Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bombardeo_aéreo Celtis_opaca Catedral_de_Veracruz Beitar_Jerusalem Centaurea_africana_var._tagana Camara_x_aculeata_f_varia_Kuntze Callispa_minima Beer_pong Cerris Canuto_Jose_Berea_Rodríguez BR_262 Base_Aerea_de_Komatsu Chambord_liqueur_royale_de_france Carlo_Díaz Bellegarde-en-Forez Campeonato_Femenino_FIBA_Américas_S18_2008 Baigneux-les-Juifs Caudete Biblioteca_publica_de_nueva_york Bose_Corporation Campeonato_peruano_de_1968 Cambium Catalecta_Botanica Calle_Alvear_(Villa_Ballester) Ceyx_pictus Carlos_Pierre Barrio_Seré Borgona_española Cayo_Licinio_Varo Built_to_spill Calais_Basket_Cheminots_JMC Bertioga Boris_II British_Touring_Car_Championship Butneria_mohrii Billete_de_mil_colones_de_1975 Bagnoregio Bandera_de_Génova CV-147 Año_1253 Carreras_de_Universidad_en_España Cairo_(Nebraska) Basilica_de_Nuestra_Senora_de_Guadalupe Carmen_Pérez_García Bing_(pan_plano_chino) Bomber_(canción) Bozoo_(Burgos) Bok_l'hong Bernardo_ruiz Cao_Xueqin Carlos_Espinosa_de_los_Monteros Centenario_(moneda) Bindernheim Campeonato_FIBA_Europa_2007 B’Nai_B’rith

html map