Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Joseph-de-Riviere Saint_Etienne_du_Rouvray Se_llamaba_Jason,_30_anos_de_Viernes_13 Satanelo_septentrional Suecia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1988 Stenotarsus_seniculus Torre_Sky Síndico_personero Samuel_Miklos_Stern Tarso_(artrópodos) Saint_Gladie_Arrive-Munein Sergio_Alvarado Secuestro_en_la_Iglésia_La_Maria Teatro_Colon_de_Colombia Sainte-Catherine-de-Fierbois San_Lucas_Tolimán Tec Suecia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Invierno_2006 Sant'Elia_Fiumerapido Sergio_Rodriguez_Martinez Santibañez_el_Alto_(Cáceres) Terremoto_de_Sendai_de_2011 Taavi_Roivas Sapindus_divaricatus Sincretico Saint-Sauveur-sur-Tinee Samfylkingin Supercopa_de_Argentina_de_Fútbol Setsubun Stigmatocarpum Sarah_Duquesa_de_York Silvia_Luna_Rodríguez Supercopa_islandesa_de_fútbol Singles_91/98 Suiza_Sajona Satélite_astronómico_infrarrojo Transilien_Paris_Saint_Lazare Star_Wars_Jedi_Knight_Misteries_of_the_Sith Theatres_Des_Vampires Salto_Kama Secretaría_de_Planeacion_y_Desarrollo_Regional_del_estado_Quintana_Roo Tito_Guízar Simonk. Sonchus_squamosus Superioridad Social_Networks Sury_près-Leré Seros Saint_Marcel_de_Careiret Tepa Sístole_(corazón) Scutiger_tuberculatus Stenolobium_stans_var_apiifolium Serge_Koussevitzki Sinfonía_n.º_2_(Górecki)

html map