Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eleonora_Menicucci Estadio_Municipal_de_Bahia_Sur Edward_Neville_Isdell Euphorbia_pseudocactus Franklin_Center Editorial_Norma FC_Catalá Editorial_Limes Fortaleza_de_San_Cristóbal Eiraku_Tsuuhou Eduardo_de_robertis Figaro Estadio_JNA Edward_E._Schilling Endre_Gyürü Enrique_Cañas_Flores Fernet_1882 Elizabeth_Gutiérrez Estación_de_Barbera_del_Valles Fernando_Marin Estación_Lazo Exclaustraciones El_prado_(pelicula_1979) Emil_Racoviţă Fenerbahce_Ulkerspor Elecciones_autonomicas_vascas_(2001) Fiat_Doblo_(2010) Eterusia_repleta Francesco_Geminiani El_Globo_(teatro) Ferrocarril_en_Nueva_Caledonia El_tren Eugeni_Bregolat_i_Obiols Ficus_monckii_f._subcuneata Federación_de_Fútbol_de_Moldavia Eugene_Martin Fidena Estacion_Apeadero_Km_83 Eugenia_patalensis Felicita Estación_General_Paunero Euphorbia_pallasii Eurogrupo Eduardo_del_Río_García Evangelio_social Flora_Palermitana Entidad_de_Comunicación_y_Ondas_de_Leganés Estacion_Kikuma El_adiós_de_Slavianka Fernandez_(desambiguacion) Encuadernación_rustica Estébanez_Calderon Estacion_Capilla Escudo_de_armas_del_príncipe_de_Asturias Fernando_de_Zeballos

html map