Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carlos_Luis_de_Austria BK_Lions_Jindřichův_Hradec Caronia Baldornón_(Asturias) Calixto_Caravario Cantón_de_Saint-Savin-de-Blaye Ceroctis_gariepina Brant_Bjork Camp_Pendleton_North_(California) Caïman_Douala Can_Palomeres Celda_de_hidrogeno Carl_Friedrich_von_Gaertner Burrus Bellia_temulenta Benjamin_Frankel Casa_Palacio_de_los_Vives_de_Cañamas Catálogo_de_obras_de_Haydn Bythiospeum_acicula Cesar_Charlone_(político) Catedral_de_salerno Cardenal_Gomá Bibiana_Aido_Almagro Central_nuclear_del_blayais Campeonato_Brasileno_de_Beisbol CA_Osasuna Bully_les_Mines Canton_Alausi Batalla_de_Miraflores Buger_(Baleares) Cassà Centro_de_Interpretación_Comarcal_de_la_Cuadrilla_de_Anana Bythinella_vesontiana Campeonato_Europeo_de_Voleibol_Masculino_de_2011 Azé_(loir_y_cher) Banalia Blackville Cerro_Miramundo Bycanistes_fistulator Cepa_tenuifolia Castronuevo_(Zamora) Batalla_de_Curupaití Castillo_del_Prat Campaign_for_Homosexual_Equality Campeonato_mundial_de_gimnasia_de_1991 Bandera_de_Piauí Castro_(Apulia) Buceros_hydrocorax Chablis_(vino) Bode_(desambiguacion) Brian_Kernigham Castillo_de_maya Banglades Capsella_segetum Carmen_M._Reinhart

html map