Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Monitor_fetal_Doppler Motor_iónico Herramelluri Ano_824 Harina_de_soja Arrinonada Historia_del_Club_Deportivo_O'Higgins Higáquit Mooresville_(Alabama) Hermione_micrantha Henri_Harcourt_de_Lorena Mont_l'Évêque IBM_System/3 Hesbécourt Hermandad_de_la_Merced_(Córdoba) Atractylis_chinensis_fo_erossodentata Gustav_Fechner Historia_UD_Salamanca_Anos_1960 Harvester_of_Sorrow Hipotremos Apollo-Soyuz_Test_Project Humboltia_marginata Guillenia_hookeri Antonio_Manoel_de_Vilhena Helena_esposa_de_Juliano Moropeche Hot_Stuff Historia_de_Canada Heinrich_Joseph_Barmann Hacia_las_estrellas_(album) Hexen_II Gulielma_ternera Gusárovskoye Anaprof_1994-95 Anuradhapura_(Sri_Lanka) Hermanos_Galvez_(desambiguacion) Guerra_polaco_lituano_teutonica Avenida_Arturo_Prat_(Concepcion) Anaz Movimiento_nacional_de_meninos_e_meninas_de_rua Mrągowo Archoleptoneta Monasterio_de_Peribleptos Hyphessobrycon_bifasciatus Av._Circunvalacion_Américo_Vespucio Gōgō_Sentai_Boukenger HMS_Aurora_(1914) Misantla Hugo_de_moncada High_on_the_hog HD_39220 Mohamed_Haji_Ibrahim_Egal Apio_Claudio_Pulcro_(cónsul_249_adC) Harry_Potter_y_la_Orden_del_Fénix_(película) Idioma_mocho

html map