Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estacion_Alem Francisco_Ponzan_Vidal Estacion_Jose_Santos_Arevalo Fernando_Tocornal Esquerra_Unida-L'Entesa FC_Lausanne-Sport Elle_(revista) Estacion_Ñiquen Exciting_Heroine_Bird_Fighter_-_Bird_Pink_in_Crisis Espinas_(Tarn_y_Garona) Escuela_Domingo_Santa_María Final_del_juego Espacio_muestral Eriospermum Ejército_de_Perú Exilio_politico_espanol Escuadrón_633 Federacion_Mundial_de_Jovenes_Democráticos Elecciones_locales_de_Bogota_de_2007 El_Hombre_Enmascarado Estrella_variable_semirregular Extraccion_liquido-líquido Eduardo_Aunos_y_Perez Filzbach Enrique_Bolingbroke El_juramento_de_Torak Fontanile El_bueno_el_malo,_y_el_feo Exciter Fernando_i_de_toscana Ertha_Pascal-Trouillot El_bufón_don_Sebastian_de_Morra Ferdinand_Verbiest Ferriere_la_Grande Fontaine_les-Luxeuil Emilio_M._Gonzalez Estación_de_Créteil_-_Pointe_du_Lac El_hijo Facultad_de_Medicina_(UNNE) Eleccion_Presidencial_de_Venezuela_(1973) Estandarte_del_príncipe_de_Asturias El_espia_que_surgió_del_frío Edward_Armitage Francisco_Martínez_Villacanas Estacion_Tortugas El_FBI_en_accion Europs_rhizophagoides Ficus_mysorensis Ferrocarril_del_Bidasoa_"Tren_Txikito" Fernando_Martinez_Perales Fontaines-en-Duesmois Escudo_de_la_guajira Estacion_del_jardin_zoologico_de_Berlin Forest_Hills–71°_Avenida_(linea_Queens_Boulevard) Enciclopedia_Lingüistica_Hispánica

html map