Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Océano_FM_(Uruguay) Parlamento_de_Tapihue Pentatlon_moderno_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Múnich_1972 Parque_nacional_Cerro_El_Copey_-_Jóvito_Villalba Pimelodus_variegatus Población_judía_en_Argentina Paz_de_riga Panga Petrovsko Pavonia_longipes_var._longipes Patrimonio_de_la_Humanidad_en_Libia Nigidius_laticornis Mutt_Williams Pennell Península_Coreana Plaza_de_Manezhnaya Nikos_Karabelas Ono_Estadi Pedro_de_villacreces Politica_de_hijo_único Observatorio_Cerro_Pachón Pierre_Bulliard Pedro_Sanchez_Perez-Castejon Nuevo Músculo_cuadrado_lumbar Petroleros_de_Cabimas Potentilla_tommasiniana Pensamiento_economico Ondametro Ocrea Nike_Inc. Pat_Crawford_Brown Planificacion_estatal Poa_depauperata Nurikabe_(folclore) Penetrómetro_estático_de_punta_mecánica Pinus_venusta Pollyanna_(película_de_1960) Número_ENI Pascualgrande Pasaje_Gutierrez_(Valladolid) Polialfaolefina Pierrebraunia Patron_de_embarcaciones_de_recreo Pavlovales Parlamento_autonómico Paroxyophthalmus_collaris Placa_de_red Poeoptera_sharpii Octopodidae Pierrea Notio Neptuno_(1795)_(navío) Papilio_andromacha Padre_patera

html map