Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nibelungenlied Oído_externo Portimão_(vino) Museo_nacional_del_Automovil_(Andorra) Paola_e_Chiara Pascual_Fort Nazario_de_Lerins Optima Natalia_Menéndez Palacio_Costaguta Pio_Gullon_Iglesias Niðafjöll Pilar_Kaltzada Nikolai_Giaurov Parque_Norte_(Madrid) Poniente_de_Granada Operación_Mobile Museo_de_Yorkshire Plaza_de_la_República_(París) Oncidium_brachyphyllum Partes_de Ninja_Scroll:_La_serie Osmosis Parque_Nacional_de_Mahavir_Harina_Vanasthali Operación_Menú Orenburg Pontificio_Colegio_Pio_Latino_Americano Over_(canción_de_High_and_Mighty_Color) Partido_Socialista_Popular_(Rusia) Nānāwale_Estates Plaza_Mayor_de_Salamanca Phenes_raptor Pennilabium Platysternon_megacephalum Physalis_pedunculata Oakhaven_(Arkansas) Papa_León_IX Podagraria Pathogen_(álbum) Paso_Misaka Otariidae Palmera_centinela Pintura_neerlandesa OS/X Pedro_Riaño_de_la_Iglesia Oxytropis_montana_subsp._jacquinii Nueva_Zelanda_en_los_Juegos_Olimpicos Nalut_(distrito) PKO_Bank_Polski Nickelodeon_Latinoamerica Oskar_Blotta Nanotubos Operacion_escudo_del_desierto Pirates_of_the_Caribbean:_At_World's_End Paulita_alpina

html map