Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Welcome_to_the_future Aaron_Nimzowitsch Coextrusión Valparaiso_de_Goias Abi_al_leiz_al_libi Aconitum_hamiltonii Vencetorigo Club_Esportiu_Alaior Concilio_de_Roma_(703) Chisana_(Alaska) Chrysichthys_stappersii Ciudad_de_Vigo_Básquet Coca_Cola_C2 Verde-amarillo Villains_(Heroes) Zambra Constitucion_de_la_Republica_Italiana Coddia_rudis Colonia_Ayui_(Entre_Rios) Aggro_rock Clarence_Williams_III Colección_Botánica_de_la_ciudad_de_Munich Zebrias_zebra Aiberdeen Víctor_Zegarra Chasse_(cancion) Club_de_Deportes_Coquimbo_Unido Club_Deportivo_Ourense Zenith_Electronics Xenorhina_bouwensi Academia_guatemalteca_de_la_lengua Agustín_Villar_Hernando Chlorobi Wurst_mart Al-Yumhūriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dīmuqrātiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Vilanova_i_la_Geltru_/_Villanueva_y_Geltru Circulo_europeo_de_antiguos_deportados_e_internados_testigos_de_Jehova Chasmocranus_chimantanus Comunicacion_interauricular Chauvirey-le-Châtel Yuxi Alameda_de_Hércules Abejas_y_elementos_tóxicos Vladimir_Belousov Chevrolet_Rezzo Aeropuerto_Internacional_de_Sarajevo Adolf_Schulten Chatillon-Saint-Jean Zavolzhie_(región) Zerna_myuros War_Memorial_Gymnasium Villanueva_(Casanare_Colombia) W_C_H.Peters Agricultores_Federados_Argentinos_Sociedad_Cooperativa_Limitada Chris_Wondolowski

html map