Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maria_Concepcion_Cesar Provincia_de_San_Ignacio Project_Origami Rancul Loco_video_loco Lobularia_strigulosa Marazoleja Marcela_del_valle Primera_B_Nacional_2012/13 Reacción_ácido-base Mediatizacion_y_Secularizacion Miguel_Angel_Navarro_Quintero Marvel_Zombies_Vs_Army_of_Darkness Real_Fuerza_Aerea_(lucha_libre) Mark_Catesby Ras_al-Jaima Lujan_Rugby_Club Puy-Saint-Gulmier Rebellion_(Lies) Mercado_Mahane_Yehuda Martín_Pena Pyrus_decora Pseudonotoxus_squamifer Magnolia_(Luisiana) Primera_Division Regla_de_aligacion Manjarín_(Leon) Mehdi_Benatia Puebla_de_Arenoso_(Castellón) Marcel_Guinochet Ramón_Valle-Inclán Lódurr Lugar_mas_alejado_de_los_mares Gran_terremoto_de_1906 Mayetiola_destructor Maduración_de_la_afinidad Louis-Robert_Carrier-Belleuse RMCF Miguel_Catalán_González Píldora_abortiva Línea_81_(Córdoba) Max_Carl_Anton_Furbringer Puerto_del_escudo Gonzalo_Garavano Puerto_de_Decatur Maizieres-sur-Amance Reacciones_endoergicas Región_de_Anosy María_Benedicta_de_Portugal Manuel_Domenech_Pinto Rally_de_San_Remo_de_1992 Raion_de_Koshejabl Max_Morris Lluis_Borrassa Mechanicsville_(Maryland)

html map