Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Novomoskovsk_(Rusia) Pellinge Noé_Elías_Pamarot Paso_Pérez_Rosales Papsukkal N_octanol Oulego Nellie_Clifden Oswegatchie_(Nueva_York) PA-36_Pawnee_Brave Omañon Partido_del_Renacimiento_Arabe_Socialista Pedro_Fernández_de_Cordoba_y_Dávila Méhoncourt Pandanus_palmyraensis Nick_Parker Overosaurus Parque_Nacional_del_Pantanal Pont_de_Levallois_Bécon Nettuno_Baseball Paul_Thiébault Peyritschia_deyeuxioides Planta_de_energía_nuclear_Waterford Occas._Pap._Bernice_Pauahi_Bishop_Mus. Paspalum_sieberianum Parabramis_pekinensis Numero_leptónico Paleartico Pirca Notación_neumática_gregoriana Polla_de_Potrillos Navio_Congreso_Mexicano Polygonum_junceum No_se_lo_digas_a_nadie_(1998) Persea_gratissima Palcos_lunares O._T._C. Nontronita París-Roubaix_1968 Pedro_de_aycinena Paul_Ricard Posguerra_de_la_Guerra_Civil_Española Open_Graphics_Library Orden_de_San_Lazaro Mythimna_changi PlayOnLinux ParaWorld Pacific_Drums_and_Percussion Paez_Verdugo Pamplona_-_Iruna Partido_de_bahía_blanca Nicolás_Perrenot_señor_de_Granvela Okada_Izō Palomita_Blanca_(película) Pablo_Chávez_Aguilar

html map