Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_Woodbury_(Iowa) Circunvolucion_de_Turner Conceyu_Nacionalista_Astur Al_Minchar_al_Shuja Cocos_flexuosa_var._cataphracta Charles_Buchel A_fuerza_de_arrastrarse_(película) Agencia_Federal_de_Investigación_(México) Vievy-le-Raye Wielgołęka Chaîne_de_la_Selle Zarautz Xavier_Novell_i_Gomà Agave_donnell-smithii Charles_Williams_(escritor_de_EE._UU.) Aeropuerto_Bastia_-_Poretta Ajunjera Adan_cromosómico_Y Vuelo_DHV-3_de_Allied_Air_Cargo Web_Services_Resource_Framework Aeropuerto_de_pokhara Alberto_Manucho Colfelice Ada_Madrina Zea Abadía_Sainte_Marie_de_Villelongue Viso_del_Alcor Wanderlust_(pelicula_de_2011) Victoriano_Luis_Michelena_Elissalt Xlib/XCB Colegio_san_francisco_de_borja Vapor_El_Loa Vara_tri-seccional Cladomelea Alcolea_de_calatrava Colombia_Británica Abadía_del_Príncipe_de_la_Paz Van_Canto Abdul_Rahim_Ghafoorzai Adolphus_W_Greely Wolterstorffina_parvipalmata Vertice_(teoria_de_grafos) Colegio_de_San_Cosme_y_San_Damián_(Pamplona) Agama_(genero) Alberto_Camargo Adiós_Sui_Géneris,_Parte_I_&_Parte_II Verrucachernes_congicus War_Is_the_Answer Conservatorio_y_Jardín_Botanico_de_Ginebra Wiki_Gonzalez Abuelo_Son_Gohan Aeropuerto_Camilo_Daza Colonización_de_Titan XV_de_la_Rosa Conurbación_Binacional_Huaquillas_-_Zarumilla

html map