Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jacinto_City Liberacion_de_Saigón Las_figuras_del_Quijote Jazz_(serie_de_televisión) Johnny_99 Island_(banda) Jorge_Yáñez Ley_del_Monopolio_de_Petroleos_de_1927 Isonoé_(luna) Juan_Antonio_Desvalls Jutungos La_caída_de_los_gigantes_(novela) Jorge_Toriello José_Luis_López_Vázquez Juan_Picasso La_Noche_(canción_de_Gloria_Trevi) John_Graham_I_vizconde_de_Dundee La_Fontaine_Saint-Martin Lingüística_antropológica Limantríidos Leopoldo_principe_de_Salerno Laura_Pous_Tió Jacob_Van_Ruisdaël Jim_Courier Las_Crónicas_de_Narnia:_El_Príncipe_Caspian Lisbonés Jean_Marie_Souriau Juanita_Cruz Juan_Andrés_Houben La_Chapelle_Bâton_(Vienne) Leon_Cugnot Karl_August_Wittfogel Ken_Stott La_Chapelle_Bâton La_tesis_del_ángel_cruel Legiao_Urbana La_tregua_(2003) Interpretatio_graeca La_venganza_de_los_Sith Le_Mayet-d'École Juan_Maria_Bordaberry Joaquin_Somoza_de_Monsoriú K_Eric_Drexler Laborit Kémékafo Lista_de_capítulos_de_To_Love_Ru Juan_Alonso_Perez_de_Guzman_y_Guzman_(1503-1558) Ley_Organica_1/2004,_de_28_de_diciembre,_de_Medidas_de_Protección_Integral_contra_la_Violencia_de_Género L_A.V._Venta_de_Banos_Leon-Asturias José_Luis_Jiménez_Frontín Legalización Justin_Dentmon Jay_Robert_Thomson Linostachys Laborie,_Santa_Lucia

html map