Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teradako-ken_TK-3 Susa_(gobernación) Serrat,_eres_unico_(disco) Thomas_Meehan Solidago_microglosa The_Blueprint_2_The_Gift_&_The_Curse Saint-Léger-le-Petit Sociedad_global SdKfz Teoría_de_la_decisión Tomioka_Makoto Tormenta_tropical_Allison Torneo_Gran_Alternativa_del_CMLL Senkaiden_Hōshin_Engi Sarhane_Ben_Abdelmajid_Fakhet Terremoto_de_La_Ligua_y_Petorca_de_1873 Transicion_española Sultanato_de_delhi Szepmuvészeti_Múzeum Salem_(Virginia_Occidental) Sauropsidos Silvia_Bonastre The_Melvins Tiching The_Notorious_B_I.G. Totonacapan Sergéi_Lukianenko Saulchoy Sumilleres Segmento Tercera_division_de_Espana_Temporada_2009_10_(Grupo_X) Shōnen_Jump Tiberius_Claudius_Nero_Caesar San_Braulio_de_Zaragoza Se_acerca_el_invierno Sharon_Shannon Tomas_Rodríguez_Bolaños Segunda_Revuelta_Judia The_Mornig_Herald Sant_Llorenc_des_Cardassar_(Islas_Baleares) Saint-Martin-de-l'Arçon Temporada_de_huracanes_en_el_Atlantico_de_1981 Salutacion Tour_de_Francia_2002 Saint_Jean_de-Buèges Selección_de_fútbol_de_Murcia Tendon Saint_Appolinard_(Loira) Tilly_sur_Meuse Signo_diacrítico San_Diego_(ciudad) Salvador_Diaz_Miron Terremoto_de_L'Aquila_del_2009 Torneo_Clausura_2008_(Colombia) Tottori

html map