Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Departamento_de_Coronel Edin_Bavčić Alfa_Muscae Amalia_Pérez Daniel_Ramírez DeSoto Ames_(Nebraska) Alessandro_Poerio_(1915) East_Greenwich_(aldea) Diferencias_finitas DAB Doroszenko Dialectos_calabreses Economía_de_los_Iroqueses Duque Dinamarca_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Vancouver_2010 Dōngfēng_Qichē_Gōngsī Dubéri Cultura_de_la_cerámica_de_bandas Diócesis_de_Monterrey_en_California Cordyline_terminalis_var._sepiaria Alexander_Mikhailovich_Butlerov Alto_Bidasoa Ali_Gadzhibekov EKCH Cruceta_(heráldica) Crémant Alianza_Bolivariana_Alfarista Dialecto_istmeño Doctrinas_económicas EIM Cortes_de_navarra Doctores_(estacion) Economia_de_Venezuela Cuies Cron_(unix) Dark_Side_of_the_Moon_(desambiguación) David_Trumbull Cruzada_contra_la_Corona_de_Aragón D_O_Rueda Cordoba_Capital Distrito_fitogeografico_subantartico_del_bosque_caducifolio Cros-de-Ronesque Droisy_(Alta_Saboya) Distrito_de_San_Juan_del_Oro Corrección_de_errores_cuántica Departamento_de_Lautaro Diogo_Álvares_Correia Amina_heterocíclica Edie_McClurg De_poeta_y_de_loco Cuevas_(desambiguacion) Aleuroplatus_quaintancei Dia_a_Día_(Espana) Cátedra_Miguel_Sánchez-Mazas

html map