Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hominino Héctor_Gutiérrez_De_la_Garza Hurdia Mortero_(construccion) Moreno_Valley_California Molinología Angel_in_the_Night_(canción_de_Basshunter) Antonio_de_Contreras Arrondissement_de_Saint-Benoit Antonio_Burgos_Fraile Antonio_Téllez Ayelo_de_malferit Hospital_central_de_san_isidro Miquel_Iceta_Llorens Milne-Edw Hymenocephalus_papyraceus Antonio_Leal_Labrin Anarquía_del_siglo_III Astrofillita Hyoseris_calyculata Ibiricu_de_Yerri Angeles_(Utuado) Monier_Williams,_sir_Monier Augusto_del_Palatinado_Sulzbach Home_&_Garden_Television Armamento_combinado Hamartoma Angelina_Beloff Heylygia Arbol_de_Tenéré Andes_Talleres_Sport_Club Antechinomys Montes_Obarenes-San_Zadornil Auditoria_informatica Angelica_Claro_Canteros_(Coral_Aguirre) Mohamed_Almallah_Dabas Arrondissement_de_Saint_Denis_Seine_Saint-Denis Mondragon_(Guipúzcoa) Analgésica Hoguera_(ejecución) Anastasía_Nikolayevna_Romanova Montipora_capricornis H._Cuellar_Estates Asthenes_maculicauda Ausubel Moneda_de_cecesidad Guimarães_Ferri Hoppípolla Houlbec_pres_le_Gros_Theil Austria_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Verano_1992 Arrius_2F Asociacion_de_Fútbol_de_Serbia Hierodula_atrocoxata António_Soares_dos_Reis Angel_Edo_Alsina

html map