Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Izzy_Stradlin Jardín_botánico_de_Warrnambool Kniphofia_uvaria_var._glaucescens Limnodynastes_terraereginae Juan_Martin_Leguizamon Jephté Lego_(no_profesional) Kidon Javier_Villa_Stein Jean-Baptiste_Alphonse_Dechauffour_de_Boisduval Lilium_flavum Lepthyphantes_pisai Kissy_Kapri Jacques_Cazotte Lilium_superbum_var_carolinianum José_María_Quiroga_Pla Liga_Europea_de_Natacion Las_Nieves_(La_Coruña) Jesus_Serrano Jose_María_de_Heredia_Girard Ley_de_acción_de_masas Kiona_(Washington) Lago_Salitroso La_Constancia_Mexicana Kirby_&_The_Amazing_Mirror K-1_World_Grand_Prix_2009_Final Kaori_IIda Joaquin_Albarran_Dominguez Khaled_Said Leontodon_hispidus Komijnekaas La_Parrilla_(Valladolid) Inés_Paz Jean-Luc_Therier Kwansŏ Julian_Seymour_Schwinger José_Norberto_Huezo_Montoya Juan_de_Habsburgo-Lorena Isla_Amsterdam Kiss_of_the_Spider_Woman La_Caja_de_Pandora_(banda) Instant_Karma_(banda) Juan_Van-Halen_Acedo Joan_Garriga_i_Masso Jacques_Fersen José_Mera_Cerezo L.N.B.P. Isabel_Kotromanic Jay_Supreme Lenguas_xinca José_Manuel_Quiroga Ismael_Rodriguez_Ruelas Juan_Ignacio_Briones Jaime_Yankelevich Lacrimal

html map