Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castellanoleonesa Calopogonium Cantón_de_Perpinan_8 Bloque_de_cascajal Bouchoir Baltazar_maría_de_mórais_junior Central_Valley_(Utah) Bowen_(Illinois) Brienno Carrascosa Banco_de_inversión Bolbocaffer_innotandum Carlos_Dorlhiac_Sabourin Capitán_Alatriste_(personaje_literario) Batalla_de_la_Montana_Blanca Bandera_del_Territorio_Britanico_en_el_Oceano_Indico Chakri_(dinastía) Catedral_Sainte_Marie-Majeure_de_Marsella Carlo_Monni Barrena_invertida Caleana_minor Boletus_confluens Cadena_Minuto Brisa_Auto-estradas_de_Portugal_S.A. Barton_Creek Cancion_Patriotica Bousbecque Callaqui_(volcan) Castedo_(Alijó) Camino_de_Santiago_Aragones Caraguata Canario_sabanero Beat_matambo Brigham_Young BAFTA_al_mejor_diseno_de_producción Camino_Real_de_Peñalolén C._P._Snow Ceramica_negra_pulida_del_Norte B'z Cepillitos Carex_bigelowii Bannes_(Lot) Biopiscina C'est_la_Vie Cascada_Caracol Buzek Camas_Tuath Carterismo Bola_(hamster) Bodakdev Central_hidroeléctrica_de_Tanes Centro_de_Lenguas_Extranjeras Caracol_marino Bull_Mountain_(Oregon) Bonanza_(Nicaragua)

html map