Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Félix_Fernández_y_Tenorio Ruikis Rilhac-Treignac Río_Santa_María_(Brasil) Iglesia_de_San_Francisco_de_Asís_(Socoroma) SA_10_/SA_N-6_Grumble_(S-300A) Rio_Laramie Remodelacion_Republica Independiente_de_Tandil SELECTOR Indumentaria_del_pueblo_mexica Rio_Pontafolgueira Tubería_Preaislada Fraxinus_amarissima Una_relación_peligrosa Ulex_parviflorus Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_los_Ángeles_(Burbáguena) Tuercegallos Tressandans Municipio_de_Hensley_(condado_de_Johnson,_Indiana) Upper_Kalskag_(Alaska) Roberto_Carlos_Braga Republica_Gabonesa Royal_Albert_Hall_London_May_2_3_5-6_2005 Gianfranco_Fini Rio_tacuari Ghazal_(banda) Fritz_Behn Franz_Stock Indice_cefalico Gabriel_Fahrenheit Museo_Etnográficu_de_la_Llecheria Iglesia_Catedral_de_Ntra._Sra._de_la_Asunción Ghana_International_Airlines Municipio_de_Scioto_(condado_de_Ross,_Ohio) Universidad_Nacional_Autónoma_de_Costa_Rica Georges_Recipon SHOCK! Unión_Estepona_Club_de_Fútbol Union_Cristiana_y_Democratica_Union_Libre_Union_Democrática Río_Shannon Rio_Paraná_de_las_Palmas Fundación_Vinjoy Trichonema_croceum Garth_Tander Municipio_de_Chouteau Gary_Rydstrom Trichilia_umbrifera Reventador Informatica_gráfica Reserva_India_de_los_Cattaraugus Fuente_del_Jariz Rudecindo_Rojo Rhamphocarya_integrifoliolata Universidad_Catolica_de_Eichstaett_Ingolstadt

html map