Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Sánchez_Fernández Isaac_Oceja Kirin_Brewery_Company_Ltd. Iudishtira Julián_Ratti Lista_de_capitulos_de_The_O.C. Lepanthes_muscicola Lista_de_capitulos_de_Y_ahora_que_hago? Julio_Cesar_Turbay_Ayala Labouheyre Juegos_Olímpicos_de_invierno_1998 Licencia_Pública_General_Reducida_de_GNU Laterallus_ruber Licuefacción_(inestabilidad) Kure Le_Mesnil-Tôve John_B_Nelson Jorge_Sixto_Fernández_(militar) Lamatumbá Killingly Lenin_(Vladímir_Ilich_Uliánov) Jose_Andres_Cornide_Saavedra Life_is_a_Carnival Jonathan_Safran_Foer Larga_Marcha_3A La_Fayette_(Georgia) Kip_James La_tormenta_(serie_de_TV_de_1967) Lenguas_permias Jaume_Almera Jacob_Morild Johannes_Bisse Jim_Steinman La_fuente_amarga José_Alzérreca La_rueda_de_la_vida La_Rueda Jesús_Urrea_Fernandez La_coma_i_la_pedra Jasor Liron_(fruto) Javier_Correa_Elías It's_Only_Love_(cancion_de_The_Beatles) Lan_Hikari Ivan_Horvat La_guerra_de_la_Independencia_en_Asturias Kniekuchle José_Antonio_Sánchez_Ferlosio Instituto_Neuropsiquiátrico_Jose_T._Borda José_Antonio_Barroso_Toledo Lilium_hirsutum Leonardo_Torres_y_Quevedo La_Cobatilla Leon_de_los_Aldama Jalapa_(ciudad_Guatemala)

html map