Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saga_Jomsvikinga Saint-Leger-sur-Bresle Telefon,_Telefon Toyota_Hiace Tratado_de_Libre_Comercio_Perú_-_EE_UU. Tossal_de_Manises Sierra_Bolón Train_(banda) Si_dios_me_quita_la_vida Stargate_(cine) Siccar_Point Sistema_educativo_finlandés Semana_Santa_en_Medina_de_Rioseco Terremoto_de_Angol_de_1949 Star_Wars_Episodio_V:_El_Imperio_Contraataca Saw-tooth_Banksia Similaridad_quimica Teletón_2006 Sebastian_Balsas Sacro_Monte_di_Belmonte Sur_Occidente_(Barranquilla) Thornewood Sinfonía_coral Saladillo_(Rosario) Todos_odian_a_hugo San_Cristóbal_de_Desamparados Segunda_División_"B"_de_España_2004/05 Tedeum_(película) Sexto_Vettuleno_Cívica_Pompeyano Stella_(Luisiana) Secret_Society_(album) Shanghái_Shenhua Stylidium_debile Trabzon Serie_141-2001_a_2052_de_Renfe Stratus Torcuato_Fernández_Miranda Tatum_Raily Statice_maritima Senorío_de_Molina_y_de_Mesa Sefid_Rud Tomás_Massotti Temporada_de_2009_de_la_Indy_Car_Series Staring_At_The_Sun Te_Daria_Mi_Vida Semana_Internacional_de_Cine_de_Valladolid_2013 Teodoro_R_Yangco San_Cosme_Xalostoc Saint-Michel-de-Saint-Geoirs Tratado_de_Moscu_(1921) San_Giorgio_di_Piano Sémillon Thol_lès_Millières Srïp_Comunication_Bruxelles Teatro_Solis

html map