Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Museo_Griselda_Álvarez Giulietta_e_Romeo_(Zandonai) Giao_(Santa_Maria_da_Feira) Ulaski_Stamirowskie Rho_Puppis Ultimate_Tenkaichi Reino_de_Khotan Municipio_de_Yadkin_Valley_(condado_de_Caldwell,_Carolina_del_Norte) Municipio_de_St._Charles_(condado_de_Winona,_Minnesota) Revista_La_Verdad Reliquias_del_cristianismo Urocortina Gastronomia_de_Pakistán Galiza Municipio_de_Caledonia_(condado_de_Shiawassee,_Míchigan) Usatges_de_barcelona Relicario_de_San_Olaf Iglesia_de_San_Nicolás_(desambiguación) Municipio_de_Trivoli_(condado_de_Peoria,_Illinois) Gastronomía_de_Mecklemburgo_Pomerania_Occidental Resolución_1968_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Rinorragia Ftiráptero Riesgo_de_valor U_A_E_M. Uzunköpru Revocacion Reserva_provincial_geológica_Laguna_Azul Utricularia_triloba Río_Oyapoque Rio_de_Janeiro_(ciudad) U.N.A. Gerardo_Emilio_San_Clemente_Zarate Inecuación_de_Kraft Gert_Joeaar Iglesia_de_San_Justo_y_San_Pastor_(Son) Rey_Calabaza Ghazna Gemación Ruta_europea_E-1 Iglesia_de_San_Andres_(desambiguacion) Geofisico Un_baile_de_máscaras Trinidad_y_Tobago_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006 Richard_Farnsworth Rio_Maior_(freguesia) Gillet Rio+20 Municipio_de_Franklin_(condado_de_Hunterdon,_Nueva_Jersey) GAC Idiospermum_australiense Municipio_de_Vesta_(Dakota_del_Norte) Germán_López Rieumajou SA_10_/SA_N_6_Grumble_(S_300A)

html map