Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Happy_Go-Lucky Heladas Historia_del_Fútbol_Club_Barcelona_(1950-1960) Miranda_(Mato_Grosso_del_Sur) Analisis_de_sensibilidad Hippocrepis_confusa_var._banica HMS_Imperieuse Annona_chrysocarpa H20 Aulnois_en-perthois Anos_1300 Husein_Ali_Montazeri Hapoel_Ironi_Kiryat_Shmona_F.C. Aqualung_(desambiguación) Hemiphractus Auzat_la_Combelle Hidrocarburo_aromático_policíclico Análisis_(música) Monterrey_Nuevo_Leon Hookerochloa Hipolito_y_Alicia Aspirador_estático Grupo_activador Auðunn_skökull_Bjarnarson Apomys_insignis Hombre_de_cro_magnon Angelica_tomentosa Asociación_Internacional_de_Mineralogía Monumento_a_Jefferson IFH_Peru_Ltd Armados_de_verdad_y_fuego_/_Dickcheese Gundam Antonio_Lopez_Sierra Modelo_de_satélite Mongismo Montech Haluk_Yıldırım Muerte_de_los_cien_pedazos Idioma_español_(dialecto_chileno) Hermandad_del_Resucitado_(Puerto_de_Santa_María) Aubigné-sur-layon Mogontiacum Antonio_Porpetta Modelo_Electrodebil Andrés_Rabago Asociación_Defensas_Ulster Arthur_el_soltero_de_oro Arteria_communicans_posterior Himno_de_Andalucía Archimago_(videojuego) Monumento_a_la_Libertad_(Riga) Anita_Hoffmann Honda_RSX Mordellistena_majuscula Historia_de_la_Cuenca_del_Valle_de_Mexico

html map