Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Discovery_en_Español Amarillo_ocaso Decimonovena_Enmienda_a_la_Constitucion_de_los_Estados_Unidos Droiturier Demografía_de_Moldavia E.Moseley Distrito_de_La_Esperanza Copa_del_Rey_de_Balonmano_de_2006 Deficit_de_sueno Cunillos Copa_ASOBAL_2004 Cornuspiridae Crocodylus_moreletii Cámara_termográfica Ana_de_Austria,_Reina_de_Espana Dish_Network_Corporation Dialeurodes_decaspermi Alvaro_Mejía_(futbolista) César_Alvarez_Canete Coppa_Agostoni Diplothemium_anisitsii Amílcar_Giscón Defensa_Nuclear,_Radiologica,_Bacteriologica_y_Quimica Delicuescencia Dubrovnik_Airline Debats_Rivière-d'Orpra All_Star_Records Desulforococácea Dario_Vidosic Alpha_(Washington) Damian_Zadel Cortazar:_apuntes_para_un_documental Cordia_juglandifolia Alfonso_Garcia_Gabarron Amigos_absolutos Dithering Economia_de_la_República_Checa Décimo_Junio_Bruto_(cónsul_77_a._C.) Alexandre_Godefroy_Lebeuf David_de_Paula Critica_de_la_Razón_Practica Copa_del_Rey_de_fútbol_1985-86 Distrito_de_Les_Corts Diabrotica_vilaolivae Dia_de_la_morcilla EZ2DJ Curlu Cristaloquímica Alison_Krauss Dominio_LIM Davis_Deza Distrito_de_erlach Aleurocerus_luxuriosus Alonso_de_Góngora_Marmolejo Cuarteto_de_cuerda_nº_1_(Ives)

html map