Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dursley_(Gloucestershire) Donde_estás_corazón César_Simón Alex_Fernández_Sánchez Desierto_del_Sahara_(ecorregión) Dias_azules Disney_XD_HD Dufur_(Oregón) Departamento_Colón_(Córdoba) Alfred_J._Gross Alineacion Domeliers Disidentes_(banda) Copa_del_Rey_de_fútbol_1983-84 Echenoz_le-Sec Cosmopolitismo Código_Civil_(Espana) Diocesis_de_Duitama-Sogamoso David_Fernández_Cortázar Cuasicristal Diócesis_de_Logroño Dragon_Lore:_The_Legend_Begins Decoracion_de_galletas DEATH_NOTE Ambrosia_cumanensis Dogmas_de_la_Iglesia_Católica Dentición Doce_variaciones_sobre_un_minueto_de_Johann_Christian_Fischer_(Mozart) Distrito_de_Yauca Alicia_en_el_pais_de_las_maravillas_(pelicula_de_1999) Diabrotica_luederwaldti Dinastia_Maurya Dynamite_from_Nightmareland Alsine_tenuifolia_var._viscida Dipogonia Declaración_de_impacto_ambiental Distrito_de_Huamanguilla Daisy_De_La_hoya D1_(Rascacielo) Cuba,_an_African_Odyssey Dave_Brailsford David_Bisbal_(album) Copa_de_Naciones_de_África_Occidental_1986 Coso_Blanco Discografia_de_The_Mars_Volta Ana_Patricia_Botin De_la_Fuente_Rasilla Copa_América_de_hockey_sobre_patines_masculina_de_2008 Drepaniidae All_Hope_is_Gone Deeply Dinastía_de_Saboya East_Angus Altus,_Oklahoma Anabates_gutturatus

html map