Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ratonero_mongolés Ramon_Reparaz Línea_Oder_Neisse Markanḍeya_Purāṇa Provincia_de_Trento Primera_Division_de_España_1932_33 Lluis_Anton_Baulenas_i_Setó Gravitonas Memoria_del_Cantar_Popular_(álbum_de_Violeta_Parra) Pouant Pumpellyíta-(Mn2+) Prothemus_piluensis Predappio Logroñés_(desambiguación) Mark_Pellegrino Louis_Alphonse_de_Bourbon Primera_investidura_presidencial_de_Barack_Obama MH_1 Ludwig_van_Beethoven_Keverich Prosopocoilus_marioni Max_Sapolinsky Línea_de_alta_velocidad_Valladolid_Burgos-Vitoria Proyecto_del_inlandsis_de_Groenlandia Magnolieae Mille_regretz Mariela_Alcalá Liverpool_(Texas) Provincia_de_Samangān R_102 Mark_Sheppard Luna_la_heredera Lynn_Haven_(Florida) Primaria_Democratica_de_Arizona,_2008 Procopio_(usurpador) Miguel_Báez_Spinola_"El_Litri" Matsia_purana Mas_d'Azil Grases Menil_Annelles Mar_de_Chukchi Primera_división_española_1946/47 Pro_eximia_tua Low_frequency Marielle_Goitschel Puginier Mesnil_Martinsart Menars Merry-la-Vallee Lucas_bravo_de_laguna Green_Car_Journal Prats_de_Mollo_la_Preste Godofredo_Achenwall Malva_eriocalyx María_de_las_Mercedes_Bolla_Aponte_de_Murano Maiapur

html map