Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Señora_ama_(película) Saúl_Flores_Prieto Secretaría_de_Cooperación_Iberoamericana San_Joaquín_(Santander) Salon_de_Paris Symphurus_varius Salamandrella Trabajólico T_Coffee San_Lucas_y_Santa_Martina Septima_Avenida_(línea_de_la_6_Avenida) Saqueo_de_malinas Sententia Supremo_entrerriano Sauce_Montrull Tlacotal_(estación_de_Metrobus) Telecabina_de_Benalmadena Servicio_de_salud_del_principado_de_asturias Solteria Saint_Pol_de_Leon Talégalo_de_Waigeo Teoria_de_Adán-Dios Termoluminiscencia Saint_Projet_(Lot) Theaetetus_(cráter_lunar) Sindrome_de_Yunis-Varon Scytalopus_magellanicus_fuscus Santa_Virgen_de_la_Candelaria Soduko Samuel_Morera_i_Ribas Temporadas_de_la_NBA_Development_League The_King_Of_Fighters_2003 Serapio_Calvo_Miguel Tratado_de_kanghwa Torneo_de_Bastad_2010 Silverio_Gutiérrez_Carrasco Sweet_california Saint-André-de-Najac Shochū_Omimai_Moshiagemasu Sellnickiobovella San_francisco_de_coray Talal_ibn_abd_allah Soldadura_sin_plomo Sitio_de_Paris Selwyn_Lawrence_Everist Tamesis_(río) Señorío_de_Armunia Saint-Hippolyte_(Indre_y_Loira) Saint-Igeaux The_Simpsons'_Halloween_Special_IX Salon_San_David Tatum_McCann Sulcic Thorelia Teoria_quimiosmótica

html map