Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sociologia_del_deporte Saint_Ferreol_des-Cotes Tombuctu_(región) San_Isaac_Jogues San_Fernando_City_(La_Unión) Tagirion Su_juego_favorito South_Deerfield Tanquana Serie_de_Oro_Grandes_éxitos_(Fito_Paez) Toronji Simpsonichthys_picturatus Topsfield_(Maine) Sarūnas_Jasikevičius Sagrado_Corazón_(Santurce) Terremoto_de_Illapel_de_1880 Sinfonia_n._104_(Haydn) Tancos Savoia-Marchetti_SM_79_Sparviero Transporte_en_la_Ciudad_de_Cordoba_(Argentina) Studies_in_the_Calenduleae Santiago_Feliu Tenebroides_crassicornis Sector_primario Sca_Fell Sicydium_brevifile TEAC Tinamu_grande Towers_Entertainment Songs_in_the_key_of_springfield Silene_tomentosa Sistema_ingles_de_notacion_musical Standing_on_the_Shoulder_of_Giants Ser_Málaga Stephanie_Felicité_Ducrest_de_St-Aubin TAV-8_Harrier_II Transparencia_Internacional_España San_miguel_de_luena Santa_Rosa_del_Aguaray_(Paraguay) Taiyou_no_uta_(Película) Sociedad_Argentina_de_Cirugia_Plastica,_Estetica_y_Reparadora San_Francisco_(Cordoba) Sallespisse Simeon_I_de_Bulgaria Septimoncia Salvador_Gutiérrez_Ordonez Sao_Joao_de_Ver Teklemariam_Medhin Terelu Sillago_asiatica Tearin'_Up_My_Heart Shane_Gibson Sticky_Fingers So_163 Summer_Sonic

html map