Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Acido_yodhidrico Voroshilov Conservatorio_Nacional_Superior_de_París Consejos_evangelicos Village_of_Four_Seasons_(Misuri) Clasico_Huracán_-_San_Lorenzo_de_Almagro Xenochalepus_nigripes Clasificacion_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1958 Worm_Infested Acanthoceto WP:ERR Concatedral_de_Monzon Vigesimoprimera_temporada_de_Los_Simpson When_You_Were_Young Agrostis_clivicola_var._punta-reyesensis Adolfo_de_Córdoba_Velez Aerosucre Cole_Mitchell_Sprouse Veneracion_a_los_ancestros What_Is_Love? Zona_financiera_de_la_m_30 Condado_de_Yuma_(Arizona) Wasselonne_Otterswiller_Saveme_Basket Wurm_I Villers_Saint_Paul Zerg Coccothrinax_anomala Continuum_linguístico Villabañez_(Valladolid) Acueducto_de_zacatecas Chotacabra Agustin_Victor_Casasola Charleston_(Misuri) Chicago_Motor_Speedway Agapito_Pozo_Balbás Ciudadania_digital Acaena Cofradía_de_la_Preciosísima_Sangre_de_Nuestro_Señor_Jesucristo Aeropuerto_de_Gillam Chupícuaro_(asentamiento_prehispanico) XI_Región_Aisen_del_General_Carlos_Ibañez_del_Campo_(Chile) Cigoitia_(Álava) Alberto_Carlos_del_Rey Zumo_de_uva Configuración_histórica_de_Andalucía Vérité Combretáceas Adolf_Stober Valverde_FS Condado_de_Franklin_(Kentucky) Cine_de_época A_Night_to_Remember_(canción_de_Cindy_Lauper) Comarca_agricola:_Las_Vegas_(Madrid) Condado_de_san_jacinto Chemical_Abstracts_Service

html map