Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Wimpole_Hall Chlidanthus Agencia_de_Cooperación_y_de_Información_para_el_Comercio_Internacional Vall_d'Hebron Consuelo_González Alberto_Martinez_Baca W_A_S Abelardo_Fernández_Antuña Cistus_ladanifer_subsp_africanus Colegios_de_Nueva_Loja Abu_yafar_mohamed_ben_musa_al_juarismi YUX Aderus_yaeyamanus Xilotepelt_Futbol_Club WWE_Badd_Blood Varsi Yovany_Aragon XXXIX_Legislatura_del_Congreso_de_la_Unión_de_México XIII_Distrito_Electoral_Federal_de_Guanajuato Actinella_palmeri William_Saunders_(desambiguacion) Víctimas_de_las_organizaciones_guerrilleras_en_Argentina_en_la_década_de_1970 Colonia_Agrippina Albinagio Ye_Cracke A_Little_Bit Chrysiptera_albata WCW_Bash_at_the_Beach Al-Yazzar_al-Saraqustí Comite_Olivença_Portuguesa Colegio_Nacional_Enrique_Nvó_Okenve Collinwood_(Tennessee) Aguasvivas Abacetus Comarca_de_Soria Agnus_Dei_(banda) Valletta_F_C Vertical_limit Consejo_Consultivo_de_Radio_y_Televisión_(Peru) Clase_de_1999 Concierto_para_delinquir Abadia_de_fontenay Versailles_(Misuri) Abasto_Plaza_Hotel Chorlitejo_de_las_Chatham Wodyetia_bifurcata Acalymma_demissum Valle_de_lago Aeschynomene_pimpinellaefolia Ciclismo_en_los_Juegos_Asiaticos_de_2006 Adiscus_occipitalis Close_to_me Complete_Control Zdravko_Ćiro_Kovačić Abierto_de_francia_2007_individuales_femeninas

html map