Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Callista_bifalcis Catalunya_Democracia_i_Socialisme Bota_de_esqui Benejacq Brachycola_(Saussure) Basilepta_longitarsalis Bato_de_Urgell Catedral_de_San_Lorenzo_(Genova) Balancín_(ocio) Carpócrates Barcelona_dragons Celso_Montero Bernardo_Catala_de_Valeriola Candice_Wiggins Capitulos_de_Y_ahora_que_hago? Cabeçudo Berrias_et-casteljau Batalla_de_Paraguarí Carla_Alvarez Caléndula_(desambiguación) C_1973_E1 Castroviejo Badjcinus Bisetocreagris_philippinensis Camino_de_Antequera Campeonato_europeo_de_hockey_sobre_patines_masculino_de_1994 Bateria_de_ión_litio Cabanes_(Castellon) Basílica_de_santa_teresa_(caracas) Castel_Sarrazin Canto_al_trabajo_voluntario Carl_Herrera Cantón_de_Durban_Corbieres Bandera_de_la_Region_de_Los_Rios Chandreja_de_queija Barlovento_(Cabo_Verde) Bendicion_a_fray_leon Batallon_de_la_Fuerza_Aerea_Moscu Chancro_del_castaño Biennale_de_Paris Chalepus_plebeius Barbadas Bedugul Benjamin_Millepied Carnaval_de_Tarazona_de_la_Mancha Centro_de_Gestión_Avanzado Carne_por_puntos Bajo_california:_el_límite_del_tiempo Barbery_(calvados) Cable_de_pares_simetricos Campismo Campeonato_Sudamericano_de_Basquetbol Boucardicus_magnilobatus Cantón_Marcabelí Cerro_del_hoyazo

html map