Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cabra_de_la_Legión_Española Carlos_Quezada_Salas Bagués_Masriera Bombarral_(freguesia) Belarussia Castillo_de_Rochers_Sévigné C._A._Smith Canal_10_(Tucuman) Cerastium_arvense_subsp._strictum Campeonato_mundial_de_natacion_de_2005 Bandera_europea Carex_praecox_var._rhizostachya Castelforte Cecilia_Bonelli Bulo_fortsas Baile_de_salon_de_competicion Campeonato_de_Selecciones_del_Interior_Sub_18 Bulgaria_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekín_2008 Castillo_de_Sainte_Assise Capa_de_presentacion Benito_Juárez_(D.F.) Castro_de_Sanabria Carola_Bony Barack_Hussein_Obama Batalla Bienvenido_Sena Cañón_antiaereo Begoña_lasagabaster Berta_Morisot Bunhwangsa Bolho Casa_de_las_Cadenas_de_Toledo Berezo_rojo Brahman_(divinidad_refulgente) Batucada Bumblebee_(personaje_de_Transformers) Bernhard_Kohl Cantón_de_Saint_Pé_de_Bigorre Basilica_de_Saint-Nazaire_de_Carcasona Begonia_glandulosa Boedo_(barrio) Benito_de_la_Mata_Linares Cervatto Bayanaul Basilica_de_santa_maría_en_trastevere Broken_Siglo_VI_a_C Berardia_lanuginosa Carroll_Johnson Center_Point_(Iowa) Bar_gay C._D._Once_Lobos Batalla_de_Nihavand Certum Bien_común_(economía) Bescos

html map