Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alonso_Pérez_de_Guzmán_y_Gómez_de_Sandoval Costa_de_los_Esclavos Distrito_de_Humay Decorsea Alianza_Democrática_(Grecia) Ecología_de_los_bosques_de_neblina_en_el_Peru Disco_(matematica) Dictadura_argentina Alquímica Cueva_de_santa_ana Ambillou-Château Alonso_miguel_de_tovar Convento_del_Corpus_Christi_(Zamora) Americano_(cancion) David_Bowie_(desambiguación) Altan_Kan Alfa_Microscopii América_Ferrera Dantiscum División_Central_de_la_NBA Cultura_Tayrona Daewoo_USAS-12 Daniel_Cara_Rodríguez Duques_de_Bedford Conyza_articulata Coque_(desambiguación) Crotamitón Cynoglossus_sinusarabici Cosmos_408 Dattatreya Corredor_Verde Cuarto_arbitro Distrito_de_jashuri Alexander_Rodtschenko Dustin_el_pavo Don't_Be_Aggressive Edificio_Grimoldi Diaethria_phlogea David_Nahón_(artista_rosarino) Aloísio_José_da_Silva Alfonso_de_portugal Diario_El_Chubut Copa_América_de_hockey_sobre_patines_masculina_de_2008 Corazón_C._Aquino Division_politica_de_Cucuta Diocesis_de_Chuncheon Croix_Caluyau Domingo_Genaro_Galettini Draft_de_1980 Dois_Irmaos_das_Missões Dialeurodes_philippinensis Costa_da_Morte Crisis_economica_de_Mexico_de_1994 Amor_de_medianoche Coopers_&_Lybrand

html map