Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lenguas_yeniseas Lamprologus_teugelsi Liga_Deportiva_Universitaria_de_Portoviejo Juan_Arroniz_de_Punzano Isaac_e_Ismael_(El_Ala_Oeste) Ksyštof_Lavrinovič Joaquin_Hernandez Jaak_Uudmäe José_Antonio_Sanchez_Domínguez Küstenja Jens_Keller Israel_(desambiguacion) Jardin_Botanico_de_Akatsuka Lancia_Alfa_12 Jonjera Jacquelyn_Davette_Velasquez Kujo_Hisatada Liga_de_Béisbol_juvenil_de_Panama Linea_191_(Interurbanos_Madrid) Kenneth_Downing,_Jr. Joplin_(Missouri) Julio_Cesar_(opera) Jim_jinkins Jardín_Botánico_Meadowlark Isla_de_Guajará-mirim KYMCO Lista_de_capítulos_de_Busō_Renkin La_gran_caza_del_tiburón Iván_Zarandona_Esono Ken_Saro-Wiwa Intercosmos_8 Lingasharira Jose_Miguel_Mora_Porras Limnonectes_limborgi José_Luzán_Martínez José_Manuel_Otero_Novas Keith_Murray Kómma_Fileleythéron Jupiaba_keithi Liga_ACB_2009/10 Joel_Julio La_furia Instituto_de_Economia_y_Geografía Joven_de_la_pobla Julia_de_hauke Jorge_María_Martínez_García Karl_Kraepelin Ivangorod Jesus_Muro_Sevilla Julio_Serrano_Echeverria La_Fresnaye_sur_Chédouet Juncus_repens Lista_de_libros_mas_vendidos Ley_de_Televisión_Privada_(España) La_Jacetania

html map