Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Recopa_El_Pais_de_Clubes_del_Interior Preludio_a_la_siesta_de_un_fauno Mackinaw_(Illinois) Golfan Mansa_de_Mali Quebrada_de_las_conchas Greez-sur-Roc Luis_de_saboya Mil_y_una_noches Primera_guerra_de_Shaba María_Teresa_del_Corral Los_irrepetibles_de_Amstel Psychonauts Raikoke Llegando_a_Normandia Maxophone_(albúm) Gran_Premio_de_los_Estados_Unidos_de_1962 Medios_de_comunicación Puente_Tatara Lumberland_(Nueva_York) Real_Audiencia_de_Concepción Live!_(pelicula_de_2007) Manicomio_de_la_Nueva_Belen Lugalbanda Progrés_(Novokubansk,_Krasnodar) Marguerite_Piazza María_de_San_José QL Publio_Valerio_Potito Lol_Mohamed_Shawa Man_About_The_House Lucio_Valerio_Flaco_(cónsul_86_a_C.) Provincia_de_Warnes Queso_de_cerdo Luis_Borrasa Marisol_Galdón Localidades_de_Niger MQMF Microfurgoneta Lo_crudo_y_lo_cocido Raw_Tracks Mark_Hollis_(álbum) Línea_39_(San_Juan) Los_Sims_2:_bon_voyage Premio_Sakurai Mancomunidad_Intermunicipal_de_L'Horta_Sud Miguel_Fleta_Burro Prisma_de_Dove Luis_Dimas Pseudophilotes Ralston_(Wyoming) Mateo_Vergara_Silva Quicaraquic Merritt_Wever Militello_in_Val_di_Catania

html map