Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Synchiropus_minutulus Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Uzbekistan Serenata_n_º_9_(Mozart) Sociedad_de_irlandeses_Unidos Teramenes Sawadaeuops_punctatus Saint-Martin-l'Astier Schloss_Herberstein Space_Oz_no_Bouken Salon_del_Comic_de_Madrid San_Martin_de_los_Herreros Tim_Storms Saint-Ceneri-le-Gérei Torneo_Clausura_1999_(El_Salvador) Santa_Pulqueria Tetralicia_erianthi Trachelophorus_adrea Shen_Junru Sunrise,_Inc. Santa_Maria_de_la_Antigua_del_Darién Stereoskopie Senufio Språkrådet San_Pedro_del_Paraná_(Paraguay) Sune_Bergstrom Sphaeroderus Teucrium_lusitanicum_subsp_clementiae Templario_(álbum) Tithymalus_boeticus Sozopolis_(Pisidia) Sequeros Sputtering Tesoro_del_Oxo Svetozar_Vukmanovic Sacellum Steve_Urkel The_Silkworm Saint-Priest-Ligoure Terraformación Shaijismo San_Fausto_de_Campcentellas Token_(informática) Sebastian_Andersson San_Miguel_Arcángel_de_Colcura Theatre_de_la_Porte_Saint_Martin Simoroubaceae Tomás_González_Rivera The_Hammocks_(Florida) Teoria_de_la_literatura Sport_Club_Internacional_de_Porto_Alegre Transición_de_España Sericornis_rufescens The_Substitute_(Glee) Sozialistischer_Deutscher_Studentenbund Slow_It_Down_(canción_de_Amy_Macdonald)

html map