Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maceio_(Alagoas) Rap_comico Mario_de_Luna Lágrimas_de_amor Los_Santos_(distrito_de_Los_Santos) Recorrido_de_árboles Godello Gramática_comparada_e_histórica Prato_di_Giovellina Red_de_Área_Local Proyecto_71 Region_de_Bafata Pueblos_belgas Queen_Mab_(desambiguación) Recaredo_II Luis_de_La_Cerda_Senor_de_Villoria,_Señor_de_Castrillo,_Ventosilla,_Valtablado,_Cubas_y_Griñon Premio_Goya_a_la_mejor_fotografía Malpighia_coccigrya Goux_sous_Landet Prachatice Lucio_Licinio_Murena_(cónsul_62_a._C.) Luis_Rey_Polo Léon_Joseph_Chavalliaud Raión_de_Shklov Manuel_Díaz_Ordóñez McKinley_(desambiguacion) Merieme_Chadid Lophion_aduncum Mariano_Julio_Izco Mayuri_Kurotsuchi Max_Stirner Millennium_(album_de_Backstreet_Boys) Ptychosperma_drudei Ramon_Corral Lyudmila_Vasil'evna_Zhuravleva Ramiro_Rodrigues_Valente Malmö_Högskola Línea_113_(Buenos_Aires) Reaccion_de_transferencia_de_electrones Ratón_Esponja Memorial_Beach Loreto_(Ancona) Manuel_Virguez Primer_imperio_francés Real_Academia_de_Ingenieria_de_Espana Gobierno_y_política_de_Zimbabue Radio_El_Dia Gomphocarpus_arachnoideus Malvagna Rambla_del_poyo Premio_Mundial_de_la_Libertad_de_Prensa_UNESCO_-_Guillermo_Cano Provincia_de_alytus Marv Racemizacion_de_aminoácidos Grand_Prix_World_Championship

html map