Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mascleta Llywelyn_ab_Iorwerth Manzanilla_borrico Psi_Centauri Gobierno_colombiano Matix Manuel_Pérez_Martínez Maurice_Rene_Fréchet Graphiurus_monardi Miguel_Gallardo_(historietista) Luçay_le_Male Lournand Maquillaje_(canción_de_Mecano) Puerto_de_Piedra_Aguda Golfo_de_catania Marguerite_Perey Masters_de_Roma_1984 Primera_Division_de_Espana_1968_69 Maruxa_(pelicula) Mejoramiento_vegetal Láminas_beta Greenville_(Míchigan) Granita Mariela_Celentano Primavera_de_Praga_(banda) Ramon_Cabrera Luis_Emilio_Batallán Llodio Ramón_Carnicer_i_Batlle Grande_Peur Maurice_Bouchor Proteina_S Lotus_Notes Luis_José_Medrano Meseta_de_Kimberley Lou_Pearlman Goniometría Macas_de_Dona_Maria Miguel_Ángel_Ferriz Livistona_mauritiana Línea_de_productos Luis_de_Lamo_Peris Línea_M_270_(Campo_de_Gibraltar) Metro_por_segundo Regiones_y_países_de_influencia_iberica MCI_Center Recalcador Push_the_Button_(canción) Ranita_de_Boeseman Préchacq-Navarrenx Principado_de_Andria Matt_Tuck Pérez_y_Gonzalez Prunus_communis_var_fragilis Rage_(juego_de_cartas)

html map