Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rueda_de_los_tiempos Rolando_Martin Uroplata_serrulata Genista_winkleri Get_Nervous_(álbum) Río_Voronezh Rustam_Tariko Under_the_Covers:_Essential_Red_Hot_Chili_Peppers Ricardo_Fornesa Ingenieria_de_Telecomunicacion Rubén_Coca Iglesia_Parroquial_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion Unidades_astronómicas Roxy_Petrucci Fresno_de_la_tierra SU(2) Tṛṣnā Russell_L._Ackoff Gallotia_simonyi Indre_(río) Richard_Axel Rina_en_el_meson_del_gallo Iglesia_de_San_Agustín_Obispo Uropoda_minor Trichodiadema_bulbosum Romange Río_Breg Iguanodectes_geisleri Rio_Seco_de_Bechi Reptilectric_revisitado_(álbum) Imaginería_romanica_policromada_en_Cataluña Reserva_de_la_biosfera_de_Rio_Platano Tribunal_Superior_de_Justicia_de_Asturias Rio_Aros Gilbert_P._Hamilton Municipio_de_Little_Egg_Harbor_(Nueva_Jersey) Rhodocactus_nicoyanus Gastón_Bottino Rock_Creek_Park_(Colorado) Rogelio_Nunez Ugarteche Rhamnoluma_altissima Municipio_de_Ridgebury_(condado_de_Bradford,_Pensilvania) Gloria_la_hipopótamo SMO Táin_Bó_Cuailnge Glaurung Twelve-bar_blues Tren_de_alta_velocidad_Colonia_Francfort Rocket_man_(I_Think_It´s_Going_to_Be_a_Long,_Long_Time) Reposteria_espanola Uchacq_et_Parentis Tácito_(política) Ignacio_Jiménez_Martín Iglesia_de_la_Companía,_Arequipa

html map