Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Incendio_de_la_discoteca_Alcala_20 Gastronomia_de_Castilla-La_Mancha Municipio_de_Petersburg_(Dakota_del_Norte) Municipio_de_Torrey_(condado_de_Cass,_Minnesota) Municipio_de_Ottawa_(condado_de_Franklin,_Kansas) Municipio_de_Sheshequin_(Pensilvania) VIA_GRA Información_Geográfica_Voluntaria Religion_en_Mónaco Revista_Pronto Río_orthon Municipio_de_Kiowa_Rural Municipalidad_de_Rosoman Rhys_Wakefield Inscripción_de_Behistún Gloucester_(Massachusetts) Roy_Buchanan Gisela_Ponce_de_Leon Gasquet_(California) Un_dos,_tres_ensaimades_i_res_mes Gobernacion_de_Al-Hasakah Rianxo_(La_Coruña) Frontera_reino_unido_irlanda Rio_Mau Municipio_de_Norphlet_(condado_de_Union,_Arkansas) Inscripciones_de_vimose Retención_de_la_Fragata_Libertad_en_Ghana Municipio_de_Rogers_(condado_de_Cass,_Minnesota) Indice_de_Competitividad_en_Viajes_y_Turismo Reserva_de_Mata_Atlantica_de_la_Costa_del_Descubrimiento Rubén_Hugo_Ratón_Ayala G._P._Pascuas Geotrigona Ingeniero_de_vuelo Universidad_Tecnologica_del_Peru Fuensanta_(desambiguacion) Gil_Siloe Ingeniero_Aeronáutico Roridomyces Giro_hipocampal Municipio_de_Kilbourne_(condado_de_Mason,_Illinois) Rodolfo_Sanchez_Taboada Fundacion_Hanns_Seidel Germán_Burmeister Tumoroso Trofeo_Maurice_Richard Tumba_de_raquel Rock_en_espanol:_Lo_mejor_de_Cuca Muralla_de_Cabeza_Baja_de_Encina_Hermosa Municipio_de_East_Hanover_(Nueva_Jersey) GNAM Garçonne Rough Ruta_Nacional_277_(Argentina) Ifugao

html map