Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Sudamericano_1922 Bellis_annua Celo_de_converso Balta_(isla) Champagné_le-Sec Casa_de_Osorio_(desambiguacion) BNP_Personal_Finance Begíjar_(Jaen) Calamagrostis_lemmonii Castanet_(Tarn) Barrio_General_de_División_Manuel_Nicolás_Savio Chalma_(Cabecera_Municipal) Bandera_de_Sudafrica Cerastium_brachypetalum_var._strigosum Carresse_Cassaber Caballero_templario Cayo_Atilio_Regulo Baúl_(España) Calle_Duque_de_la_Victoria_(Valladolid) Calle_Pikk Brezo_español Azul_(album_de_Los_Piojos) Beit_She’an Buch_(Schaffhausen) Blanka_Vlasic Barrio_de_Xanenetla Burkholderia_mallei Cantharidus_opalus Campesino_aprende_a_leer_(canción) Buscadme_y_viviréis Cathetostemma_laurifolium Bibliotheca_Botanica._Kassel Capparis_ferriginea Carretera_de_Nebraska_8 Bolbocerodema_dierli Capilla_de_Nuestro_Padre_Jesus_(Bollullos_Par_del_Condado) Camp_d'Esports_Fleming Bosque_sagrado_de_Osun-Osogbo Centro_Médico_(estación) Batalla_de_gettysburg Belmonte_de_Tajo_(Madrid) Balada_del_Bombardino Batalla_de_Calcidica Bisnaga_hamatacantha Año_379 Ceromella_focki Castrilanthemum_debeauxii Ceca_de_Arsaos Batalla_de_Bremule Brocchinia_uaipanensis Bus_MicroChannel_Architecture Calouste_Sarkis_Gulbenkian Broken_Siglo_II_a._C. Capilla_Santa_Rosa_Lima Balam-Quitze

html map