Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arjip_Ósipov Guillaume_Philippe_Schimper Monte_Lawu Antoni_Xirau Anorrhinus_galeritus Mukerian Homopogon Apolo_7 Antoni_Borrell Avenida_del_Conde_de_Vallellano Arctostaphylos_pungens Arte_contemporáneo_en_España Anibal_Gonzalez_Alvarez_Ossorio Guerra_de_la_Triple_Alianza_(1865_1870) Mitsubishi_SH_60K Montrose_(Michigan) Arre Moi_meme_Moitie Historia_de_las_misiones_jesuiticas_del_Guayrá,_Itatin,_Paraná,_Tape,_Uruguay_y_de_los_guaycurúes Mordella_seriata Arpajon-sur-Cere Mopti_(región) Hymenocephalus_aterrimus Arca_del_Convenio Héctor_Ernesto_Demarchi Moçamedes Azcapotzalco,_Distrito_Federal Apogon_carinatus Austin_Powers:_La_espía_que_me_achuchó Guerrero_del_Arco_Iris Anos_680_a._C. I_hate_myself_for_loving_you HMS_Danae Analisis_sintactico_(lingüistica) Molossinae Aranea_trituberculosa Idioma_quecchí Hemiancistrus_sabaji Hard_Candy_(album) Monolepta_acutangula Mosquito_(desambiguación) Astragalus_berterianus Aplassoderinus_magambaensis Andreas_Katsulas Aubigné Anaz Hércules_Club_de_Futbol_Femenino Ian_Redford Horatio_Sanz Aristosaurus Huichi_Chiu Montanas_de_Hierro Aplicaciones_en_HTML AsRock Anthemis_tubiformis

html map