Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Inauguracion_presidencial_de_George_W._Bush_de_2001 Gene_Shaft Ingeniería_Tecnica_en_Informática_de_Gestión Giannis_Taralidis Uya_Kuya Ikema Municipio_de_Columbia_(condado_de_Tama,_Iowa) Ross_Dependency Glucogeno_sintetasa Robo_del_Museo_Arqueologico_Nacional_de_Espana_(1936) Ricardo_Martí_Fluxá Municipio_de_Washington_(Illinois) Indios_(Guayanilla) Uday_Taleb Gobernador_Civil SEPES Roemeria_argemone Respuesta_Radiofónica S._L._R. Gerardo_Blyde Fuerzas_Terrestres_de_Rumanía S.O.S_(teleserie) Usama_bin_ladin Fábulas_y_reflejos Georges_Remí República_Popular_de_Crimea Idiota_util Trochilus_jardini Municipio_de_McCamish_(condado_de_Johnson,_Kansas) Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_las_Mercedes_(Montebello) Un_romance,_un_marchoso_y_una_vaca_en_el_jardín Geodorcus_helmsi Trono_de_Tutankamon Ribhú Ronaldo_Luiz_Nazário_de_Lima Gleason Municipio_de_Eastern Reino_Visigotico Gasa_Dzong Fundacion_e_Imperio Rock_Cristiano_Duro Giustiniano_Participazio Unidades_de_microdrive Rui_Lopez_Davalos Río_Hatanga Reino_Unido_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sankt_Moritz_1948 Rousies Rio_segundo_(hidrografia) Retorno_a_la_isla_blanca Munroidendron_racemosum_var_macdanielsii In_Love_with_Myself Galeron Municipio_de_Robinson_(condado_de_Washington,_Pensilvania) Rio_Tarauacá Sabana_arbolada_de_Africa_meridional

html map