Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sōseki_Natsume Schwäbische_Alb Sinesio_Delgado Sector_crítico_de_Comisiones_Obreras Sorsele Touet-sur-Var Sen_to_Chihiro_no_Kamikakushi Seccion_Quercus San_Jeronimo_el_Real Tourretia Saint-Geneys-près-Saint-Paulien Saburō_Ienaga Solterre Sinogastromyzon_rugocauda Schleswig Sukeban_Deka_(Pelicula_de_1987) Substantivacion Sebastian_Arévalo Serrezuela_(Argentina) Supatá_(Cundinamarca) Serie_homóloga Sebastián_Gessa_y_Arias Therocistus_inconspicuus Thorsten_Fink Strelitzia_ovata Takeda_Sokaku Saint-Georges-du-Bois_(Maine_y_Loira) San_Bartolomé_de_Pinares_(Ávila) Tasa_de_alfabetización Sozoranga Tasa_de_bits Shannon_(Georgia) Temnoscheila_aerea San_Gabriel_(Uruguay) Sumner Secretaria_de_Programación_y_Presupuesto_(Mexico) Salles-Lavalette Tlatoāni Solutos Sarratia_berlandieri_var._fimbriata Théophile_Seyrig Soterrana Sat.1 Shaybánida Torcé_Viviers-en-Charnie Sinfonía_Inacabada_de_Schubert Torre_do_Terrenho Speed_Channel TCG Selección_nacional_de_futbol_de_Belgica San_Martin_(municipio_Colombia) Transport_for_london SpongeBob's_Atlantis_SquarePantis Trans_Air_Benin Themeda_forskalii_var._brachyantha

html map