Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_A._Martínez_Suarez José_Antonio_Fernández_Prieto Isla_Cabritos La_escurridiza_o_cómo_esquivar_el_amor Johann_Gottfried_Zinn Islas_Fundy Instituto_Tecnologico_Rose_Hulman Linea_90_(colectivo) Joaquín_Murieta Izates_bar_Monobaz José_Raimundo_Nuñez Lista_de_Hospitales_en_Chile Isa_Sánchez Jardin_Botánico_Pinya_de_Rosa Lisandro_Olmos_(La_Plata) Jose_Antonio_Fernandez_Ordoñez Libro_Blanco_(desambiguacion) Joaquim_Vayreda_i_Vila LEX_(serie_de_TV) Juncoides_campestris Lignorelles John_Bunn_Award Licencia_Pública_General_de_Affero Linea_B1_(AUVASA) International_Journal_of_Epidemiology Jose_Angel_Acosta_Leon Lenguas_tai_kadai Juegos_Olímpicos_de_Sochi KV_180 Lista_bluetooth_compatibles_ps Las_Tejas Les_liaisons_dangereuses Jose_María_Sierra Lenguas_zambales Klamelidos Kiyoura_Keigo Lighting_Group Kol_Nidrei Karera Javier_Martinez-Torrón La_coleccion_invisible Limpia_del_Escambray Japan_Soccer_League_1987-1988 Lagrimas_y_Gozos_(Ska-punk) Ixtlan_de_Juarez Jack_el_Destripador_en_las_artes Isabela_(telenovela_ecuatoriana) Intento_de_negociacion_chileno-boliviana_de_1950 José_Diaz_Marquez La_Tranquera K.V. Jose_Camarón_y_Melia Linea_Ootemachi Juan_Fernandez_Ayala Johan_Wilhelm_Palmstruch

html map