Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Transfiguracion_de_Jesús Teorias_de_la_personalidad Timbal_(comida) Toa_Baja Santa_Sofía_(Salónica) Spiderwoman_(Jessica_Drew) Selva_seca_caducifolia_de_Madagascar Tercera_Division_de_Paraguay Thorolf_Kveldulfsson Segunda_parte_da_História_do_Imperador_Carlos-Magno_e_dos_doze_pares_de_França Tetis_(titánide) Segunda_Batalla_de_Ras_Lanuf Salvia_×_collina Torre_de_Casa_Tardan_(Gistain) Tonantzin Talatosuquio Saint_Melany Tomas_García_de_Zúniga Saint_Imier Singultus Tadehagi Sanguñera The_Mook_the_Chef_the_Wife_and_Her_Homer Stephan Tipometria The_Ultimate_Sin_(álbum) Santimamiñe Tarancón Tiro_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_Foso_doble_masculino Santuario_de_Nuestra_Señora_del_Acebo Secretario_de_Estado_(Administracion_Publica_de_Espana) Tierra-Prima Toros San_Pablo_de_Tarso Terminos_de_intercambio San_Francisco_de_Asis_en_meditacion T127 Salinas_(Castrillón) Timócrates_de_Rodas Speed_reading Servicio_secreto_checoslovaco Tam_tam_go Tercera_División_Venezolana_2009_10 Sir_Integra_Fairbrook_Wingates_Hellsing Synchiropus_splendidus Tarzan_de_los_monos_(película_de_1918) San_Cristobal_de_la_Barranca Tapia_de_Castellanos Suring_(Wisconsin) Santa_Maria_del_Puerto_(Santona) San_Jose_de_la_Estrella_(estación) Selección_nacional_de_futbol_de_Sudafrica Sept-Saulx Tororoí_de_Cusco The_notorious_b_i_g

html map