Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Música_inca Por_unas_pocas_canicas_más Oraciones_compuestas Octopodiformes Picea_bicolor Niña_de_Windeby NK_Maribor Poesía_(revista) Partido_Conservador_Ecuatoriano_-_Unión_Nacional Oreolalax_lichuanensis Polymarchs Normanbokea_pseudopectinata Piel_Morena Paraechinus Plainval Potamogeton_canariensis Norma_EN Parroquia_del_Carmen_San_Carlos_Cojedes Occupy_Bahrain My_so-called_life Netflix Neocheiridium_galapagoense Polinomios_simétricos Plata_(II) Neoxestolabus_clinolaboides OIB Museo_del_pan Narcissus_seriorflorens Mötschwil Nikolai_Pechalov Paramonacanthus_tricuspis Naturgas_Energia_(equipo_ciclista) Nicky_Ryan Polemón_de_Laodicea Orquesta_Sinfonica Positivado Neuritis Pachidendron_africanum Pochutla Pesca_artesanal Placidochromis_communis Platypelis_cowanii Museo_Nacional_de_la_Esclavitud_(Angola) Pedro_Oriol PAIGCV Planchas_de_Nefi Pedro_Lopez_de_Lerena_y_de_Cuenca Paulo_Sergio_Prestes Palacio_Municipal_de_Villena Museo_de_los_Ninos_(Costa_Rica) Pedro_Rodríguez_Campomanes_conde_de_Campomanes Paso_de_Inuyose Nestlé_Quik Patrick_Fitzgerald Paolo_Stoppa

html map