Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Seleccion_de_futbol_de_Jalisco Sao_Cristovao_de_Lafões Sverdlovski_(Krasnodar) Sustrato_(lingüístico) Sarothamnus_andreanus Segunda_guerra_de_la_mafia Struga_Municipality Steel_Magnolias_(pelicula) Santiago_Bal Serguéi_Sokolov Suhindol Transportes_Urbanos_de_Zaragoza_S_A_U. Selección_femenina_de_fútbol_de_Antigua_y_Barbuda Setophaga_petechia Santa_Bárbara_(Iloílo) Sant'Andrea_di-Bozio Spot_televisivo Sogdiana Sainte_Marie_de_Vatimesnil Torremegia Suez_(película) Tercera_División_de_España_2011/12_(Grupo_X) Tele-Chico Santuario_de_Nuestra_Señora_de_la_Fuensanta_(Murcia) Tratado_de_lima Teobaldo_V_de_Champana Sainte-Helene-du-Lac Toma_de_Morelia_(1863) Teatro_alla_Scala South_Bronx Sonido_Duque Transparencia_Internacional_España Taractocerinos San_Luis_(refugiados) Super_Mario_Brothers Tiny_Toons Siete_maravillas_de_Portugal Santurce_(desambiguacion) Sistema_nacional_de_áreas_naturales_protegidas_de_Uruguay Stenispa_sallei Sotero_Calvo_de_la_Cuadra Saint_Aubin-de-Médoc Stan_Pietkiewicz Testino Siemens_M65 Tardígrada Torneo_de_Roland_Garros_1995 Togane_(Chiba) Santiago_del_val Sagüera_de_Luna Three_Creeks_(Misuri) Teoría_de_los_dos_factores Terremoto_de_Salta_1844 Sueno_causado_por_el_vuelo_de_una_abeja_alrededor_de_una_granada_un_segundo_antes_de_despertar Torre_Martiartu

html map