Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Patrullera_clase_Alusafe_1500_Mk_II Polonia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Vancouver_2010 Ottobiano NOLA_(álbum) Nemesis_(desambiguacion) Periodico_Trazos Pomadasys_aheneus Operation_Dinner_Out Mühldorf Museo_de_Ciencias_Naturales_(Venezuela) Nabo_Nassar Nao_Santa_María Playa_del_Sarchal Parantapa Oscar_de_Jesus_Colina Perforina Patrulla_militar_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sankt_Moritz_1948 No_tengas_miedo_a_la_oscuridad Nindamos Parque_nacional_Franklin-Lower_Gordon_Wild_Rivers Pantano_Necaxa Nor-Getik Palantine Nuno_Gómez Parque_histórico_nacional_Coyoacan Pedro_Fernández_de_Córdoba Nerium_thyrsiflorum Ordóñez_(P_14) Phalaena_epimenis Oliver_Hartmann Plan_de_Estímulo_Economico_de_China P_-M_L.Jaeger Observatorio_de_la_Infancia_y_la_Adolescencia_Faros Olegario_Gonzalez_de_Cardedal Pantalla_inflable Oscar_González_Quevedo Narciso_Clavería Palacio_de_la_Marqueseta Phalempin Neurolobium Paleis Pistosia_costata Nova_Ivanivka_(Raión_de_Sarata) Osaka_Prefectural_Government_Sakishima_Building Otrádnoie Patron_para_Navegacion_Básica Nigidius_acutangulus Necator_americano Plagiosetum_refractum Oración_del_Huerto Pelarco Oscar_1929 Parque_Regional_Anthony_Chabot Novodachne Países_por_Indice_Prescott_Allen

html map