Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Georg_wenzeslaus_von_knobelsdorff Rodent Fuentes_de_energia_no_renovable Glabro Geoesquema_de_las_Naciones_Unidas Inclusion_digital_genuina Fray_Diego_de_Cádiz Municipio_de_Convenience_(Arkansas) VH1_Storytellers_(álbum_de_Ringo_Starr) Gaby_(Italia) Iglesia_de_madera_de_Rødven Religion_cristiana_ortodoxa Gaspesie-Îles-de-la-Madeleine Municipio_de_Union_(condado_de_Ashley,_Arkansas) Robertia_(animal) Trichopodium Rio_Tyosha Tu_pais_esta_feliz Ruda_fina Rhododendron_globigerum Inishowen Impuestos_progresivos Givenchy_lès-la-Bassee Ruth_Hussey Murilo_Rubião Río_Nerl Repartición_Negra Fuero_de_Santillana_del_Mar United_World_College_Costa_Rica Uroobovella_neoSudánensis Gabriel_Ricardo_Quadri_de_la_Torre Ruta_de_Uwajima Gbps Río_Draa Geoffrey_Ostergaard Rito_Schroeder Iglesia_de_Santa_María_(Noreña) S_N_A. Río_Agrio Richard_Chanfray Gabino_Rodríguez Globo_de_Oro_al_mejor_guion Rinoscopio Reserva_de_recursos_manejados_san_rafael Galium_glabratum Turbopropulsor Turnos Globulo_rojo Gammagrafias Rollo_May In_war_and_pieces UE_Llagostera Rupià Upper_Heyford Triscyphus

html map