Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Antonio_Girón Liga_de_los_Países_Bajos_de_waterpolo_masculino Lilium_pilosiusculum Irlanda_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Turín_2006 Licencia_para_matar_(1989) Jose_María_Blazquez Lapsus Lacunaria Jose_Sucre Knut_Olav_Rindaroy Jonathan_Javier_Rodríguez Kara_Kilinsky James_Paul_McCartney Joaquin_"Jackie"_Gutierrez Las_mas_macabras_de_las_vidas K_Lined Ley_electoral_espanola Kristof_Piechocki Kwangmyongsong-2 La_pelirroja_con_blusa_blanca Jozef_Trojak Lepanto Juegos_Olímpicos_de_Sankt_Moritz_1928 Kupres_(Federacion_de_Bosnia_Herzegovina) Jan_Joest_van_Kalkar Kangchenjunga Juliette_Lamboley Juzgados_de_paz_en_el_Perú Juan_Espantaleon Jose_Pedro_Varela Leslie_Iwerks La_tapadera_(The_Firm) John_Howard_Yoder Le_Mans_(desambiguación) Lapeyrouse_(Puy_de-Dome) Javier_Baldassari James_Tissot Kelme_Club_de_Futbol Liga_Premier_de_Rusia_2013–14 Juliet Janet_Van_Dyne Jenna_Rose Intervención_diplomatica Jose_Azueta_(municipio_Guerrero) Juan_María_Amiano_Mariñelarena Le_cose_che_vivi_(álbum) Lealtad Josep_Lluis_Pellicer Juan_Ignacio_Moreno_y_Maisonave Juan_Núñez_Sedaño Isla_de_Kilwa Lenina_(Leningrádskaya,_Krasnodar) Jose_Manuel_Balmaceda_Fernandez Katee_Sackhoff Juegos_Odesur

html map