Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pallig_Tokesøn Nicanor_Carmona_Vílchez Piru_Saez Navarra_(España) Phantasm_(película) Nuevas_mezclas Omenaca Música_gótica Nykyta Padre_Las_Casas_(desambiguacion) Platyxantha_ventralis Pbro._Franklin_Luza_Zanartu Philippa_Boyens Mutacionismo Oldenlandiopsis_callitrichides Mythimna_loreyimima Polideportivo NORD-1 Pacischne Neolítico_acerámico Papuanthicus_papuanus Patañjali_(Yoga-sutra) Octocoralia Máximo_(dibujante) Otto_Marcelis Nery_Medina Palacio_de_La_Colina Odilón_I_de_Baviera Norman_Malcolm Pierrevillers Pepe_Aguilar Pepper_Pike_(Ohio) Museo_de_Arte_Contemporáneo_de_Alcalá Parques_eolicos_de_Burgos Pioneer_P-31 Philippe_Lejeune Pitigliano Noa Pipae Nesopteris Pedro_Bádenas Periodo_arcaico_de_Egipto Pignolo_(macarrón) Palacio_de_Eltz Petibonum_(Astérix_el_Galo) Nicolai_Ghiaurov Pantokrator Pensacola_(Florida) Nova_(banda) Mythimna_guanyuana Piyashiri Phaius_incarvillei Pedro_Alvarez_de_Toledo_y_Zúniga Nigidius_bubalus_vosseleri Piezoelectricidad

html map