Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Español_chocoano Factor_de_configuracion Estación_González_Calderón Emigsville_(Pensilvania) Estatuto_de_Autonomía_de_Segovia Fernando_Gonzalez_Gonzalez Emperador_de_china El_ataque_del_dragón Football_Club_Liégeois Ferreira_de_Panton Fouchécourt_(Vosgos) Estación_de_Parla_Centro-Bulevar_Norte Francisco_Hernández_de_Córdoba_(fundador_de_Nicaragua) Escudo_de_zacatecas Estación_Vicuña_Mackenna Eleccion_parlamentaria_de_Chile_(2001) Eletica_quadrinotata Eva_Figes Festival_Folclorico_de_Cosquin Ejido_de_coloradas_y_la_aguita Francisco_González_Paúl_Martínez-Gallardo Editor_de_revistas Estación_de_Sant_Feliu_Consell_Comarcal Fiesta_callejera Fleury_en-Biere Expedicion_Ártica_Británica Feings Feng-shui Ermita_de_Nuestra_Señora_del_Soto_(Revenga) Equipo_de_Copa_Davis_de_Suiza El_Escorpion_(fútbol) Felipe_Santiago_Cardozo Egretta_eulophotes Estado_de_los_Eslovenos,_Croatas_y_Serbios Eduardo_Da_Silva Etil_fenil_eter Ermita_de_San_Sebastián Ena_lepto FC_Oto Energia_de_enlace El_Limon_(Venezuela) Eurocopter_EC_725_Super_Cougar Felipe_Rodés_Baldrich Eitenia Edwin_Fischer Enlace_carbono_hidrogeno Elena_Mosuc Embajada_de_Colombia_en_Washington_D_C Foo_Fighters_Live_at_Wembley_Stadium Eduardo_de_la_Puente Encuentros/Primer_Editatón_Museo_San_Francisco/Traducciones Fl._Peruv. Educacion_continua Felipe_Manoel_Goncalves Falmouth_Foreside_(Maine)

html map