Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Río_Oué_Bouameu Gandantegchinlen Iglesia_matriz_de_San_Pedro USS_Johnston_(DD-557) Funcion_paterna Municipio_de_Cheltenham_(condado_de_Montgomery,_Pensilvania) Rhythm_Divine Free_to_Decide Reparacion_de_guerra Trompeta_del_diablo Germán_Blanco Municipio_Acevedo_(Miranda_Venezuela) United_States_National_Forest Revuelta_del_Gueto_de_Varsovia Tubal-Cain Funciones_elípticas_de_Weierstrass UCI_Europe_Tour_2011-2012 True_To_Your_Heart Municipio_de_West_Windsor Tuberous_Grass_Pink Renault_Domaine Río_Chalaronne Municipio_de_Rose_Hill S.T.T.L. Río_Piedras_Pueblo_(San_Juan) Tupolev_Tu-324 Robert_Acquafresca Rosularia Tu_(canción_de_Kudai) Richard_Thomalla Río_Sardineira Triatoma_nigromaculata Giovanni_da_udine Iglesia_San_Nicolas_(Bilbao) Gallo_de_Lafayette Ricardo_Ortega_Fernández Futari_wa_Pretty_Cure Gesvres_le_Chapitre Galindo_Aznárez_II Gabriela_Duarte Municipio_de_Santa_Lucía Rio_Nadym Télévision_Française Rosalind_E_Krauss Ronnie_Lee Gaspar_Carlos_Zarrias_Arévalo Iglesia_Internacional_del_Evangelio_Cuadrangular GM_OBB Municipio_de_Berlin_(condado_de_Steele,_Minnesota) Gaspar_de_crayer Ines_de_Babenberg,_reina_consorte_de_Hungria Municipio_de_Fulton_(condado_de_Fulton,_Ohio) GPCW_SUPER-X_Monster_Championship Gestion_Integrada_en_Areas_Litorales Municipio_de_Bayou_(condado_de_Ashley,_Arkansas)

html map