Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_feria_de_las_vanidades_(telenovela) Lenguas_mataco_guaicurú Ivan_Pávlov Kingstree_(Carolina_del_Sur) La_adoración_de_los_magos La_Virgen_de_las_7_Calles Kinetoplástidos José_Rubianes Kuni_no-tokotachi-no-kami Kaka_de_luxe Litografico Juan_Gómez_Crespo Joaquín_Calderón_Vicente Leptolaelaps La_leyenda_del_alcalde_de_Zalamea_(película_de_1973) Juan_Vigon Katherine_jenkins Leopoldo_principe_de_Salerno_(1790-1851) Labaque Julián_Abitia Istvan_Németh La_alegría_del_batallón_(película_de_1924) Lago_Villarino Linux_kernel José_Berenguer_Cros Isabel_de_Orleáns-Braganza_y_Dobrzensky Jose_Mariano_Elízaga Jose_maría_belauste Jose_Rodríguez_Fuster Jarlsberg La_Plata_(Argentina) Ironton_(Misuri) Intervención_Democratica Larrain L'homme_armé La_poesia Juglans_fraxinifolia Jerémy_Chatelain Jacques_d’Adelswärd-Fersen Ivan_Matvéevich_Vinogradov Lachapelle_aux-Pots Jacobs_Field Kangleipak_Communist_Party Listado_de_centros_de_la_Universidad_Politecnica_de_Cataluña Instituciones_greco_romanas Joel_Madden Juan_Miró Katon_Gokakyu_no_jutsu Jacinto_B_Trevino Javier_de_burgos Iron_Kid Jesse_Fuller Leucipo_(mitologia) Lastur_(Guipúzcoa) Jason_Andre_Caffey

html map