Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yenidze Vicky_Bullett Acanthocreagris_balearica Yonquis Alaincourt Vriesea_burle-marxii Abrego_(norte_de_santander) Confidente_de_secundaria Wolbach_(Nebraska) Zijpe Aeropuerto_de_Munster/Osnabrück Air_ALM Constitución_(1815) Wally_Wales Vicariato_Apostólico_de_Bluefields Colora Aaron_Pierce Webb_Co. Yum_yum_orange Vinos_de_madrid Alan_L._Bean Walkertshofen Charles_Edouard_Boutibonne Charles_Greeley_Abbot Albion_(condado_de_Jackson,_Wisconsin) Zarrias_Arévalo Abalcisqueta Consorte_británica Youth_and_young_manhood Confederación_germana Alalea Alejandro_Biondini Vasily_Ivanchuk Veltheimia Congreso_de_la_República_(Colombia) Charles_Louis_Gay Webring A_1_pictures_inc. Al_Buqa'a_Al_Quwaysimah Adalberto_Goiris Cis_donckieri Violetas_de_Marzo Very_Best_Of_(Vol_1) Cinnastrum Za_(katakana) Visitor_Q Akania_bidwillii Circuitos_Logicos Zombie_Nation_(grupo) Condado_de_Clearwater_(Minnesota) Comarca_de_Antequera Consejo_Latinoamericano_de_Ciencias_Sociales Vincent_Lindon Aegus_arnaudi Albert_Cuyp

html map