Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Exarata_chocoensise Fiofio_canoso Ervenik_Zlatarski_(Zaltar_Bistrica) Farmacia_de_guardia Francisco_Javier_de_Arriaza_y_Sepúlveda Excursiones_(disco_de_rock) Escuela_Tecnica_Superior_de_Ingenierías_Informática_y_de_Telecomunicacion_(Universidad_de_Granada) El_Sr._Amable Eduardo_Sontag Estación_Cisneros Figura_de_piedra_de_Xiuhcoatl El_día_por_delante_(1989) Espodosol Estación_de_Villaz-St-Pierre Estación_Prat Estonia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Verano_1996 Escudo_Nacional_de_las_Islas_Virgenes_Britanicas Festival_Glastonbury Filosofia_de_la_Edad_Media Estación_de_Montcada_i_Reixac_Santa_Maria Fabaceæ Escudo_de_Carlos_I_de_España Ermita_de_la_Virgen_del_Castillo_(Rivert) Elizabeth_"liz"_Sherman Eriophyllum_ambrosiodes Efecto_térmico_de_memoria Fonología_del_espanol Francisco_García_Jiménez Francisco_Aguirre Federico_Roberto_Edwards Eliseo_Mendoza_Berrueto Euhemus_sylvaticus Evangelio_Según_Juan Esto_no_tiene_nombre Erik_Olof_Mellberg Euonymus_kiautschovicus Embalse_Rio_Tercero Fauske F_C_Zob_Ahan Emilio_Pazos Emigration_Canyon_(Utah) Estados_de_la_Iglesia Eriol_Hiragizawa Extensible_messaging_and_presence_protocol El_Monsul_Borronar_Morón_de_Los_Genoveses Fiat_500L_Trekking Emir_Faccioli Estacion_Vicente_Lopez Exploracion_urbana El_asesino_cándido Francisco_Jose_Gonzalez_Exposito Ernst_Tugendhat Estación_Ferroviaria_de_Paialvo Equevillon Estesiología

html map