Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Clará Claudin_de_sermisy Zostera_stenophylla Alcudia_de_carlet Valle_de_Paz Alargador_eléctrico Club_Nuevo_Impulso Al_Nayaf_Futbol_Club Club_Social_y_Deportivo_Mevir_(Rio_Branco) Vidiadhar_Surajprasad_Naipaul Aeropuerto_de_Fez_Saiss Conservatorio_Nacional_de_Musica_(Republica_Dominicana) Vineyard Zona_Franca_Colonia_Suiza Viaducto_de_montabliz Advaita_Vedanta Cleistes_toledoi Whiplash_(cancion_de_Selena_Gomez_&_the_Scene) Complejo_El_Molle Wildgrave Valle_de_Matamoros Vuelta_a_México_Telmex_2009 Xosé_Manuel_Vélez_Latorre Volcán_Galeras Actriz_pornografica Vagina Agustín_Duran_y_de_Vicente_Yánez Agencia_nacional_de_vigilancia_sanitaria Albania_otomana Consejería_profesional Wilhelm_Waiblinger ARA_Hércules_(B-52) Citharidium_ansorgii Albert_Cohen Valeri_Yákovlevich_Briusov Clarín_(periódico) Werther's_Original Coagulante Zoologico_y_Jardin_Botánico_de_Eala Vargö Concatedral_de_Santa_Maria_de_Logrono Complejo_de_Adonis Valentin_Fernández_Bazán Vaux_le-Penil Wlodzimierz_Czacki Victor_Andres_Garcia_Belaunde Africanos_en_el_Peru Veillonia_alba Yingo_Paraguay_(sexta_temporada) Acceso_a_Barcelona_desde_Autopista_AP-7 Xenochalepus_palmeri Yuzhni_(Pávlovskaya,_Krasnodar) Alberto_Hurtado Ahuacuotzingo_(municipio) Adobe_Reader

html map