Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

René_Bugueño Reinickendorf René_Allio Rsvp Municipio_de_Millcreek_(condado_de_Lebanon,_Pensilvania) Geranium_sylvaticum_f._lilacinum Túneles_Carmelo Gaucelmo_(conde) Giuditta_Pasta GRRM Genivolta Gabinete_de_Lazaro_Cardenas_del_Rio Municipio_de_Eagle_(condado_de_Meade,_Dakota_del_Sur) Fuerza_del_Escudo_de_la_Península Rodesia Río_neuquén Relación_matemática Usagi_Tsukino Galleria_Spada SOCKS UD_Pájara_Playas_de_Jandía República_Federativa_Democrática_Transcaucásica Reino_del_Crepusculo Iglesia_de_Nuestra_Señora_del_Rosario_(Donmatias) GDK Glomerulonefritis_semilunar Fuerza_Aérea_de_Real_Malasia Unión_Progreso_y_Democracia_Cantabria Umbonata_spinosissima Municipio_de_Highland_(condado_de_Adams,_Nebraska) Frecuencia_de_sonido Universidad_Aalto Municipio_de_Jackson_(condado_de_Madison,_Indiana) Fudbalski_Klub_Budućnost Tuapsé Idol_Densetsu_Eriko República_tripartita_de_Polonia-Lituania-Rutenia Gastronomia_Udupi Trichochrysea_sakishimana Iglesia_de_San_Bartolome_(Torreblanca) Reserva_Natural_das_Berlengas Municipio_de_Burnsville_(condado_de_Anson,_Carolina_del_Norte) Rojal_coll_de_rossi_de_Mallorca Municipio_de_San_Gregorio_de_Polanco Trópico_(Telenovela) Universidad_Tecnológica_Real Municipio_de_Knox_(condado_de_Columbiana,_Ohio) Tunga_penetrans Indohya_typhlops Universidad_Católica_de_America Trío_para_piano_n._1_(Schubert) Reserva_ecológica_Ciudad_Universitaria_(Buenos_Aires) Urumea Tugali_suteri_sutherlandi Imoni

html map