Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Copa_Centenario_de_la_AFA Domitila_García_de_Coronado Derek_de_Lint Diabrotica_sedata Diplacorchis Dawnswyr_Môn Echinocactus_setispinus_var._longihamatus Des_Walker Cyclamen_africanum Digitalis_purpurea_subsp_bocquetii Departamento_de_Cusco Ducado_de_Opava Allemão Algoritmo_de_búsqueda_a* EURion Dibu,_la_película Diego_mariño Alfonso_de_Orleans-Borbón Denis_Petric Dactylanthes Distrito_electoral_federal_30_del_Distrito_Federal Echium_rosulatum_subsp._stenophyllum Distrito_de_San_Nicolas Alexandre_Dumas_padre Convencion_de_condados_republicanos_de_Wyoming,_2008 Almaraz_de_Duero_(Zamora) ELLE Diócesis_de_Sonsón_–_Rionegro Copa_de_los_Países_Bajos_2007/08 Allium_howellii Diagrama_conceptual Curt_von_Bardeleben Día_Especial Cota_de_malla_de_Mithril Alin_Sumarwata Dia_del_Juicio Division_I-A_(D1) Alexis_Claude Costa_dei_trabocchi Cordillera_Bernina Diputacion_Provincial_de_Albacete Douglas_AC-47 Amaryllis_iguapensis Distrito_electoral_de_Dannebrog_(condado_de_Howard,_Nebraska) Déja_vu_(canción_de_Blue_System) Alma_Moreno Daegum Des_Nuits_Entieres Alí_el_químico Alimentacion_en_la_Antigua_Grecia Along Día_a_Día_(Colombia) Alfa_glucosidasa_acida Downtempo East_Bernard_(Texas)

html map