Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yunclillos Clarity Condado_de_Lincoln_(Maine) Cloridorme Vuelo_163_de_Saudia Wolds Xilocaina Climatius_reticulatus Akron_Firestone_Non_Skids Absolution_Tour Vidas_de_santos Westmore_(Vermont) Christiansburg_(Virginia) Charles_Alexander_Eastman Agarista_(planta) Colo_Colo_femenino Chotekia Venezolano_de_credito Acotación Acrobalistas Víctor_Bochántsev Vladimir_Prelog Constitución_de_la_Confederación_Suiza_de_1999 Acorazado_Fusō_(1915) Acer_insigne_f._glabrescens Villagarcía_de_Campos Yzaguirre Comisario_de_exposiciones AP_2 Confide_in_Me_(album) Agriornis_microptera Château_Doisy-Vedrines Cientificos Adivinanzas Adrian_(Wisconsin) Compañia_del_Ferrocarril_de_Madrid_a_Zaragoza_y_Alicante Ciudad_de_Nampula Cloperastina Chisten Zea_(municipio) We_Came_As_Romans Classic_Christmas Aibonito,_Puerto_Rico Concierto_para_piano_nº_5_(Prokófiev) Abh._Naturwiss._Vereine_Bremen Vinos_de_la_tierra_de_Cádiz Clasificacion_de_UEFA_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1974 Villa_Ygatimi_(Canindeyú) Víctor_(nombre) Wikipedistas Ahmed_Ould_Bah Zoologico_de_particulas A_tramuntana Agua_potable_y_saneamiento_en_colombia Cofradía_del_Santísimo_Cristo_de_la_Columna_y_Nuestra_Señora_de_la_Amargura

html map