Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Humberto_Moreira_Valdés Aye-aye Himantoglossum_viride IV_Copa_Castilla_y_León_de_fútbol_2012-13 Hacienda_Publica Henrietta_(canción) Avianca_(grupo_taca) Análisis_armonico Hypostomus_ancistroides Missing...Presumed_Having_A_Good_Time IFSA Modelo_fisico Asdt Hadash Aulacoderus_magaliensis Historia_de_una_excursion_de_seis_semanas_por_Francia_Suiza_Alemania_y_Holanda,_con_cartas_descriptivas_de_un_viaje_por_el_lago_de_Ginebra,_y_los_glaciares_de_Chamouni Aulnay_sous-bois Arquenlandia Artillería_autopropulsada_M109 Ano_607 Hercules_lucha_contra_la_hidra_de_Lerna Antonio_Mª_Claret Hermosillo_(ciudad) Idioma_nara Arctocephalus_gazella Angraecum_bilobum_var_kirkii Heinz_Patzig Mount_Wittenberg_Orca Arte_greco_romano Hyalinobatrachium_taylori Moraleda_de_Zafayona_(Granada) Mount_Hermon_(Virginia) Heckman Hemicrodados Hynobius_leechii Historia,_crítica_y_apologética_de_la_Virgen_nuestra_señora_del_Pilar_de_Zaragoza Hymenaea_oblongifolia Heaven_and_Hell_(album) Autovia_A-64 Asociacion_escocesa_de_fútbol Griselinia_littoralis He4 Apéndice_vermiforme Asesinato_en_directo Hirosaki Huevas_de_lagarto Montserrat_Caballe Griffin_(El_hombre_invisible) Morciano_di_romagna Area_Metropolitana_de_Centro_Occidente Ano_625 Haredies_y_sionismo Hanan_Ashrawi Asarca_parviflora Antonio_Muñoz_Monge

html map