Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tasso,_lamento_y_triunfo Salto_de_San_José Sistema_radiador_auxiliar_de_graves Taylor_Townsend Takayuki_Yagi Semigrupo Sabor_amargo Selvas_húmedas_de_las_Seychelles_y_las_Mascareñas Sourcieux_les_Mines San_Jorge_en_Velabro_(titulo_cardenalicio) Sóviet_Supremo_de_la_Unión_Soviética Sweat The_Substitute_(Lost) Tetraria_punctoria Scleranthopsis_aphanantha Tales_of_Symphonia Tierras_áridas Soledad_(álbum) Salins-les-Bains Tamus_cordifolia Stade_Rodez_Aveyron_Basket San_Quinciano San_Agustín_de_Hipona Tractus_rubrospinalis Saint_Julien_de_Coppel Teorema_de_Wolstenholme Saint-Barbant Sultan_bin_Abdelaziz_al-Saud Sebastián_Claro Segart_(Valencia) Samtsje-Dshavajeti Torneo_de_Halle_2012 Sesame_street Stanley_Clinton_Davis Síntoma_extrapiramidal Saint-Bauzille-de-Montmel The_Venetian_Macao Södertörn Separación_de_la_luz_de_la_oscuridad Shadirwan Tephrocactus_halophilus Toshiaki_Kawada Trans._Proc._New_Zealand_Inst. Supercavitación Teorema_chino_del_residuo Saux-et-Pomarede Selección_nacional_de_hockey_sobre_hierba_masculina_de_Argentina Sztalinvaros Tangled_Up_in_Blue Shirin_Neshat Serie_030-2206_a_2208_de_Renfe Scoparia_arborea Sontovenia_del_Monte Sintashta Satyrium_viride

html map