Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Thlaspi_alpestre_ssp_brachypetalum San_Felipe_Jalapa_de_Diaz Siglerville_(Pensilvania) Teorias_de_la_gran_unificación Sinfonía_n_24_(Mozart) Sexto_poder Titanosauria Septenarios This_Is_Such_a_Pity Together_(álbum_de_S_Club_Juniors) Tabulating_Machine_Company Sherry_Golf_Jerez Saigo_Shiro Standard_Bank_(Sudafrica) Setobaudinia_victoriana TRF_(banda) San_Jose_de_Oruna Trabajo_en_suelo_(equitación) Selección_de_rugby_de_Namibia Sporting_Toulon_Var Saladillo Teilhet_(Puy_de_Dôme) Sierra_del_Sacramento_(Nuevo_México) Theleophyton Shantungosaurio Siempreviva_de_Anaga Sericornis_perspicillatus Systema_Naturæ Spirits_in_the_Material_World Sternbergia_americana Saylorville_Reservoir Sift_Heads Taillades Sukeban_Deka_(Pelicula_de_1987) Sant_Adrià_de_Besòs_San_Adrián_de_Besós Sam_Márquez Torneo_de_Roland_Garros_1960 Saint_Gerand_de-Vaux Sin_título_(álbum) Teófilo_Tabanera Torres_de_abajo Salicornia_peruviana_var._corticosa Santa_Maria_de_la_Victoria_(titulo_cardinalicio) Toys Surhuri Sorex_arizonae Switchgear Telmatosaurus Sofia_Alekseievna_Románova Tomala_(poblacion) Seleccion_de_baloncesto_de_Canada Star_Wars_Jedi_Starfighter São_Bras_e_São_Lourenço Síntesis_de_oxazoles_de_Fischer Silver_the_Hedgehog

html map