Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aurelien_capoue Himno_de_Yungay Anales_fragmentarios_de_Irlanda Arturo_Perez_Palavecino Monte_Muhabura Hipercubo Guacurari Archivo_y_Biblioteca_Regional_de_la_Comunidad_de_Madrid Aurora_Boreal Avenida_Boyacá_(Caracas) Guno_Castelen Hermann_von_Richthofen Ano_1619 Atharvavedá Hospital_de_San_Marcos_de_Leon Anos_190_a._C. Hewlett_Neck_(Nueva_York) Avion_subsonico Monasterio_de_Viaceli Heinkel_He-60 Hispano-Suiza_HS_404 Ibn_al-Haytha Helen_Lundeberg/Eyeliner Guerra_del_Sáhara_Occidental Antonio_Salsete Avillers_Sainte-Croix Había_una_vez Hanwha Asieso Moncho_nunez Guainía_(desambiguación) Anfótero Haris_Vučkić Andrei_Okunkov Halimede_(satélite) Guillem_Agullo Arthur_Hughes Happy_Days_(canción) Arrestina_beta_2 Andre_Miller Montana_rusa_suspendida Asociacion_espanola_contra_el_cancer Aritaki_Arboretum Ida_Lvovna_Rubinstein Andre_Lajoinie Monstruos_contra_aliens Modelo_estandar_de_fisica_de_partículas Arquidiócesis_de_Rosario Astrodinámica Ausmus Autostrada_A18 Mortadelo_y_Filemon_El_cochecito_leré Hector_Domingo_Marcolongo Monumento_a_los_cinco_héroes_nacionales Multiplexación

html map