Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Deuterostomia Edgar_Millan Dentelaria Eddington_(Maine) De_la_esencia_de_los_sueños Alta_Sanabria Didí División_n._6_(Alberta) Cueva_de_Rouffignac Amapola_maritima Distrito_electoral_de_Grant_(condado_de_Frontier,_Nebraska) Dragon_Ball_Z_Gaiden:_Saiyajin_Zetsumetsu_Keikaku East_Vandergrift_(Pensilvania) Alejandro_García_Villalón_"Virulo" Discurso_del_método Dorada_del_Japón Dielsiochloa_floribunda_var_floribunda Dietilamida_de_ácido_lisérgico Almirante_Nelson Cordovilla Distrito_Judicial_de_Apurímac Damón Diosa_Yami Denton_(Carolina_del_Norte) Dinastia_XXVII_de_Egipto David_Batista_Jr Distrito_de_Bathinda Darwinia Echinopsis_formosissima Darktable Cueva_do_Demo Depresión_psicótica_mayor Danny_Higginbotham Economía_de_bielorrusia Departamento_de_Alimentos_y_Agricultura_de_California Alfredo_Ormando Alma_legal Cotílfar_(Domingo_Pérez) Dorcopsis_gris DHV Curutié_carirrojo Diario_de_La_Rioja Cryptocephalus_laetus Cuatro_de_Guildford Dias_de_Santiago Alopecia_localizada_o_circunscrita Cordillera_de_Soutpansberg Cuasi-máquina Distrito_de_andajes Cristian_Escalante_Carroza Departamento_Rocha Declaración_de_Arbroath Distrito_electoral_de_Kiowa_(condado_de_Scotts_Bluff,_Nebraska) Cristián_Tapia American_VI:_Ain't_No_Grave

html map