Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ikhtiyar_Uddin_Muhammad_Bin_Bakhtiyar_Khalji Municipio_de_King_(condado_de_Oregon,_Misuri) Gerasimo Ryu_Seung_Min SCD_1 Galindo_II_Aznárez Municipio_de_Dalton_(condado_de_Wayne,_Indiana) Roca_Entravessada Furstenau Municipio_de_Highland_(condado_de_Charles_Mix,_Dakota_del_Sur) Geranium_humile Gliclazida Municipios_de_Oaxaca Republica_de_Sierra_Leona Municipio_de_Chetopa Rocael_Hurtado Trébol_fresa Rouffignac_de_Sigoulès Universidad_estatal_de_idaho Ganimede_e_l’aquila Front_Catala_d’Ordre Giuseppe_Antonio_Paganelli Rosario_Tijeras_(cancion) Frutilla_Blanca Tritelodontidos Imparfinis_guttatus Fray_Martín_de_Valencia Municipio_de_Lathrop Gamiz-Fica_(Vizcaya) Unsigned_long_int Municipio_de_Wilson_(condado_de_Pope,_Arkansas) Trophaeastrum Roscos_del_santo Futbolista_Rumano_del_año Rolls_Royce_Trent_(turbohelice) Rom_(Star_Trek) Sabal_blackburniana Saavedra_Fajardo Universidad_Laboral_de_Malaga Fung Municipio_de_Hamlin_(condado_de_Lac_qui_Parle,_Minnesota) Río_Gran_Ouse Rio_Guardal Iglesia_de_Santiago_(Alba_de_Tormes) SWAPO Rupilia_tricolor Municipio_de_Tate_(condado_de_Saline,_Illinois) Tromso_I_L Municipio_de_Jackson_(condado_de_St._Clair,_Misuri) Tripinnaria Inspección_por_líquidos_penetrantes Tumbalá Municipio_de_Westford_(condado_de_Martin,_Minnesota) SK_Hradec_Králové Iglesia_de_madera_de_Eidsborg

html map