Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ariobarzanes_I_Filirromano Armatocereus_laetus Hermandad_Nazarenos_de_la_Purísima_Sangre_(Nules_Castellon) Armeria_(armamento) Hidrogeno3 Municipalidad_de_Aknistes Anos_1540 Hakan Heroe_de_leyenda I'm_Not_in_Love Avatamsaka Hannes_Olof_Gösta_Alfvén Hôtel-Dieu_de_París György_Mészáros Movimiento_contra_La_Tortura_Sebastián_Acevedo Ministerio_de_vivienda Huile_d'olive_d'Aix_en_Provence Arsenal_F.C. Hist._Orchid. Moscu_(Rusia) Hospital_Santa_Lucía_de_Alcira Gómez_Pérez_das_Mariñas_y_Ribadeneira Gullbringusysla Historia_de_las_misiones_jesuiticas_del_Guayra,_Itatin,_Tapé,_Parana,_Uruguay_y_Guaycurú Grigolo Angström Mitologia_glúfica Montferrer_i_Castellbo III_Distrito_Electoral_Federal_de_Tabasco Anales_Museo_Nacional_Montevideo Ministro_sin_cartera Motín_carapintada Guajará-Mirim Guanosina Arco_visigodo Hipercalemia Guang'an Gymnorhamphichthys_rondoni Huracán_Debby_(1982) Hiew Andrew_Marvell Happiness_in_slavery Huracán_de_amor Autóctonas Hernando_Viñes_Soto Hrafn_Önundarson Armstrong_Siddeley_Viper Antonio_Longas Morinda_mudia Mitracarpus Anorith Historia_de_la_funcion_docente Monumento_natural_Ballena_Franca_Austral Aoc_blaye Anton_Lousada_Dieguez

html map