Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aaron_russo Contrabando_y_traición Al_Ğazzār_as_Saraqusṭi Alberto_Rodríguez_Saá World_Trade_Center_(Metro_de_Boston) Colegios_Salesianos_en_el_Perú Checo_Perez Agustin_Ramon_Rodriguez_Gonzalez Colombia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_la_Juventud Conselh_de_la_Lenga_Occitana Acnistus_aggregatus Cojáyar_(Murtas) Valerie_(película) Xenochelifer_derhami Clinolabus_flavomarginatus Condado_de_Skamania_(Washington) Charroi_de_Nîmes Citrus_×_keraji Chris_Priest Chasmosaurínido Wizard_(desambiguación) Adalberto_Tejeda Clifton_Bailey Club_Atlético_Rafaela Clasificación_de_UEFA_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2002 Cliente_(economía) Victor_Amadeo_I_de_Saboya Wladimir_Naumowitsch_Aggeenko Velocidad_supersónica Villafranca_del_cid Compañia_de_autobuses_de_San_Sebastian Accion_Renovadora_de_Chile Villa_Flores_(municipio) Adolph_Friedrich_Erdmann_von_Menzel Vestido_de_cisne_de_Björk Zuia_(Alava) Zargatillo Cinco_Clásicos Conde_de_Valdeparaiso Wallace_&_Gromit_The_Curse_of_the_Were_Rabbit Chrysolina_fragariae Abegondo_(La_Coruña) Vehiculos_deportivos_utilitarios Ciclo_de_Carbono Christina_Murphy Cofradia_Gastronomica_del_Real_Botillo_del_Bierzo Chatriia Zarechie_(Krasnodar) Air_Max_Gabon Zariá_(Briujovétskaya,_Krasnodar) Conurbación_Girardot_Flandes_Ricaurte Colegio_Santo_Tomas Coelaenomenodera_coquereli Cleuville Charles_Mann_Cornwallis

html map