Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parlamento_unicameral OH_58D_Kiowa_Warrior Plagiarism_(álbum_de_Sparks) Portadas PotBS Parque_Ecologico_Cubitos Padiès Músicos_que_utilizan_el_sintetizador_Moog Polígono_de_Kapustin_Yar Polideuco_(luna) Pablo_Diego_José_Francisco_de_Paula_Juan_Nepomuceno_Maria_de_los_Remedios_Crispin_Crispiniano_de_la_Santísima_Trinidad_Ruiz_y_Picasso Pese_(distrito_de_Herrera) Palacio_de_Buriti Picea_apollinis_var._panachaica Pot_of_Gold Nestor_Kirchner North_East_Lincolnshire Nicolas_de_Herrera Normal_(Illinois) Pio_Isaac_Acuña Paginas_de_autopromoción Pascua_pitufante Palacio_de_los_Papas_de_Aviñón Ophrys_sphegodes_lus._purpurea Peter_Gallagher Pierre-Victor_Sappey Novecentismo Planta_de_energía_nuclear_Surry Pegaso_Espana Pierre_Frank Open_Up_and_Say_Ahh! Octhispa_brevedentata Neb-jeperu-Ra_Tut-anj-Amón Noviant_aux_Prés Oblast_Autonomo_Adigues Navesink Piemonte_Volley Petrea_kohautiana_var._pilosula Nicolas_Fouquet_vizconde_de_Vaux Phalaenoptilus Pentatlon_moderno_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Ámsterdam_1928 Pasivo_(sexualidad) Paridea_biplagiata Nucía Pa_qué_te_quiero_manosa Parc_(Nueva_York) Organizacion_comunista_de_españa_(bandera_roja) Pedro_Escobar Pequeño_Lebrel_Italiano Particella Paraliochthonius_takashimai Ntra_Sra_de_la_Pena_de_Francia Néstor_Pedro_Braillard_Poccard Naimisha_(bosque) Parti_Démocratique_Sénégalais

html map