Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parti_liberal_du_Québec Neobisium_bosnicum_herzegovinense Namibia:_The_Struggle_for_Liberation Pecsi Pierrepont_(Meurthe_y_Mosela) Oligogynium Observatorio_de_Autonomia_Municipal_(OdAM)_//_DEMUCA Pedales_automáticos Paises_Bajos_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_1998 Mário_de_Sá-Carneiro Numero_de_Stokes Poterium_glaucescens_var._guestphalicum Pantalla_gráfica_de_cristal_líquido Palacios_de_Goda Pontificia_Real_Hospitalaria_y_Primitiva_Asociación_del_Santisimo_Cristo_de_la_Salud_(Murcia) Pleurothallis_subserrata Piedra_paesina Padierne Plaza_del_Potro Pie_de_alondra Neuland_(Boquerón) Pampilla_de_coquimbo Pero_Perez Plegma_caelatura Plumsteadville_(Pensilvania) Paso_a_paso_(álbum) Patria_potestas Nolasc_del_Molar Ondava New_Super_Mario_Brothers_2 Patric_Muligan Pontevedra_(ciudad) Objetivo_gran_angular Percival_C_Wren Patrimonio_de_la_Humanidad_en_la_Ciudad_del_Vaticano Neo-gótico Nannobisium_liberiense Ponderosa_(California) Piedra_del_destino Parque_Metropolitano_San_Cristobal Museo_de_los_mosaicos_del_gran_palacio Narcissus_dubius Parque_Marino_Nacional_Sistema_Arrecifal_Veracruzano Papoila Parque_nacional_de_la_Bahia_de_los_Glaciares Parahelops_quadricollis Pabellón_Principe_Felipe Otosema_odora N'zi_Comoe Oreochromis_placidus Náxara_Club_Deportivo Noche_Alba Plutarco_de_Bizancio Márcio_Roberto_dos_Santos Nelson_Rockefeller

html map