Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eter_(producto_quimico) Elodes_maculatus El_Clón F._C._Ala-Too_Naryn Edu_Roldán El_talentoso_Senor_Ripley El_puto_sark Fin_de_la_segunda_guerra_mundial_en_europa Eriolepis_echinata Encastre Eulemur_coronatus Fleisherites Fernando_Barreda_Luna Faggiano Flota_del_tesoro Eliminatorias_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol Escudo_de_Tierra_del_Fuego,_Antartida_e_Islas_del_Atlantico_Sur Espadaña_de_cerro Ernesto_Cordero_Arroyo F.C._Rossiyanka Elecciones_presidenciales_de_Colombia_de_1922 Estadio_Revolucion_(Pachuca) Egfrido_de_Mercia Ekaterina_Bychkova Escepticismo_ecologico Epic_Movie Escudo_portugués Federico_Frobel Estación_de_Anse Estacion_de_Portugalete_(Cercanías_Bilbao) Francisco_Marrodán El_Rey_del_Circo F1_Grand_Prix_Nakajima_Satoru Egolzwil Federación_de_Accionistas_y_Socios_del_Fútbol_Espanol FC_Oryol Elecciones_generales_del_Reino_Unido_de_1841 Flujo_de_ricci Estado_soberano_del_tolima Estación_de_Ujo Eleccion_Presidencial_de_Venezuela_1988 Elecciones_Autonomicas_Vascas_de_1986 Escuela_Victoriano_Lopez Francisca_Dupar Fisica_de_las_comunicaciones Entrenamiento_ejecutivo Eleanor_Roosevelt Eneko_Landaburu Fallon_(Francia) Estación_de_Mercado Fraccion_continua Folículo_piloso El_Bendito_Fajardo Francisco_Lopez_Reyes Francia_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_2007

html map