Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Amplificador_de_instrumentación Crossing_Jordan Cubry_lès_Faverney Altazor_o_el_viaje_en_paracaidas Cuentos_chinos_para_niños_del_Japón Curia_(Antigua_Roma) Dichilanthe Disco_de_festos César_Álvarez_Aguilar Alta_sierra_de_pinares Divina_Gloria ENCoTel Corydoras_trilineatus Cyphon_spinulosus Dimina_Khasiala Dora_Gerson Directorio_de_la_Union_Terrestre Alina_Eremia Cupro-Niquel Derecho_mobiliario Diócesis_de_Guarenas Ametralladora_MG_17 Distrito_de_la_perla Dr._Constantin_Rădulescu Alfred_Wills Convento_de_Nuestra_Señora_del_Rosario_(Bogota) Cíngaro Cortos_(Ávila) Amphiblestra Danny_Ayalon Alouatta_seniculus_arctoidea Cristobal_Suárez Domainer DS9 Cypripedium_spectabile Copeicillo_pico_corto Dos_ángeles_y_un_pecador Alta_fidelidad_(película) Eastvale_(California) Cristiano_Demócrata_y_Flamenco Copa_de_Campeones_de_América_1965 Distrito_de_Fayzabad Corumbá_(Mato_Grosso_do_Sul) Dactylispa_lankaja Copa_Hopman_2009 Echo-Anso Crooked_Rain,_Crooked_Rain Dólmen_de_Menga Alfabeto_internacional_de_transliteracion_del_sanscrito Disco_optico_(oftalmologia) Decathlón Don_Diego_de_dia Drama_hindú Cruz_de_san_jorge Dirección_General_de_Seguridad_del_Estado

html map