Cubierta_de_2001 Boncourt_le_Bois Años_1890_a_C Celtis_triflora Bullpup Bandera_de_Manabí Blakesburg Belle_Vernon_(Pensilvania) Biblioteca_Municipal_de_Concepción Caroline_Link Batalla_de_Cannas Bellevue_(Kentucky) Baix_Cinca B_S_S Caixon Bissey_la_Cote Capitulos_de_Periodistas Capítulos_de_Tokyo_Mew_Mew Cepa_ventricosa Carlos_Fernando_de_Borbon Campeonato_Mundial_de_Halterofilia_de_2009 Celda_fotoelectrica Cantones_estándar Carentan Carlos_Mauricio_Espínola Belvedere_Ostrense C.D._Mirandes Boyeux_Saint_Jérome Cathy_Ladman Chapi_Ferrer Bobobobs Caazapá_(ciudad) Bombardier_CRJ-200_(Canadair_Regional_Jet) Bols Brookesia_micra Castlevania_Portrait_of_Ruin Brāhmana_(casta) Carmena_(Toledo) Bandera_de_Proa Carlocebus Callaway_Nuclear_Generating_Station Benzingia_caudata Chamaesyce_drummondii Campeonato_Mundial_de_Láser Beura_Cardezza Cachapete Cerler_(estacion_de_esquí) Año_1045

html map