Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paz_de_Crépy Perejilón Phyllomys_dasythrix Piazza_del_Popolo Omonville_la-Petite Otis_William_Caldwell Piedras_rúnicas_de_la_Isla_de_Man Pessac-Léognan Muzio_Attendolo_Sforza Piper_tenuipes Parque_Nacional_Arrecife_Alacranes Piruetano Por_el_camino_de_Swann Política_de_Turkmenistan Policia_de_Israel Ofensiva_de_Nivelle Najwa_Nimri_Urrutikoetxea Orden_de_los_Padres_Trinitarios Musica_Folklorica_de_Mexico Oides_limbata Paula_(desambiguación) Odor_o-visión Pedro_Jose_de_Guzman-Dávalos Papel_absorbente Pawling_(pueblo) Pokemon_Rubi_Zafiro_y_Esmeralda Oliver_Goldsmith Parques_Ecologicos_en_Puebla Novomijáilovka_(Krasnodar) Parque_nacional_Ceahlău Napoléon_Eugenio_Luis_Juan_José Poecile_superciliosus Opentracker Plaza_Benjamín_Vicuña_Mackenna_(Santiago) Perfumar Pedro_Juan_Caballero Oncidium_ampliatum_var._majus Parque_Nacional_Fairlies_Knob Paco_Ayala Optical_art Oxyaena Naftenato_de_Tributilestano Nowata_(Oklahoma) Ossyris Métodos_(canción) Nirina_imitans Percy_Gibson_Parra Nenad_Mijatović Parque_Ecuador Persicaria_hydropiper_ssp._flaccida Oxido_de_plomo_(II) Nymphaea_lotus_var_parviflora Nanclars Ngohiyong Pico_(herramienta)

html map