Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Pasion_del_Judío Iván_Onate Jairo_Puerto Lenguas_celtas Karl_Asmund_Rudolphi Kerling_les-Sierck Lauara King_of_Pop Juan_M._Renold La_española_inglesa Jacob_Pullen Juan_Varese Ión_hidronio Leptocarpus Jozefów Jake_Chapman La_Perichona Leptomantella Lalo_Parra Ligardes Liga_de_baloncesto_de_Australia Isla_Yushan La_canoita_fantasmática Linfocito_t_reg Italico Lbs Linea_de_operaciones Jorge_Sanz_Rodríguez Jose_María_Roldán Iván_Tsarévich La_Bresca Instituto_de_Fisica_Teorica_UAM/CSIC Jeroni_Rosselló_Ribera Las_Maras Leonardo_Arguello_Barreto Lago_Torrens Josu_Feijoo La_Gloria_(Puerto_Rico) Jose_Pinto_Rosas Laspada José_Joaquin_Arín_Oyarzábal Juan_de_Prades Johann_Sigismund_ElBholtz Julie-Melissa Jose_Oliva_Nogueira La_Mojigata Königsallee Integración_a_Baja_Escala Kasper_Eistrup José_María_Giménez Linea_12_del_metro_de_París Juegos_malabares_(zarzuela) Juan_molina La_Carballeda Juan_Jose_Asenjo

html map