Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gonophora_angulipennis Locomotora_Diesel-Electrica Lomas_del_Rio_Luján Pres_Manuel_A_Roxas Rectas_paralelas_cortadas_por_una_secante Marc_Bernaus Megalognatha_granulicollis Llave_de_la_Calavera Microsciadium_saxifraga Mayo_de_1981 Rafael_Sarthou_Calvo R2 Psoralea_yurensis Gran_Premio_de_Canada_de_2008 Powiat_turecki Loyal_to_the_Game Graham_Oppy Presa_de_Belesar Gregoire_Burquier Mes_Kerman_F_C. Melosa God_(canción) Línea_C_5_(Cercanías_Valencia) Loteria_de_Medellín Pseudomicrocara_anthophilia Magallon Protagonico Raúl_Morales Presa_de_N_Señora_del_Agavanzal Rally_de_Portugal_de_1981 Presa_Kossou Primer_Ministro_de_Rumanía Registros_de_logaritmos_discretos Pseudadimonia_microphthalma Mario_Cafiero Presbytis_mitrata Luis_Musrri Ratón_(informatica) Provincia_de_kilis Loza_fina Pueblo_hungaro Gran_Premio_de_Hungria_de_2006 Marcel_Lepée Miguel_Angel_Rodriguez_(musico) Lockport_(Luisiana) Grasshopper-Club Los_Verdaderos_(album) Los_cinco_en_el_cerro_del_contrabandista Proof_of_work_system Lukman. Gran_Premio_de_Catar_de_Motociclismo_de_2013 Manuel_Irurita_Almandoz Lupin_III Magnolia_de_Sprenger Pruebas

html map