Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Raúl_Anguiano_Valadez Jose_Aldana Karl_Friedrich_Abel La_máscara_negra La_Primera Jahtari Joseph_Noel_Paton Isla_Hamilton_(Nunavut) Jesus_Silva_Herzog Iron_Junction_(Minnesota) KV_207a James_Hertzog James_Bond_(música) Jalid_ibn_al-Walid La_Mole_Moli Instituto_Nacional_de_Investigacion_Agronómica Lautaro_Formica José_Lumbroso Juan_Antonio_Marin Linociera_ramiflora_f_pubisepala La_Aguilera_(Cantabria) Jozef_Stefan Little_Boogeyman Jose_María_López_Pinero Liga_Nacional_de_Basquet_2003/04 Larrain J/psi Lista_Time_de_las_100_mejores_novelas Jesús_Rodríguez_Magro Juan_José_Fernández_Blanco Joseph_Needham L'Argentière_la_Bessee Labeotropheus_trewavasae Ley_de_Televisión_Privada_de_Espana Joseph_John_Martin Juan_Atilio_Bramuglia Inulopsis La_comunidad Julie_Melissa Joaquín_Soriano Lago_de_Morat Instituto_de_Estudios_Políticos José_Mascaró_i_Capella Ley_de_reforma_a_las_transferencias Jan_Wijnants Isla_de_Jeju Li_Zicheng Lionard_Pajoy Juan_Sebastian_Elcano_(navío) Jose_Maria_de_Eguía Liga_Nacional_de_Voleibol_1975/1976 Ivan_cuellar Lacerta_dugesii Liga_I_2013–14 Juan_Delgado_(futbolista)

html map