Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jorge_Alberto_Elgueta Jose_Luis_Rodríguez_Roldan Lanzamiento_de_peso Listrostachys_caudata Joe_Bonamassa Kbus Lasgraisses Juan_Agustin_Alcalde Jaime_Balmes José_Bermudez Joaquín_Lopez-Dóriga_Velandia Lista_de_aeropuertos_en_Canadá Karin_Strom Jeux_d'enfants Juan_Florin Jakub_Kosecki Las_virgenes Lion_(compañía) José_Ignacio_Bermúdez_Vázquez Lista_de_inflacion_de_Argentina_desde_1945 Journal_von_Brasilien,_oder_Vermischte_Nachrichten_aus_Brasilien,_auf_Wissenschaftlichen_Reisen_Gesammelt Kinostudiya_Lenfilm Keene_(Texas) Labidostomis_senicula Lista_de_estadios_de_la_República_Checa Juan_Beaufort_el_mayor Leelee_Sobieski Ladilla Ken_George Joachin_Yaw Isla_San_Pedro_(desambiguación) Lengua_glaciar Kay_Galiffi Lenguas_Gela-Guadalcanal Legislacion_turistica_en_Guatemala Laura_Sánchez José_Rodríguez_de_la_Borbolla_y_Camoyan LGA_2011 Jesús_Zambrano_Grijalva Kappel_(desambiguacion) Institución_Ferial_de_Jaén Juegos_Olímpicos_de_Invierno_de_Turín Juventud_Comunista_en_Aragón Karl_Herman_Berendt La_circuncision_de_Cristo Linaje_Pimentel La_Rabia Junta_de_estanqueidad Libia_(desambiguación) Isidoros Julieta_Serrano Jose_Maria_Martin_Carpena_(pabellon) L_A_V_Logrono_Miranda_de_Ebro Irina_Slútskaya Isla_Cristina

html map