Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cotati_(California) Courcelles_en-Bassee Demografía_de_la_República_Democratica_del_Congo Alfonsina_Storni Demon_Island Alfonso_de_Borbon-Dos_Sicilias_y_Borbon Copa_Mundial_de_Fútbol_Playa_de_FIFA_de_2007 Cypripedium_socco Alsodes_valdiviensis Cremant_de_Bordeaux David_Fraser_(militar_canadiense) Digestivo_(desambiguación) Donkey_Kong_Jet_Race Deskmod Deserpidina Dva_daśī Dark_Horse_(album) Domenikos_Theotokopoulos Cryptopetalum_pusillum Convento_de_San_Francisco_de_Montblanch Distrito_de_Pacocha Alfonso_Carrillo_de_Acuña Dinamarca_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Barcelona_1992 Cuscuta_congesta Dramane_Traore Cándida_Martínez_Lopez Aloha_ranurado Croton_fuertesii Cryptocephalus_terolensis Distrito_de_Monsefú Amc Desde_Rusia_con_amor_(álbum) Alicia_del_reino_unido Dionís_Baixeras Dialogo Deutscher_Fuszball-Bund Distrito_de_Aleutians_West Dorcopsis_hageni Alle_meine_Entchen Dorcus_bhaskarai Amygdalus_amara Departamento_de_La_Candelaria Dekeyseria_niveata Alexandre_Schoenewerk Cordón_de_Puntas_Negras Copa_Campeones_de_America_1964 ES_3_Shadow Discurso_de_Marburgo Alfonso_García-Valdecasas_y_García-Valdecasas Crecey_sur_Tille Délfor_Amaranto División_de_Honor_de_fútbol_sala_2005_06 Cronologia_de_la_expedicion_de_Clark_y_Lewis Desmontando_a_Harry Corcega_y_Cerdeña

html map