Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Laufer_Media,_Inc. KWHE Koteka Jiri_Zidek_Sr. L'Alfas_del_Pi José_Enrique_Díaz_Arozamena Juan_Rodriguez_Suárez Lista_de_objetos_del_catálogo_NGC_(1-999) Legio_VIII Juglans_cinerea Le_Mesnil_au_Grain Laupahoehoe_(Hawái) Liga_de_Campeones_de_la_UEFA_2006-07 Jesucristo_Superstar_(película) Lacrimosa_(Réquiem_de_Berlioz) Keen_Eddie La_Estación_(Íllora) Liga_LEB_2001/02 Johann_Baptist_Wiesbaur La_otra_lucha La_Riviere_Saint_Sauveur Jose_Bustamante_y_Ballivián Kapd Literatura_del_Paraguay John_Dunstaple Isla_de_Asia_(Perú) Jordan_(Katie_Price) Isla_Watson_(Miami) Jack_aprende_a_saltar_bien Liebre_(astronomía) Juan_Vazquez_de_Coronado_y_Rodríguez_del_Padron Liga_de_futbol_del_Oeste_(America_Rivadavia) Juan_José_Paso_(Buenos_Aires) Isla_Hall Jardines_de_pedro_luis_alonso Isla_de_Anhatomirim Juan_Francisco_I_Gonzaga Kurt_Koch Isidore_Mankofsky John_Nash_(arquitecto) Ivelin_Popov Lesiones_deportivas Isla_de_maipo Invasion_a_la_Republica_de_Iraq Itea_Apedem_Montilla Le_Housseau-Bretignolles Klaipedia Laguna_San_Antonio Lactato_de_2-etilhexilo Lenguaje_de_definición_de_datos Jules_Emile_Frédéric_Massenet Juan_Diaz_Sierra Jamison_Brewer Interfaz_de_múltiples_documentos Juan_Bautista_de_Thurn_y_Taxis

html map