Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Meral_Taygun Prefectura_autónoma_de_la_República_Popular_de_China Gran_serton:_veredas Real_club_de_yates_canadiense Puntos_extremos_de_Oceanía Primera_División_de_España_1977/78 Mar_de_Bronce Mazer_en_Prisión Luis_Hernandez_Camarero Gonzalo_Uriarte Prirechenski Maghrib Preorden_total Love_Among_the_Ruins Rebecca_Black Predicción_de_estructura_de_proteínas Manel_Bosch Margarita_Ana_Maria_Frenk_y_Freund Manuel_Díaz_(Granada) Lugares_ficticios_en_Harry_Potter Puente_de_fabrica Lycia_(desambiguacion) Matorral_xerófilo_de_Socotra Refrigeración_líquida_(informatica) Lucanus_lunatus Love_(álbum_de_Thalía) Lucero_Hogaza Michael_E_López_Alegría Lucilo_del_castillo Marlon_Maxey Realmente,_el_papa_está_muerto Grecoromano Los_Siete_Pilares_de_la_Sabiduría Marcelo_Birmajer Marcos_Ondruska Rayos_x Lory_Anderson Prostitucion_infantil Puerta_de_Moncloa Mamerto_Esquiú Provincia_de_Örebro Merwin_(Misuri) Quirquina_(grupo) Matanza_(comic) Greatest_Hits_(álbum_de_Asia) Línea_V1_(TUZSA) Luis_Javier_Garrido Premios_Hugo_al_Teatro_Musical Microformatos_Dublin_Core Puente_del_Gard Pļaviņu Provincia_de_Çankırı Rei_Sakuma Presa_Mazatepec Louis_Moréri

html map