Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Reserva_de_la_Biosfera_Banco_Chinchorro Trinidad_Rius_i_Torres Galium_tinctorium Fresnes-les-Montauban Robert_Ayton Municipio_de_Alpine Iglesia_de_Santa_Cruz_(Cuenca) Unión_en_hendidura Iglesia_de_San_Juan_Bautista_(Zaragoza) Municipio_de_Walton_(condado_de_Washington,_Misuri) Galeodes_arabs_Siriacus Union_Deportiva_Almeria_B VI_Distrito_de_París Fullerton_(California) SPA_(Automóviles) In_on_the_kill_taker Revolucion_Soviética Fuerza_Aérea_de_la_Unión_Soviética Froilán_Largacha_Hurtado Fundación_Colombiana_de_Cirugia_Plástica Unificación_nacional Municipio_de_Garfield_(condado_de_Mackinac,_Míchigan) G._P._de_Llodio Municipio_de_Washington_(condado_de_Cass,_Iowa) Gabriel_de_zayas Ruta_G_25 Germán_de_Alaska Municipio_de_South_Coventry_(condado_de_Chester,_Pensilvania) Rhuddaniense Free_Free_Super_Music_Maker Rotterdam_(pueblo) Rio_gualeguaychú Globotruncana Freedom_from_Fear_and_Other_Writings Gelseminum_stans Municipio_de_Cavalier_(Dakota_del_Norte) Tren_Alcoy_Gandía Tuberolabium Rodrigo_de_Mandía_y_Parga Rote-Fane Rio_Salado_(norte_de_la_Argentina) Iglesia_de_Santa_Barbara_(Soria) Trofeo_King_Clancy Garcihernández Robert_de_gretham Trilogía:_El_reencuentro Turritis_auriculata Trichocylliba_panamaensis Iglesia_de_San_Cristobal_de_Puimanyons Ignace_Joseph_Pleyel Iglesia_de_San_Zacarías Renee_Duguet Gammick_Entertainment Rojo_óxido Rosinei_Adolfo_Nascimento

html map