Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Borja_Prado Campeonato_de_Primera_División_1936_(Venezuela) Bartolomé_Beltrán Batalla_del_Nilo Campeonato_Peruano_de_Fútbol_de_1942 Castor_el_Invencible Canton_(Georgia) Casa_San_Agustin Beurnevésin Batalla_de_Stiklestad Cancelativo Barro_(desambiguación) Batalla_de_Acosta_Nú Capsella_sinuosa Básico_(álbum_de_Alejandro_Sanz) Ceremonia_de_Apertura_de_los_Juegos_Olímpicos_de_Turín_2006 Campeonato_Sudamericano_de_Rugby_1987 Campoo_Los_Valles Centéotl Bunobón Barnadesia_laurifolia Campaña_de_Africa_del_Sudoeste Bandera_de_las_Islas_Malvinas Carol_Connors Camilo_García_Polavieja_y_del_Castillo Barthelemy_Charles_Joseph_Dumortier Batgirl:_Año_Uno Boncourt_(Meurthe_y_Mosela) Bulimulus_galapaganus Benjumeda_y_Fernández_Federico Calambá Catch-all_(Mail) Caídos_del_Mapa_VI:_Un_año_más Cantón_de_Fere_en-Tardenois Baile_de_San_Vito Cabañas_(Zacapa) Cala_Vinas Carex_remota Blue_Cheer Castillo_de_Elda Cendea_de_Olza/Oltza_Zendea BIRF Chain_Lake_(Washington) Banco_de_los_estados_de_áfrica_central Carl_Grimberg Buno,_Malpica_de_Bergantinos Bachelor_of_science Bors_(Canton_de_Baignes_Sainte_Radegonde) Base_de_la_Fuerza_Aérea_Andrews Chalepus_tappesi Catedral_de_San_Nicolas_de_Estocolmo Bernard_West Camara_Oficial_de_Comercio,_Industria_y_Navegacion_de_Barcelona Cesar_Moreira Baila_el_chiki_chiki

html map