Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Epineux_le_Seguin Ficus_noronhae Estilobato Epilepsia_mioclónica_de_Lafora Falsoanthocomus Feérico Falla_de_los_Highlands El_Nectar_Sellado Francisco_Javier_Ulloa Eolo_(navio) Francisco_Lersundi_y_Hormaechea Embajador_uruguayo_en_Washington Federación_Asiatica_de_Futbol_Americano El_aprendiz_de_guerrero Foreman_Spike Fernando_Piragine_Niveyro Eyaculacion_prematura FC_Zimbru_Chişinau Estadio_Casa_Blanca Ejercito_Sovietico Fairly_Legal Franklin_Square_(PATCO) Feliz_Navidad_Drake_&_Josh European_platform_for_rehabilitation Eulogio_Allendes_Álvarez_de_Toledo Fieseler_Fi_167 Embalse_de_Miranda_do_Douro Enfermedad_venérea Efecto_Clever_Hans Escandalo_(telenovela) Estación_de_Vega-Magaz Eric_Satié Emad_Mohammed El_Tabacal Exhauscion Fractura_hidraulica Fornjot_(luna) Escenografico Educación_ciencia_e_investigación_en_Medellín Flos_mundi FC_Akademiya_Togliatti Franco_battiato El_guardaespaldas_(pelicula_de_1963) Esquema_Z El_Show_del_EDO EiffelTowers_Den_Bosch En_directo_(álbum_de_Patricio_Rey_y_sus_Redonditos_de_Ricota) Federación_Europea_de_Vela Falkland Felipe_Neri_Franco_Duarte Fernando_Cayo Espíritu_empresarial Felipe_Navarro_García Ethel_Shannon El_Lisht

html map