Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Por_quién_doblan_las_campanas Orgy_(banda) Músculo_recto_posterior_menor_de_la_cabeza Pontonx_sur-l'Adour North_Chevy_Chase_(Maryland) Oscar_Montañez NB Pagina_de_codigo_437 Nasturtium_latifolium Phascogale Otero_Pedrayo Paravirtualización Nonacarbonilo_de_dihierro Opium_(perfume) Nerophis_maculatus Pavonia_typhalea_var._nemoralis Noé_(nombre) Palacio_de_Cecilienhof Piedras_de_Torres Noruega_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_2009 Neudorf_bei_Parndorf Neurotripsicks Papalisa Pedagogía_infantil Nyssa_caroliniana Politica_arancelaria Poecilomorpha_testaceipennis Norberto_Yahuar Palacio_de_la_reunificacion PlayStation_2_Slim Peace_Sells_but_Who's_Buying? Padre_Jorge_Dintilhac_SS.CC. Octomeria Pequena_llanura_hungara PSE-EE/PSOE Panay Nicolás_Todero Panagaeina Myopsina OC_Cesson_Handball Olimpiada_Matematica P_C_I. Pins_And_Needles Papera Pinaroloxias_inornata Poterium_gracile Novela_de_Capa_y_Espada Naruto:_Ultimate_Ninja_Storm Palacio_de_Camposagrado_(Mieres) Nacho_Dogan Old_Monroe_(Misuri) Passiflora_philippinensis North_Granby_(Connecticut) Placido_Alvarez-Buylla_González-Alegre Onomasticon_Cataloniae

html map