Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

CL-41_Tutor Battle_for_the_Planet_of_the_Apes Base_Aerea_No._7_Leon_Gonzalez_Pie_de_la_Cuesta Campeonato_del_mundo_de_Streetboard_2005 Canlaon Chambon-la-Foret Barras_bravas_en_México Banco_Islámico_de_Desarrollo CDE,_centro_demócrata_europeo Canton_de_Oloron_Sainte-Marie-Est Balance_(álbum) Campeonato_Mundial_de_Motociclismo_de_Resistencia Bádava Beccar_Varela Burne_Jones Callispa_nigritarsata Campeonato_Mundial_de_Magic_El_Encuentro Base_Aerea_Vicecomodoro_Marambio Ben_hogan Cementerio_nacional_de_San_Antonio Cape_Fear_(1991) Baby_Boy_(cancion) Back_Mountain Barca_TV Cacytmar Beichuan Campomanesia_pohliana BU-730 Cesar_López_de_Lara Casa_de_Alcala_de_los_Gazules Bazán_Oscar Bussy-le-Château Año_161 Blitz Base_de_datos_economicos_del_sector_público_espanol Canton_de_Bayona_Ouest Blacourt Bernardo_trujillo Carlos_Natal_Coda Castillo_de_Rivoli Cerro_del_Telegrafo_(Navacerrada) Cassipourea_elliptica_var._pauciserrata Burgerkill Bucefalo_(grupo_rock) Bahía_Chaunskaya Cesvaines_novads Baiyun Cangas_de_Onis_(desambiguacion) Barilius_shacra Biblioteca_britanica Camarilla_(La_Mascarada) Casino_de_Coquimbo Blabera Campeonato_Selecciones_Prejuvenil_(Colombia) Centro_de_datos

html map