Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Coto_(reino) Denís_Golovanov Distrito_electoral_de_Edison_(condado_de_Furnas,_Nebraska) Alexandr_Ostrovski Alto_Paraíso_de_Goiás Dominionismo Distrito_de_Me-Zóchi Coyahualco Diocesis_de_Urgel ERSA_Urbano Amor_ciego Alfoz_(urbanismo) Domingo_Perurena_Telletxea Altria Alteza Alonzo_de_barcena División_de_Honor_de_Rugby Douglas_C_42 Cyrtonus_contractus Delaetia Desmond_Dudwa_Phiri Cántico_por_Leibowitz Divisiones_Regionales_de_Murcia_2009_10 Aleksandr_Tairov Daucus_vulgaris Dédalo_(R_01) Amenhirjopshef_(hijo_de_Ramsés_II) Copa_Van_Straeten_Ponthoz Deportes_Temuco_s.a.d.p Amphiscirpus Alfonso_Galan Dragan_Tarlać Distracción,_Colombia Dolores_Checa Dumes Dorcus_platymelus_tatsutai Diego_Polo Diego_Ibañez_de_Farías Ammoglanis_diaphanus Curvatura_media Desmodium_obovatum Crisis_bursátil_de_enero_de_2008 Código_linguistico Dakota_Lucas Cynodon_melicoides Defensor_Villa_del_Mar Demetrio_Galanos Cornella_canadensis Cálculo_proposicional_de_Frege Alejandro_el_etolio Distrito_electoral_de_Omadi_(condado_de_Dakota,_Nebraska) Aljazeera_English César_E._Arroyo Des_Moines_(Washington) Allium_hoffmanii

html map