Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Agongointo_-_Pueblo_Subterráneo_de_Zoungoudo Chevron_(heraldica) Walther_Schwieger Vigo_(Galicia) Victory Condado_de_Spotsylvania_(Virginia) Concejo_de_Gordón Wakaleo Zapping_Zone_(Brasil) Consello_de_Cultura_Galega Vecinos_(serie) Yanguas Wotzbelí_Aguilar Zoran_Rendulic Volodymyrivka_(Raión_de_Bilhorod-Dnistrovskyi) Villerías Waterpolo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Amsterdam_1928 Colegio_Teresiano_Los_Angeles,_Chile Club_deportivo_alone_de_guardamar Comuna_4_(Duitama) Alberto_Bosch Cis_clavicorne WP:RD/ABR11 Ciudad_de_Botoșani Conklin_(Nueva_York) Viscaria Willington_Ortiz Val_d'Izé Computadores Ala_delta_motorizado Chester_Hill_(Pensilvania) Acido_palmitico X._X._X._X. Comensal Agresión_sexual Zon@_Disney Clásica_de_Amorebieta Acrónimo_naval Agrupación_Deportiva_Alcorcón_B Void-Vacon Acción_Sindical_Argentina Ala_rugby Acnida_cannabina_var._lanceolata Ciconia_stormi Consejo_nacional_de_la_resistencia Alcazar_del_Rey Colchester_(Vermont) WHOIS Actun_Tunichil_Muknal Chateau_de_Quéribus Vietomartyria Viena-Rabenstein-Gresten-Viena A_troilo Xintiandi Colibrí_topacio

html map