Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vitis_sicyoides Cnicus_mexicanus Agente_0013_Hermelinda_Linda_2_pelicula Vienne_le-Chateau Con_el_llego_el_escándalo Che_Guevara_(película_de_2005) Condado_de_Cherokee_(Carolina_del_Sur) Vuelta_ciclista_a_España_1972 Zosterophyllanthos_phyllocardioides Chil Xunqueira_de_Espadanedo Cnemidia Cinematografía_en_Honduras Waldighoffen Conjunto_Histórico_de_la_Villa_de_Castropol Aerobia Victor_Felix_Reviglio Ajahn_Mun_Bhuridatta West_Village Adrià_Gual Vuelta_ciclista_a_Espana_1988 Acuífero_reborde_mesozoico_del_Guadarrama Chlaenioctenini Colonia_General_Alvear Chloraea_bougainvilleana Aerovías_de_Integracion_Regional Viorica_Ursuleac Clasificación_Unesco_de_6_digitos Vena_anónima Club_de_Montana_Bilibio Acer_dissectum WR104 Album_de_estampas_inglesas_con_el_ex-libris_de_Maria_Cristina,_Reina_de_España Valeedu Xiphocrema Aeropuerto_de_Santa_Maria Cheryl_Jean_Stoppelmoor Wasington Chókwè Vastgötalagen Commugny Valdemaras_Homicius Collartaltica_meridionalis Alberto_Angel_Fernandez Wang_Xiaoshuai Co-combustion Vinzelles_(Saona_y_Loira) Xuacu_Amieva Abbe_Siéyes Zimonjić Club_Básquet_Llíria Aimophila_quinquestriata Colapso:_por_que_unas_sociedades_perduran_y_otras_desaparecen_(libro) Adam_Heinrich_Müller Acanthoprocta_pustulata

html map