Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fernando_Maldonado Escondite_de_Osama_bin_Laden El_juguete_rabioso_(película_de_1998) Festival_del_Takuare'e El_Nuevo_Testamento_en_el_griego_original Erupcion_del_volcan_Chaitén_en_2008 Frankie_Sanders Eidisvatn Engranaje_(banda) El_Quinigol Fernando_Martínez_Castellanos Fans Efecto_secundario_(desambiguación) Elecciones_municipales_de_Espana_de_1931 El_Delfin_la_historia_de_un_sonador Estadio_Municipal_de_Penalolen Edward_C_Kendall Francisco_Ferrer_y_Guardia Evolucion_de_la_población_española Florence_(Nueva_Jersey) Elecciones_a_la_Camara_de_Representantes_de_los_EE._UU._de_2010_en_Colorado Es_Así_(álbum) El_Pardo_(Madrid) Elysion_(banda) Federacion_Internacional_Felina Ferganasaurus Eriothymus_rubiaceus Elard_Serruto Elecciones_presidenciales_de_Estados_Unidos_de_1936 Eurovisión_1980 Ernest_Borgnine Francisco_de_lorenzana Eduardo_Garcia_Lopez Estacion_sencilla_Santa_Isabel Ferrocarril_del_sur_de_manchuria El_Sauce_(Nicaragua) Ficus_leavensii Ferrocarril_Trasandino El_inmortal_(película) El_hijo_del_decano Focke-Wulf_Fw_Triebflügel Fornjót Fiestas_de_la_Calle_San_Sebastián Fort_Loudon_(Pensilvania) El_condenado_por_desconfiado Fontaine_les_Boulans Estacion_de_Goya El_matrimonio_de_Ned_y_Edna Fisherton_(Rosario) El_espantapájaros_y_la_Sra._King Educacion_en_Colombia Egrisi Estación_Chapanay El_alamein Empty_Glass

html map